«نصف» آواز مردان دریا در سکوت است/ ماهیگیران نمی خوانند.


خبرگزاری فارس – بوشهر، جمهوری خلق چین: جاسوسان در هر سفر با مشکلات زیادی روبرو می شوند. آنها همیشه در کنار دریا زندگی می کنند و سخاوت را از دریا می آموزند. آنها از هر سفر خاطرات تلخ و شیرینی دارند و به عظمت دریا و عظمت و سخاوت خداوند پروردگار جهان پی می برند.

در ابتدای هر سفر، آنها با شور وصف ناپذیر نیمه قدرت حرکت می کنند.

نصف یا نه آهنگ و نغمه های دریا در قایق ها و هنگام ماهیگیری و کار در دریا در سواحل خلیج فارس به ویژه بندر بوشهر است. موسیقی و دریا به هم پیوسته اند، بنابراین نمی توان تاریخ و قدمت واقعی نیمه جنوبی ایران و بوشهر را حدس زد.

می توان تصور کرد که این آوازهای دریایی قرن ها قبل و حتی از دوران باستان و قبل از اسلام در بین جاسوسان و دریانوردان رایج بوده است.

نیم شعر

پاره ای از آواها و نغمه های موجود در دریا، همان اشعار و دوبیتی های مذهبی است که در مجالس قومی و خویشاوندی و شب نشینی ها خوانده می شود و در سینه دل نهفته است و سینه به سینه می چرخد ​​به هنگام تنهایی و ترس از طوفان. .

جوشوان و صیادان از صداها و نغمه های دلنشین در دریای سرگردان برای کسب قدرت و قدرت مضاعف در صید و صید گریگور، بالا بردن آب دریا، لنگر انداختن، برافراشتن سواحل بردگل و نداف (پارو زدن) و نغمه نغمه ها استفاده می کردند.

بیشتر این صداها و نیمه ها مطابق با اعتقادات مذهبی مردم دریادل است. نیمه ها با نام ائمه و نام امام علی (ع) و امام حسین (ع) و نام خوش محمد مصطفی (ع) مزین شد تا بزرگان مذهبی به کمک دریانوردان بیایند و بسازند. کار سخت حمل و نقل برای آنها آسان است. . آسون بگیر.

صداهای دلنشین و پرشور دریا که از دل ماهیگیران برخاسته و در خارپشت دریا دمیده شد، با صدای امواج نیرو، صبر، شهامت، سخاوت، صداقت و تلاش را به ساحل آورد و در خاطره ها متبلور شد. اقدامات همه ملوانان آشکار بود.

نیم دیکت بوشهر

هله ها و یالله / هله مال / هله یا محمد / هله مال / محمد رسول الله / هله مال / ها و یا الله / هله مال / هله یا علی جان / هله مال / والله جانم فدایش / هله مال / قربون نامش / هله مال و…

آواز من نصفه و نیمه به گوش مردم دریا رسید و بر وسعت دریا نشست تا کار و تلاش را در دریا آغاز کند.

رفتن به دریا جسارت و شجاعت می خواهد

قایقرانی کار همه نیست. زندگی در دریا و کار و تلاش برای امرار معاش مستلزم دریا است، ملوانان و ماهیگیران همیشه دل به دریا می زنند و از امواج خروشان می گذرند و دور دریا سفر می کنند و روز و شب را با هزاران مصیبت و مصیبت سپری می کنند. از نعمت دریا لذت ببر . خودتان انجام دهید.

صیادان با امید و بردباری به فیض الهی توکل می کنند و انواع ماهی را صید می کنند. آنها در اقیانوس ها پرسه می زنند تا در مکان های مناسب ماهیگیری ماهی بگیرند. صیادان دریادل همیشه با خضوع و دلی سرشار از صفا و صداقت دست به سوی بهشت ​​بلند می کنند و از خداوند مهربان برای رزق حلال رزق می خواهند.

در آینه دریا

وقتی قایق ماهیگیری کوچک با دو یا چهار سرنشین به سمت دریا حرکت کرد و باد از دریا می وزید، ماهیگیران بی وقفه پارو می زدند و در همان حال همه نفس می کشیدند. در این لحظه بر اثر شدت گرما و تلاش زیاد تشنگی بر آنها غلبه کرد. .

متأسفانه این صداهای جمعی که در بین شکارچیان و ماهیگیران رایج بود، امروزه شنیده نمی شود. دلیل این خاموشی و فراموشی وجود وسایل و تجهیزات مدرن و پیشرفته دریایی و ماهیگیری است که برای صید مناسب و رفع مشکلات کاربران در دریا استفاده می شود.

اما در سالهای بعد و قبل از آن، کار در دریا، به ویژه ماهیگیری، همیشه به قدرت، هوش و ذکاوت ملوان بستگی داشت، زیرا کار ریسندگی و بافندگی و کارهای دیگر نه با ابزار، بلکه با قدرت دست و بازوی جاشوا انجام می شد. .

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید