نقش رژیم غذایی سالم در زندگی سالم


بیماری‌های غیرواگیر (NCDs) مانند سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی، چاقی و اختلالات شناختی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان هستند.

اگرچه سایر عوامل ژنتیکی و محیطی به خوبی تثبیت شده وجود دارد که در خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر نقش دارند، سبک زندگی قابل تغییر نقشی حیاتی در سطح فردی ایفا می کند. [۱, ۲]. انتخاب های غذایی همچنین به خطر عفونت ها، کلسترول خون بالا، فشار خون بالا و اضافه وزن/چاقی کمک می کند.

همه خطرات فوق باعث افزایش عوارض و مرگ و میر شدید مرتبط با بیماری از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان می شود. [۳]. افزایش قابل توجه بیماری های مزمن غیرواگیر با الگوهای غذایی جهانی که به طور فزاینده ای غربی می شوند مرتبط است [۴]. رژیم های غذایی امروزی سرشار از چربی های اشباع شده، گوشت های چرب و فرآوری شده، غلات تصفیه شده، نمک و قند هستند اما فاقد میوه ها و سبزیجات تازه هستند.

سازمان جهانی بهداشت اهمیت رژیم غذایی را به رسمیت می شناسد و برنامه اقدام جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر شامل استراتژی هایی برای رسیدگی به الگوی رژیم غذایی ناسالم است. تغییرات توصیه شده در رژیم غذایی شامل محدود کردن چربی های اشباع شده و ترانس، متعادل کردن انرژی دریافتی، مصرف چربی های ترانس، افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش مصرف نمک و شکر است.

عناصر یک رژیم غذایی سالم و فواید

یک رژیم غذایی سالم حاوی درشت مغذی ها به نسبت مناسب برای حمایت از نیازهای حیاتی و فیزیولوژیکی است. این باید ریز مغذی ها و هیدراتاسیون کافی برای رفع نیازهای فیزیولوژیکی بدن را فراهم کند. درشت مغذی‌ها مانند کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها انرژی لازم برای فرآیندهای سلولی مورد نیاز برای عملکرد روزانه را فراهم می‌کنند. ریزمغذی ها مانند ویتامین ها و مواد معدنی به مقدار کم برای رشد طبیعی، رشد، متابولیسم و ​​عملکرد فیزیولوژیکی مورد نیاز هستند.

کربوهیدرات هاآنها منبع اصلی انرژی در رژیم غذایی هستند و به وفور در میوه ها، حبوبات، غلات و سبزیجات یافت می شوند. غلات کامل نسبت به غلات فرآوری شده ترجیح داده می شوند زیرا دانه های دوم از جوانه و سبوس پاک می شوند و در نتیجه محتوای فیبر و ریز مغذی کمتری دارند.[۵]. مطالعات افزایش مصرف غلات کامل را با کاهش خطر بیماری عروق کرونر قلب، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و سرطان و کاهش خطر مرگ ناشی از این بیماری ها مرتبط دانسته اند. سبزیجات و میوه های تازه همچنین انرژی و فیبر غذایی را تامین می کنند که اثرات مثبتی بر عملکرد گوارشی، سطح کلسترول و کنترل قند خون افزایش می دهد.

پروتئین ها: پروتئین های غذایی منبع انرژی و اسیدهای آمینه هستند. اینها هم از منابع حیوانی و هم از منابع گیاهی به دست می آیند. مصرف پروتئین کافی در رژیم غذایی برای حفظ توده بدون چربی بدن در طول زندگی مهم است. در بزرگسالان، پروتئین برای جلوگیری از کاهش توده عضلانی اسکلتی مرتبط با افزایش سن، حفظ توده استخوانی، کاهش خطر شکستگی و بهبود قدرت و وضعیت عملکردی حیاتی است.

