نقش دانش آموزان در پیشرفت گیلان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، اسدالله عباسی ظهر چهارشنبه در همایش پیشکسوتان آزادی به مناسبت سالروز تشکیل بسیج دانشجویی در دانشگاه آزاد لاهیجان با بیان اینکه تشکیل بسیج یکی از هوشمندانه ها بود، اظهار داشت: بسیج دانشجویی در سال ۲۰۱۸ در دانشگاه آزاد لاهیجان برگزار شد. اعمال امام (ره) که جاودانه شد.

وی با اشاره به رویکرد مردمی بسیج افزود: بسیج زاییده دل مردم است و همه اقدامات و عملکرد آن برای خدمت صادقانه به مردم و رفع محرومیت ها طراحی شده است.

استاندار گیلان با اشاره به نقش بی بدیل بسیج در هشت سال دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس رزمایش همه جانبه بسیج برای دفاع از جهان اسلام بود.

عباسی تربیت اساتید و دانشجویان نخبه در کشور را یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دانست و افزود: در دوران پهلوی انگیزه ای برای تربیت استاد و دانشجو وجود نداشت و ظرفیت آموزشی بالقوه بسیار ضعیف بود. . .

وی با اشاره به تشکیل بسیج دانش آموزی افزود: بسیج دانشجویی تحولی در تفکر، رفتار و نگرش جامعه هدف ایجاد کرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه دانش آموزان باید در ادارات مختلف الگو باشند، گفت: دانش آموزان موتور محرک و پویایی جامعه هستند و نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشور دارند.

ضرورت ایجاد محتوای علمی و دانشگاهی برای مسائل امروز

عباسی با اشاره به اهمیت تحلیل و بررسی داده ها توسط دانش آموزان و نخبگان آموزشی گفت: دانش آموزان باید قدرت تحلیل مسائل روز و ارائه نظرات بر اساس واقعیت ها و داده های پردازش شده را داشته باشند.

وی با تاکید بر ایجاد محتوای علمی و دانشگاهی برای مشکلات امروز، افزود: پژوهش ها و مقالات دانشگاهی باید معطوف به حل مشکلات و مسائل امروز باشد.

استاندار گیلان با اشاره به شکاف موجود بین دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها گفت: در گذشته خلأهایی بین دانشگاه ها و نهادها وجود داشته است که باید با تشکیل برنامه ها و همایش ها و حضور دانشجویان این خلاء پر شود.

عباسی با تاکید بر ایجاد فضای گفتمان محوری در دانشگاه ها گفت: باید برای دانشجویان و نخبگان آموزشی زمینه نقد مسئولان و نهادها فراهم شود و مسئولان موظف به پاسخگویی هستند.

وی با بیان اینکه باید سواد گفتمان فرهنگی سیاسی، اجتماعی و هنری در دانشگاه ها تقویت شود، افزود: نقد منصفانه همراه با ارائه راهکار از سوی دانشجویان مشکلات را حل می کند.

عباسی با اشاره به نقش دانشجویان در مطالبه گری از مسئولین افزود: دانشجویان باید با آگاهی از شرایط و مرجعیت داده های آماری نسبت به مطالبه گری و انتقاد از مسئولان اقدام کنند.

روحیه دانش آموز فعال و مطالبه گر است

استاندار گیلان با بیان اینکه روحیه دانش آموزی فعال و مطالبه گر است، گفت: دانش آموزان باید به فکر مسائل سیاسی، اقتصادی و معیشتی جامعه خود باشند و برای رفع مشکلات و چالش ها راهکار ارائه دهند.

عباسی با اشاره به مهر پایتخت چای کشور بر پیشانی لاهیجان افزود: با تکیه بر مزایای گردشگری گیلان، لاهیجان را به عنوان پایتخت چای کشور در یونسکو ثبت کردیم که اقدام بسیار مهم و ارزشمندی بود.

افزور با انتقاد از ویلاسازی در برخی مناطق روستایی گیلان گفت: به جای ویلاسازی در مناطق گردشگری و روستایی گیلان باید با جذب سرمایه گذار زیرساخت های گردشگری را تقویت کنیم.

استاندار گیلان از فعال شدن ۱۶۵ واحد تولیدی غیرفعال و نیمه تعطیل در استان خبر داد و افزود: بیش از ۸۰۰ واحد تعطیل و نیمه تعطیل در گیلان وجود دارد که با راه اندازی مجدد می توان بخشی از چالش های اشتغال استان را برطرف کرد.

عباسی با بیان اینکه دانشجویان گیلانی باید در توسعه استان نقش آفرینی کنند خاطرنشان کرد: پژوهش های دانشجویی در دانشگاه های گیلان باید معطوف به مشکلات، مسائل، چالش ها و فرصت های استان باشد.

وی با تاکید بر افزایش بصیرت و هوشمندی دانشجویان در تحلیل مسائل، افزود: دانشجویان بدون توجه به دروغ های رسانه های دشمن، مشکلات تحقیق و تفحص را تحلیل کنند.