مواد شیمیایی هدفی جذاب برای دشمن / امنیت صنایع شیمیایی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، احمد اکرمی ظهر چهارشنبه در اولین همایش تبیین و تبیین سیستم ایمنی و عملیات پدافند شیمیایی استان سمنان به همت سالن اجتماعات مرکز خدمات فناوری و بازرگانی شهرک صنعتی سمنان ضمن تشریح وی با بیان اینکه اقدامات مصونیت و آمادگی برای حفاظت از مردم در صنایع شیمیایی موضوع اصلی پدافند غیرعامل است، گفت: در این راستا سه مقوله ایمنی، امنیت و دفاع در پدافند شیمیایی باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی ضمن بیان اینکه مواد شیمیایی هدفی جذاب برای حملات دشمن محسوب می شود، افزود: باید با یک رویکرد دقیق علمی و مدیریتی، امنیت این بخش ها و صنایع و کارخانجات شیمیایی کشور افزایش یابد.

ابلاغ سند مصونیت شیمیایی در کشور

جانشین ستاد پدافند شیمیایی کشور با بیان اینکه کلر یک گاز سمی صنعتی است و به عنوان یک عامل شیمیایی در صنعت استفاده می شود، گفت: برخورد با این گونه مواد باید به گونه ای باشد که اقدامات مصونیت و آمادگی برای حفاظت انجام شود. از مردم و حفاظت از زیرساخت ها در نظر گرفته شده است.

اکرمی با بیان اینکه قرارگاه پدافند شیمیایی کشور در سال ۱۳۹۶ موضوع حفاظت از زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم را با جدیت پیگیری کرده است، تصریح کرد: برای هر یک از زیرساخت ها کارگروه تخصصی تشکیل شده و تمامی یگان های دارای زیرساخت های حیاتی موظف به حمل هستند. انجام مأموریت ها و وظایف آنها در راستای حفاظت و آمادگی برای پاسخگویی به حوادث است.

وی ضمن بیان اینکه سند سامانه و عملیات پدافند شیمیایی در کشور تهیه و ابلاغ شده است، افزود: انتظار می رود دستگاه ها این سند را با هدف کاهش آسیب و حفاظت از زیرساخت ها و ایجاد تاب آوری و تداوم عملیات اجرایی کنند. عمل.

لزوم تهیه اطلاعات شناسنامه از صنایع شیمیایی

جانشین قرارگاه پدافند شیمیایی استان سمنان نیز در این جلسه، چشم انداز اصلی سامانه پدافندی و عملیات پدافند شیمیایی را مبتنی بر دیدار و مقابله با مواد شیمیایی پرخطر موجود در زیرساخت ها و مراکز شیمیایی و عرضه مواد شیمیایی عنوان کرد. برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و مهارتی در این خصوص ضروری است.

سید جمال الدین گوهری ضمن پرداختن به ممیزی و کنترل مواد شیمیایی پرخطر توسط دستگاه های ذیربط، نواقص موجود در شبکه یکپارچه رصد، پایش، پایش، کشف و اطلاع رسانی تهدیدات شیمیایی را از دیگر چالش های عمده شناسایی شده در این ماده شیمیایی برشمرد. میدانی در کشور و بیان کرد: راه اندازی قرارگاه پدافند شیمیایی در قالب اجرای رزمایش با سناریوی ترکیبی در سطوح مختلف شهرستانی، استانی، منطقه ای و سازمانی به منظور ارتقای ایمنی در برابر تمامی تهدیدات از جمله اقدامات انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه عدم مدیریت منسجم و ساده رویه ای در مواجهه با حوادث و تجهیزات و به روز رسانی در مراکز پاسخگویی و عدم توجه به هدف و استقرار صنایع شیمیایی برای مراکز جمعیتی مضر است، تصریح کرد: : بانک اطلاعات شناسنامه و اطلاعات گسترده زیرساخت ها، مراکز و صنایع شیمیایی کشور باید تهیه شود که در این زمینه استان سمنان یکی از پیشگامان محسوب می شود و شناسنامه در سمنان رونمایی شده است.