چربی / چربی: چربی های رژیمی جزء ساختاری ضروری غشاهای سلولی و منابع انرژی سلولی هستند و به چهار دسته تقسیم می شوند: چربی های تک غیر اشباع، چربی های اشباع نشده، چربی های اشباع شده و چربی های چند غیر اشباع. چربی های غیراشباع در بسیاری از غذاها، از جمله بسیاری از روغن های مشتق شده از گیاهان، ماهی، آجیل و دانه ها یافت می شوند، در حالی که محصولات حیوانی سهم بیشتری از چربی های اشباع شده دارند. [۶].

مقدار درشت مغذی ها: اگرچه در مقایسه با درشت مغذی ها به مقدار کمی نیاز است، اما ریز مغذی ها برای سرعت رشد، عملکرد فیزیولوژیکی، متابولیسم و ​​یکپارچگی سلولی ضروری هستند. ویتامین ها و مواد مغذی نقش حیاتی در سلامت دارند. به عنوان مثال، ویتامین K برای سلامتی و سیستم عصبی مفید است. تغییر از غذاهای فرآوری شده و غذاهای تصفیه شده کیفیت ریزمغذی ها را برای رژیم غذایی مدرن غربی کاهش داده است. [۷]. در اینجا بخوانید که چگونه غذاهای فرآوری شده بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد. کمبود ویتامین و مواد معدنی باعث پیری سلولی و تاخیر در شروع بیماری شده است که کمبود آن منجر به اختلال متابولیک مزمن می شود. بنابراین، دریافت کافی ریزمغذی ها در رژیم غذایی برای کاهش خطر بیماری های مرتبط با افزایش سن پیشنهاد می شود. درباره خطرات سلامتی مرتبط با غذاهای فرآوری شده و جایگزین های موجود در بازار بیشتر بدانید.

اب: آب به عنوان جزء اصلی بدن، اکثریت توده بدون چربی بدن و وزن کل بدن را تشکیل می دهد. آب آبرسانی می کند و ریز مغذی ها، عناصر کمیاب و الکترولیت ها را حمل می کند [۸]. آب آشامیدنی ۲۰ درصد از نیاز روزانه منیزیم و کلسیم را تامین می کند [۸]. درک ما از نیازهای آب و تأثیر آن بر سلامت و بیماری محدود است. افزایش جهانی در مصرف نوشیدنی های پرکالری توجه را به اهمیت آب برای سلامتی و پیشگیری از بیماری ها معطوف کرده است.

بداهه رژیم غذایی:

کاهش مصرف نوشابه های گازدار و شیرین شده با شکر

سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است که شکر افزوده کمتر از ۱۰ درصد از کل انرژی دریافتی روزانه را تشکیل می دهد و سطح دریافتی باید در شرایط استثنایی کمتر از ۵ درصد باشد. قندهای افزوده دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و شربت هایی هستند که هنگام آماده شدن به غذاها اضافه می شوند. منابع اولیه قند افزوده شکر، شربت ذرت با فروکتوز بالا، ملاس، شربت نشاسته، شربت عسل، کنسانتره آب میوه است. نوشیدنی های شیرین شده با شکر، از جمله نوشیدنی هایی مانند نوشیدنی های ویتامینه، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و قهوه باید کنار گذاشته شوند. در اینجا بیشتر در مورد اینکه چگونه نوشیدنی های انرژی زا می توانند منجر به شرایط کشنده شوند یا حتی شما را بکشند، آورده شده است!

برنامه های غذایی

در مقایسه با رژیم غذایی غربی، جایگزین های سالم تر، غذاهای گیاهی هستند. این شامل میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات، غلات کامل، دانه ها و آجیل است. رویکردهای رژیم مدیترانه ای و رژیم غذایی برای توقف فشار خون (DASH) خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر از بیماری های قلبی عروقی تا سرطان را کاهش می دهد. بینش بهتری برای ادغام این غذای سالم و انتخاب های سبک زندگی در زندگی روزمره مورد نیاز است تا تغذیه سالم در دسترس، قابل دستیابی و پایدار باشد.

