نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب سالمتر هنگام خرید غذا باشد. اما پانل اطلاعات تغذیه گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده است و همیشه آنطور که ما می خواهیم به طور مثر ارتباط برقرار نمی شود!

بنابراین ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را تهیه کرده ایم ، با همه چیزهایی که باید برای رمزگشایی اطلاعات و کمک به شما در درک آنچه می خرید و در بدن خود قرار می دهید ، بدانید.

راهنمای گام به گام

پانل های تغذیه به طور کلی اطلاعاتی در مورد انرژی ، اندازه و مقادیر یا مقادیر روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی نشان می دهند.

وقتی به محصول روبرو نگاه می کنید:

تاریخ

بهترین ها را قبل یا قبل از تاریخ تازه بودن بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بیایید و نتوانید غذایی را که هوس کرده اید یا می پزید بخورید زیرا ماده مهم آن قدیمی بوده است! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

سفارش مواد اولیه

محتوای مواد تشکیل دهنده محصول غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) نمایش داده می شود. هنگامی که غذا ساخته شد ، اولین ماده ای که بیشترین مقدار را داشت و آخرین ماده ای که کمترین میزان کمک را داشت ، ذکر شد. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول حاوی مقدار بیشتری قند نسبت به سایر مواد ذکر شده در پایین لیست است.

حجم سرو

این اغلب توسط فروشگاه مواد غذایی که محصول را فرمولاسیون می کند تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات می تواند برای برآورد میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” برای محاسبه مقدار سدیم در آن قسمت از غذا استفاده کنید.

برای 100 گرم

اعداد زیر این ستون همان درصد است. بنابراین اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20٪ شکر است.

قند

ما دوست داریم محصولی داشته باشیم که حدود 10-15 گرم قند یا کمتر در 100 گرم داشته باشد. خرید محصولات با قند ذکر شده به عنوان یکی از اولین مواد اولیه را محدود کنید. نامهای متداول دیگر قند که باید مورد توجه قرار گیرد شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر است.

چاق

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما دوست داریم که کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. مراقب محصولات کم چرب باشید زیرا اغلب می تواند شامل قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا مواد نگهدارنده پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند به بزرگسالان توصیه می کنند که روزانه 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مربوط به 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. نمک پنهان در بسیاری از محصولات غذایی بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، تنقلات ، چیپس و آجیل بو داده وجود دارد. به عنوان یک دستورالعمل کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 میلی گرم -300 میلی گرم در 100 گرم یا کمتر هدف داریم. از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای قند یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. به دنبال شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی باشید. ما می خواهیم برای همه مواد طبیعی تلاش کنیم!

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات اشکالی ندارد که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس احساس لذت بردن از غذا غذا مصرف نکنید – فقط این کار را آگاهانه انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل باشید!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب های مواد غذایی: قبل از غذا بخوانید. J Educ ارتقاء سلامتبه 2018؛ 7:56. منتشر شده 2018 آوریل 3.

Foodstandards.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] روشن است: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 تابلوهای اطلاعات تغذیهبه [online] روشن است: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید