میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح ستون فقرات کمری


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک در ستون فقرات کمری زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک شکسته یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحات غضروفی به نام ستون فقرات کمری وجود دارد. ستون فقرات کمری به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری دارای ساختار ژله ای متشکل از آب و پروتئین است. افراد می توانند درد زیادی داشته باشند زیرا دیسک کمری دارند که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که عدم توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری کمری ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. در صورت بیرون زدگی دیسک ، ماده دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح ستون فقرات کمری ابتدا سعی می کند فرد را با روشهای غیرجراحی درمان کند که معمولاً طی 6 هفته با روشهای غیرجراحی بهبود می یابد.در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین ستون فقرات کمری انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

مهمترین قسمت های ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق دهانه ای در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره ها قرار دارند. این برش ها صاف و گرد و ضخامت حدود نیم اینچ دارند. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند:

Annulus fibrosus. این حلقه بیرونی روی دیسک سخت و انعطاف پذیر است.
Nucleus pulposus. این یک مرکز نرم و ژله مانند از یک برش است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره قسمت پایینی کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما اغلب در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد. گاهی به آن دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا شکسته می گویند. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و درد پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

هنگامی که هسته ژله مانند به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه بیرونی خود فشار می دهد ، شروع به ترکیدن می کند. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. در صورت ادامه فشار ، هسته ژله مانند ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کرده یا باعث بیرون زدگی حلقه شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پا وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک در ستون فقرات کمری اغلب در اثر ساییدگی طبیعی و وابستگی به سن در ستون فقرات ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل خاصی می توانند خطر فتق دیسک ها را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • اغلب فعالیتهایی که به ستون فقرات شما فشار وارد می کنند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • اغلب رانندگی کنید. نشستن طولانی مدت و همچنین ارتعاشات موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم برای پیشگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش داده و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم کمری

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد و سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت ساق پا گسترش می یابد.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت صدق می کند
 • فشردگی عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی کمر

درمان ستون فقرات کمری

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در دوره بهبودی مقداری از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً غیر جراحی است. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک تا دو روز خواب معمولاً به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، دیگر از پای خود دور نشوید. هنگام از سرگیری فعالیت های خود ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی خودداری کنید.
 • سرعت و فعالیتهای بدنی خود را بخصوص سرعت متمایل به جلو و بلند کردن را کاهش دهید و کنترل کنید.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق داروی شبه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که به مدت 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها تعداد کمی از بیماران مبتلا به فتق کمری نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه یک دوره درمان بدون جراحی علائم دردناک را تسکین نداد یا برای بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی کمر: میکرودیسکتومی رایج ترین روشی است که برای درمان فتق دیسک استفاده می شود. جراحی دیسک میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت شکسته دیسک همراه با قطعات اضافی که به ستون فقرات فشار وارد می کنند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است به یک روش بزرگتر نیاز باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مثلاً 30 دقیقه در روز) با تمرینات خاص را برای بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری در پشت و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر فتق های مکرر ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچاندن در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید