نیروگاه باستانی تغذیه: بذر کتان


بذر کتان یکی از قدیمی ترین محصولات زراعی است که از ابتدای تمدن رشد کرده است. در ایالات متحده، کتانی برای اولین بار توسط مستعمرات، معمولا برای تولید الیاف برای لباس معرفی شد [۱]. هر قسمت از گیاه بذر کتان به طور مستقیم یا پس از فرآوری تجاری استفاده می شود. ساقه حاوی الیاف مرغوب با استحکام و دوام بالا است. روغن بذر کتان و فرآورده های جانبی آن در فرمولاسیون خوراک دام و برای مصرف برای فواید مختلف استفاده می شود.

در طول دو دهه گذشته، بذر کتان به دلیل مزایای بالقوه برخی از اجزای فعال بیولوژیکی آن برای سلامتی، کانون توجه افزایش یافته به تحقیقات رژیم غذایی و بیماری ها بوده است. [۲]. بذر کتان دارای خواص تغذیه ای متعددی است و منبع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است [۳]: آلفا-لینولنیک اسید، اسیدهای چرب چند غیر اشباع با زنجیره کوتاه، فیبرهای محلول و نامحلول، لیگنان های فیتواستروژنیک، پروتئین ها و انواع آنتی اکسیدان ها.

رشد آن به دلیل مزایای سلامتی مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی است [۴]اثر ملین، فعالیت ضد التهابی و تسکین علائم یائسگی و پوکی استخوان [۵]. بیایید تاریخچه و روغن بذر کتان و خواص دارویی آن را به عنوان یک منبع غذایی کاربردی بیشتر بررسی کنیم.

عناصر عملکردی بذر کتان

بذر کتان یکی از غنی ترین منابع گیاهی اسید چرب ω-۳، یعنی α-لینولنیک اسید (ALA) است. [۴]. برخی از کشورهای عمده کاشت بذر کتان عبارتند از: چین، کانادا، هند، ایالات متحده و اتیوپی. هر دو دانه کتان قهوه ای و زرد / طلایی دارای خواص تغذیه ای مشابه و تعداد اسیدهای چرب ω-۳ با زنجیره کوتاه هستند. بذر کتان با توجه به ترکیب فیزیکوشیمیایی خود یک سیستم چند جزئی با مواد گیاهی فعال زیستی مانند پروتئین، روغن، پلی ساکاریدهای محلول، فیبر غذایی، ترکیبات فنلی، لیگنان ها، ویتامین ها (A، C، F و E) و مواد معدنی (P، Mg، K) است. سدیم، آهن، مس، منگنز و روی). [۶]

روغن / لیپیدهای بذر کتان

بذر کتان غنی ترین منبع گیاهی اسید چرب امگا ۳ یعنی α-لینولنیک اسید (ALA) است. روغن بذر کتان دارای اسیدهای چرب اشباع کم، اسیدهای چرب تک غیراشباع متوسط ​​و غنی از اسیدهای چرب چند غیراشباع است. از بین تمام لیپیدهای روغن بذر کتان، اسید α-لینولنیک اسید چرب اصلی است و پس از آن اسید اولئیک، اسید لینولئیک، اسید پالمیتیک و اسید استئاریک قرار دارد که نسبت اسیدهای چرب ω-۶: ω-۳ عالی را به دست می‌دهد. روغن بذر کتان به طور طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان است و پس از استخراج و خالص شدن به راحتی اکسید می شود.

پروتئین ها

محتوای پروتئین دانه کتان گلوبولین و گلوتلین است [۷]. دانه کتان همچنین حاوی اسید آمینه است و گلوتن آن صفر است. اگرچه پروتئین بذر کتان به دلیل وجود اسید آمینه محدود کننده لیزین یک پروتئین کامل محسوب نمی شود. حاوی پپتیدهایی با فعالیت های زیستی مرتبط با کاهش عوامل خطر مرتبط با CVD است. دانه‌های کتان کامل، کنجاله‌های بذر کتان و پروتئین‌های جدا شده منابع غنی از اسید گلوتامیک / گلوتامین، آرژنین، آمینو اسیدهای شاخه‌دار و اسیدهای آمینه معطر هستند.

فیبر رژیمی

الیاف کتان قدیمی ترین محصولات فیبری در جهان هستند. فیبر کتان از پوست ساقه گیاه استخراج می شود. فیبر کتان یک کامپوزیت طبیعی و زیست تخریب پذیر است که خواص مکانیکی خوب و چگالی کم را نشان می دهد. براق، نرم، منعطف و شبیه موهای بلوند است. این ماده از الیاف پنبه قوی تر است، اما کشش کمتری دارد و بنابراین می تواند به عنوان یک ماده خام برای صنعت کاغذ با کیفیت بالا عمل کند. فیبر نامحلول به جلوگیری از یبوست و بهبود حرکات روده کمک می کند [۸]. فیبر محلول در آب به حفظ سطح قند خون و کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند.

لیگنان ها

لیگنان ها همه جا در قلمرو گیاهی هستند و در همه گیاهان یافت می شوند. لیگنان ها هم به عنوان آنتی اکسیدان و هم به عنوان فیتواستروژن عمل می کنند [۹]. علاوه بر لیگنان ها، سایر ترکیبات فنلی در دانه کتان، اسید بتا کوماریک و اسید فرولیک یافت می شود. SDGs توسط باکتری‌های روده به لیگنان‌ها تبدیل می‌شوند که به دلیل استروژن‌ها یا آنتی‌استروژن‌های ضعیف و همچنین اثرات آنتی‌اکسیدانی، فواید سلامتی دارند. لیگنان های کتانی اثرات امیدوارکننده ای در کاهش رشد تومورهای سرطانی، به ویژه آنهایی که به هورمون حساس هستند مانند سرطان سینه، آندومتر و پروستات نشان داده اند. [۱۰].

کتانی: طب آیورودا و تاریخی

هزاران سال است که انسان ها کتان می خورند. آیورودا یکی از قدیمی ترین سنت هایی است که در سراسر کشور و اکنون در سراسر جهان انجام می شود. سریلانکا و بسیاری از کشورهای دیگر دارای پایه های فلسفی و تجربی محکمی هستند. Atharvaveda، Charak Samhita و Sushrut Samhita متون مقدس اصلی هستند که بیش از ۷۰۰ گیاه دارویی مفید برای سلامتی انسان را با جزئیات توصیف می کنند. [۱۱]. آیورودا و سیستم پزشکی سنتی چین رویکردهای مشترک بسیاری دارند و دارای سابقه طولانی عمل هستند. ادبیات آیورودا بیش از ۲۰۰ گیاه، مواد معدنی و چربی را برای مراقبت از پوست توصیف می کند.

به گفته آیورودا، اعتقاد بر این است که روغن بذر کتان با مبارزه با خستگی و کنترل روند پیری بر استقامت جسمی و ذهنی تأثیر می گذارد. آیورودا همچنین می گوید که دانه کتان حاوی خواصی مانند مادهورا که PH پوست را متعادل می کند، پیکایلا برای روان کننده، بالیا برای بهبود استحکام کششی یا خاصیت ارتجاعی پوست، Grahi برای بهبود ظرفیت مرطوب کنندگی پوست، تواگدوشهریت که لک های پوست را از بین می برد، وراناهریت که یک ماده است. خاصیت ترمیم زخم و مفید برای واتا یا اختلالات پوستی از جمله خشکی، سوء تغذیه، عدم درخشندگی/درخشش. روغن بذر کتان منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری است که سنتز پروستاگلاندین را تنظیم کرده و روند بهبود زخم را تحریک می کند. کمبود EFA می تواند منجر به فرینودرما یا وزغ، فوران اندام ها و بهبود ضعیف زخم شود. [۱۲]. فرآورده‌های کتانی اغلب در پزشکی به‌عنوان یک عامل پوششی و ترمیم‌کننده زخم در درمان اختلالات گوارشی استفاده می‌شد. در زمان های قدیم، روغن بذر کتان به عنوان ادرارآور برای درمان بیماری های کلیوی نیز استفاده می شده است [۱۳]. به عنوان ضد تومور، همراه با شبدر شیرین، ضد درد و ضد التهاب توصیه می شود. هنگامی که در مخلوط با سودا و انجیر استفاده می شود، یک عنصر قوی در درمان کک و مک و اختلالات ناخن هنگام استفاده با شاهی و عسل است.

آیورودا مانند یک حکیم باستانی است، قدیمی تر از تاریخ، اما بهترین خرد ممکن را می دهد. پس از ذکر در آیورودا، مورخان از جادوی کتان در دوران باستان تاریخی استفاده کردند. بشر سال هاست که این دانه را می خورد. کاربردهای دارویی نیز در آثار قانتس، بقراط و دیوسکوریدس در کتب قرون وسطایی در مورد گیاهان دارویی در آسیا و اروپا ذکر شده است. بقراط و دیگر مورخان استفاده های دارویی و سنتی از پارچه کتان را نیز توصیه می کنند.

نکته پایانی:

طبیعت فواید زیادی به ما داده است که می تواند به ما کمک کند زندگی سالمی داشته باشیم. درست مانند دانه کتان، سیاه دانه هدیه قدرتمندی است که به دلیل درمان باستانی اش برای همه چیز به جز “مرگ” شناخته شده است. سیاه دانه که به «خدای دارو» معروف است، انرژی بدن را تحریک می کند و به آن کمک می کند تا از خستگی و ناامیدی خلاص شود. به طور مشابه، تخم کدو یک آنتی اکسیدان فوق العاده برای مبارزه با دیابت، خطر قلبی عروقی و سلول های سرطانی است.

ما مردم را می بینیم که برای جلوگیری از تسخیر باکتری ها و میکروب ها بر سیستم بدن ما و ربودن سیستم ایمنی تلاش می کنند. ما باید روی غذاهای شفابخش، تغذیه سالم، ورزش منظم و کاهش استرس تمرکز کنیم. شما همچنین می توانید یک مایل جلوتر بروید تا از ایمنی خود در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا محافظت کنید، راز را اینجا بخوانید!

در نهایت، رژیم غذایی سالم بزرگترین راز بدن سالم است. ما همان چیزی می شویم که می خوریم و بنابراین مهم است که غذای تمیز و سالم بخوریم تا زندگی عاری از بیماری داشته باشیم. برندهای بزرگ شما را با مواد سمی و خطرناک در قالب غذاهای فرآوری شده تغذیه می کنند. بنابراین بهتر است همیشه به غذاهای مشتق از طبیعت و چیزهای طبیعی پایبند باشید.

مراجع و منابع:

ما تحقیقی را که شما تصمیم می گیرید انجام می دهیم،
عشق و نور
تیم اوراکل شفا

به تعداد فزاینده ما بپیوندید MeWe: اوراکل شفابخش
به ما هم بپیوندید توییتر | یوتیوب

دادخواست جهانی

لطفاً کمپین امضای جهانی ما را علیه واکسیناسیون اجباری امضا کنید. هدف از این کمپین امضا، ارائه ۵ میلیون امضا به هر رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیر بهداشت و رئیس دولت در سراسر جهان است.
واکسن ها یک مشکل جهانی هستند و باید در سطح جهانی مورد توجه قرار گیرند.
اگر به عنوان یکی بایستیم، شانس نجات فرزندان آینده را داریم.

ما را بدون آگهی نگه دارید

Healing Oracle با حمایت خوانندگان امکان پذیر شده است. اگر پست‌ها و منابع را مفید می‌دانید، لطفاً برای حمایت از ما (بدون در نظر گرفتن مبلغ) کمک کنید تا بتوانیم به اطلاع رسانی و کمک به مردم در سراسر جهان ادامه دهیم. ما احساس می کنیم که این وظیفه مهمی است که با درمان جایگزین به کسانی که سلامت خود را تغییر داده اند یا به کسی که دوستش دارید، صدای خود را بدهید. از اینکه از کار ما قدردانی می کنید و به ادامه آن کمک می کنید سپاسگزاریم.

اهدا کنید. اگر می‌خواهید به وقت و تلاش ما کمک مالی کنید، لطفاً از کادر “کمک مالی” در بالا سمت راست استفاده کنید (بر روی دسکتاپ)یا جعبه اهدای زیر (در موبایل)