برخی استثناها

بیماران مبتلا به فشار خون بالا، دیابت یا بیماری قلبی عروقی باید رژیم غذایی خود را با پزشک خود در میان بگذارند. بیمارانی که برای دیابت، بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا تحت درمان هستند باید به انتخاب های غذایی توجه بیشتری داشته باشند. رژیم های غذایی تک مغذی مانند LCHF می تواند به مدیریت بیماری در افراد مبتلا به دیابت یا قلب یا کلیه کنترل نشده آسیب برساند. بنابراین، قاعده این است که چنین بیمارانی رژیم غذایی متعادلی داشته باشند و به طور جداگانه برنامه های درمانی رژیم غذایی سفارشی را برنامه ریزی کنند.

نتیجه گیری

می گویند ما همان چیزی هستیم که می خوریم. خوردن غذای تمیز و سالم برای داشتن یک زندگی عاری از بیماری مهم است. مواردی وجود داشته است که نشان می دهد چگونه برندهای بزرگ در گذشته شما را با سموم و مواد خطرناک تغذیه می کردند. به عنوان مصرف کنندگان مهم است که از غذاها و محصولاتی که برای ما به بازار عرضه می شود آگاه باشیم. ما باید بدانیم که چه چیزی مصرف می کنیم و برای رفتن به آن مسیر باید نزدیک به طبیعت و چیزهای طبیعی باشیم.

یک منظره رایج از ترس در بیماران سرطانی وجود دارد. آنها به سرعت متوجه می شوند که چه می خورند و چه چیزی نمی خورند، که می تواند منجر به فوبیای غذایی شود. بیماران به سرعت وزن کم می کنند و تغذیه کافی دریافت نمی کنند، زیرا آنها به سادگی نمی دانند چه بخورند! بنابراین در اینجا لیستی از غذاهایی است که افراد مبتلا به سرطان می توانند بخورند، به خصوص برای کسانی که علاقه خود را از دست داده اند و اشتها را از دست داده اند.

در نهایت سلامتی حالت تعادل بدن انسان با خودش است که ارتباط تنگاتنگی با محیط دارد. بنابراین، زندگی کنید، عمل کنید، و بر اساس آن فکر کنید زیرا ذهن شاد جایی است که سلامتی آغاز می شود!

منابع و مراجع:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27459449/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27923781/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26976915/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15699220/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28140323/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26268692/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17101959/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20646222/

ما تحقیقی را که شما تصمیم می گیرید انجام می دهیم،
عشق و نور
تیم اوراکل شفا

لطفا به تعداد در حال افزایش ما بپیوندید من: اوراکل شفا
شما هم به ما بپیوندید توییتر | یوتیوب

دادخواست جهانی

لطفا طومار جهانی ما را علیه واکسیناسیون اجباری امضا کنید. هدف از این طومار ارائه ۵ میلیون امضا برای هر رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیر بهداشت و سران کشورها در سراسر جهان است.
واکسن ها یک مشکل جهانی هستند و باید در سطح جهانی مورد توجه قرار گیرند.
اگر به عنوان یکی بایستیم، شانس نجات فرزندان آینده را داریم.

ما را بدون آگهی نگه دارید

Healing Oracle با حمایت خوانندگان آن امکان پذیر شده است. اگر پست‌ها و منابع را مفید می‌دانید، لطفاً برای حمایت از ما (به هر میزانی) کمک کنید تا بتوانیم به اطلاع رسانی و کمک به مردم در سراسر جهان ادامه دهیم. ما احساس می کنیم که صدا دادن به کسانی که سلامت خود یا سلامتی عزیزانشان را با درمان جایگزین تغییر داده اند یک وظیفه مهم است. از اینکه از کار ما قدردانی می کنید و به ادامه آن کمک می کنید سپاسگزاریم.

اهدا می کند. اگر می‌خواهید با مهربانی وقت و تلاش ما را اهدا کنید، لطفاً از کادر “اهدا” در بالا در سمت راست استفاده کنید. (بر روی دسکتاپ)، یا جعبه کمک مالی زیر (در موبایل)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر