نکات رفتاری برای کودکان مبتلا به سرطان


مریم محمدعلی، رئیس گروه روانشناسی موسسه محک در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: در بررسی نحوه معاشرت با کودکان بیمار یک «نباید» وجود دارد و در عین حال که فرد همیشه آگاه است. این مشکل نباید در تمام تعاملات با والدین و اطرافیان کودک رعایت شود تا آثار منفی رفتار آنها بر کودکان تأثیر نگذارد.

وی درباره رفتاری که در مواجهه با کودک سرطانی نباید رخ دهد، گفت: پس از مواجهه با بیماری کودک نباید زیاد به او توجه کرد. علاقه شدید او را به این باور می رساند که در موقعیت غیرعادی قرار دارد و این مشکل باعث ایجاد حس حسادت، ترحم و دلسوزی های غیرعادی در برادران و خواهرانش می شود. بنابراین توصیه می شود که همه اعضای خانواده در طول دوره درمان رفتار بسیار عادی داشته باشند.

رئیس گروه روانشناسی موسسه ماهک با بیان اینکه انجام یکسری آزمایشات، بستری شدن در بیمارستان، دریافت داروهای شیمی درمانی و … کودک را فردی حساس، زودباور و آسیب پذیر می کند، افزود: در این شرایط رفتار منطقی وجود دارد. همراه با مهربانی و همدلی همراه با روشن شدن شرایط همچنین توصیه می شود در مورد روند درمان توضیحات کاملی ارائه شود.

محمدعلی گفت: یکی از دغدغه های اصلی کودکان سرطانی عدم پذیرش در جمع دوستانه و همکلاسی هاست. اطلاع رسانی به دوستان نزدیک از وضعیت آنها کمک می کند تا مانند گذشته در این گروه ها حضور داشته باشند. این به روند بهبودی آنها کمک زیادی می کند.
وی ادامه داد: مراجعه مکرر به بیمارستان و مصرف دارو به این معناست که کودک خود را هم سن و سال خود نبیند. به خصوص اگر به دلیل طولانی شدن دوره درمان مجبور باشد برای مدت طولانی از مدرسه غیبت کند. این امر بر عزت نفس کودک تأثیر می گذارد و برای تسهیل روند درمان و حفظ عزت نفس بیمار، بهتر است در این مسیر از روانشناسان کمک بگیرید.

رئیس واحد روانشناسی مهک با بیان اینکه اگر درمان بیماری با تغییرات ظاهری همراه باشد، مهم ترین چالش کودک پذیرش مجدد در گروه های دوستانه خواهد بود، تاکید کرد: در این صورت بهتر است او را قرار دهید. در گروه های مرکب از بیماران

محمدعلی افزود: در این مجالس افرادی مثل خودش را می بیند، با آنها ارتباط برقرار می کند و از تجربیات آنها استفاده می کند. در این راستا ماهک همواره با استفاده از امکانات مختلف سعی در توجه جدی به این هدف داشته است.

وی یادآور شد: روانشناسان محک همواره در پی آن هستند که با بررسی دانش علوم رفتاری بهترین و به روزترین روش های مقابله با کودکان سرطانی را در دستور کار خود قرار دهند تا فرزندان محک در حین درمان و همچنین پس از آن توقف درمان، با آسیب هایی مانند مشکلات روانی کمتر و قوی تر از قبل، آماده شدن برای یک زندگی متعادل.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید