نمایشگاه «مردم ایرانی» فرصتی برای آشنایی با آداب و رسوم اقوام مختلف است


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد فرخ زاده در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره اقوام ایران در کنار مزار حافظ شیرازی اظهار داشت: در فصل تابستان توجه به اوقات فراغت جوانان و نوجوانان بسیار مهم است. جوانان. نوجوانان و این نمایشگاه قطعا شرایطی را برای گذراندن اوقات فراغت فراهم می کند. این تیم فراهم کرده است.

معاون هماهنگی امور زائران و سیاحتی فرمانداری پدری ادامه داد: می توان گفت آشنایی جوانان و نوجوانان با آداب و رسوم اقوام ایرانی در تعطیلات تابستانی یکی از موضوعات مهمی است که در اولویت قرار گرفته است. . در این نمایشگاه

فرخ زاده با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی ما در برگزاری این نمایشگاه پرکردن شکافی است که بین نسل گذشته و نسل جدید ایجاد شده است، گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی فرصت بازگشت به تاریخ غنی و تاثیرگذار کشور را فراهم می کند. . این نمایشگاه فرهنگ غنی ای را تداعی می کند که سرچشمه می جوشد و باید راه را هموار کرد تا در مسیر خود جاری شود.

معاون هماهنگی امور زائران و جهانگردی فرمانداری پدری گفت: میراث فرهنگی و معنوی یکی از موضوعاتی است که امروزه در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. کشورهایی هستند که تاریخ آنها به کمتر از ۱۰۰ سال می رسد، اما این کشورها برای خود تاریخ می سازند. با توجه به اینکه کشور ایران قدمتی چند هزار ساله دارد باید شرایط حفظ فرهنگ و انتقال سرمایه های ایران به نسل آینده را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه کشور ایران و استان پدری بیش از ۵۰۰ رشته در صنایع دستی دارد، گفت: در بررسی های انجام شده متوجه شدیم که بیشتر این رشته ها به فراموشی سپرده شده است. متأسفانه نسل جدید نسل قبل را درک نکرده و بچه ها کار پدران را یاد نگرفته اند. حتی همین نقص در نظام آموزشی ماست که ارزش ها و آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی در مدارس و دانشگاه ها به خوبی به دانش آموزان منتقل نشده است.

فرخ زاده تصریح کرد: مراکز آموزشی، دانشگاه ها و پژوهشکده ها وظیفه دارند این آداب و رسوم کهن و صنایع با ارزش که در گردشگری ثروت آفرین است را در قالب کتاب های آموزشی و یا در قالب بروشور، فیلم یا سریال به نسل جدید منتقل کنند.

وی یادآور شد: متاسفانه اخیرا شاهد حوادث ناخوشایندی در شهر شیراز بودیم. بنابراین باید برای نوجوانان و جوانانی که به ریشه های ایران اسلامی برمی گردند، جایگزین ها تعریف و برنامه هایی تدوین شود.

معاون استاندار پدر با اعتقاد به اینکه شیراز شهری میهمان نواز است که در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران خارجی و داخلی است، گفت: باید در شیراز مراسمی برگزار شود تا گردشگران در بازدید از این شهر دوباره علاقه مند به بازدید از این شهر شوند. بی شک این رویکرد باعث رونق گردشگری در استان های شیراز و فارس می شود و یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه نشان دادن ظرفیت های شیراز به گردشگران است.

وی افزود: هر گردشگری که وارد کشور می شود ۳۰ بشکه درآمد نفتی ایجاد می کند و ۱۷ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند و باید با برگزاری رویدادهای مختلف حضور گردشگران را در استان فارس تضمین کنیم.

فرخ زاده به آداب و رسوم عشایر ایرانی اشاره کرد و گفت: در آیین های عشایر آداب و رسوم غیرجذاب، ناپسند، مبتذل و اضافی وجود ندارد. دین عشایر دینی بسیار غنی، کارآمد و مفید است. در این نمایشگاه سعی شد یک هنر ارزشمند، غنی، متمدن و شایسته عشایری را به مردم معرفی کنیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه نمایشگاه در روز اول با استقبال مردم مواجه شد و شاهد حضور جمعیت قابل توجهی در غرفه های نمایشگاه چه در حوزه صنایع دستی و چه در حوزه سوغات بودیم.

وی گفت: متأسفانه برخی از فعالان بخش خصوصی که باید مسئولیت این کار را بر عهده بگیرند، گفتند این نمایشگاه بازاری است. به آنها توصیه می کنم حتما در این نمایشگاه حضور پیدا کنند تا خود از کارهای خیری که صورت گرفته است دیدن کنند.

فرخ زاده با اشاره به این جمله که اگر می توانید بهتر انجام دهید، ساکت شوید، گفت: این نوع کارها باید توسط بخش خصوصی انجام شود. میراث که یک مجموعه دولتی است اما به خوبی توانسته این نمایشگاه را برگزار کند. اگر این نمایشگاه کیفیت لازم را نداشت شاهد این حجم قابل توجه جمعیت نبودیم.

این مسئول گفت: بی شک استقبال بسیار خوب شیرازی ها و مهمانان از سراسر ایران نشان از کیفیت بالای این نمایشگاه دارد. با این حال، کاستی هایی وجود دارد که باید در آینده برطرف شود.

معاون استاندار فارس با بیان اینکه دهه ولایت و امامت برای مسلمانان فرصت ارزشمندی است، گفت: امام علی (ع) فرمودند فرصت ها مانند ابرهای گذرا هستند که باید از آن بهره ببریم. همچنین می گویند به گذشته فکر کنید و از آداب و رسوم آنها استفاده کنید.

جشنواره ملی «مردم ایران زمین» با حضور هشت استان فارس، خوزستان، لرستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان شرقی، گلستان و خراسان شمالی از روز پنجشنبه ۲۳ تیرماه آغاز شده و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد.

پایان خبر
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید