نگرانی در مورد تغذیه کودکان – دکتر سایت رسمی محمد صفریان


تغذیه محدود با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف و از نوزادان به دلایل مختلف هنوز از این امر غافل هستند و خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

به دنبال اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه خانواده های با تحصیلات بالا است.

مسئله کاهش وزن و سوءتغذیه (به دلیل توصیه نادرست والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، غافل از اینکه نیاز کودکان به غذا با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی سهم بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود که می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از سن بالا برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، از غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب استفاده کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی آنها در زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. .. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت نوزاد شود که عوارض جانبی متعددی را در پی خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که رژیمهای غذایی سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از تغذیه کودکان استفاده کرد. محدود کردن آن ، اما ارزشمند است که با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به تأمین غذا در کودکان است که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و چاقی در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم به موقع و از مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، قلب و عروق انجام شود. بیماری. دیابت و پوشش گیاهی کوتاه و توقف رشد.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی برای کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید غذا بخورد. حداقل پنج وعده غذا در روز.. یک وعده غذایی (شامل سه وعده اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده کودک کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که این میان وعده تنها نسبت کمی از نیازهای تغذیه ای کودک را برآورده می کند و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شود.

دفتر چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در مجله قدس

دیدگاهتان را بنویسید