هدف پوتین حذف اوکراین از نقشه است/ما از افزایش تعداد اعضای شورای امنیت حمایت می کنیمبه گزارش وانانیوز،

به گزارش سایت سازمان ملل، ولادیمیر پوتین – رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد که شامگاه چهارشنبه (۳۰ شهریور) – به وقت تهران – در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد. – “تنها مسئول جنگ در اوکراین” و گفت: یکی از اعضای دائم شورای امنیت (روسیه) به همسایه خود (اوکراین) حمله کرد تا آن را از روی نقشه پاک کند.

وی با متهم کردن روسیه به نقض پیمان سازمان ملل گفت: پوتین امروز اروپا را به سلاح هسته ای تهدید کرد و سیستم منع اشاعه هسته ای را نادیده گرفت.

بایدن همچنین به حمایت اخیر مسکو از برگزاری همه پرسی در چهار منطقه اوکراین برای پیوستن به روسیه اشاره کرد و گفت: او (ولادیمیر پوتین) سربازان بیشتری را به میدان نبرد فراخوانده است. کرملین می خواهد یک همه پرسی جعلی برگزار کند و بخش هایی از اوکراین را تصرف کند. این نقض منشور سازمان ملل است.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به اظهارات پوتین مبنی بر «اجبار» روسیه به حمله به اوکراین گفت: هیچکس روسیه را تهدید نکرد. فقط روسیه این وضعیت را به عنوان یک درگیری دید. ما همچنین از قبل هشدار داده بودیم که پوتین قصد حمله دارد.

رئیس جمهور روسیه پیش از اعلام دستور کشورش برای حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری گفته بود که «اوکراین توسط روسیه ساخته شده و هرگز کشور مستقلی نبوده است» و امروز بایدن به این اظهارات پاسخ داد و گفت: «هدف پوتین در این زمینه است. جنگ برای از بین بردن اوکراین به عنوان یک کشور و یک ملت مستقل است.

بایدن با اشاره به حمایت آمریکا و متحدانش از اوکراین در برابر روسیه، بر ادامه کمک به کیف، پایتخت اوکراین تاکید کرد و هشدار داد: اگر کشورها بتوانند گرایشات استعماری خود را بدون پرداخت هیچ هزینه ای دنبال کنند، هر چه به آن اعتقاد دارید. آن را داریم، در خطر خواهد بود.

وی همچنین اعلام کرد که خواستار پایان عادلانه این جنگ است، اما تصریح کرد که شرط حفظ تمامیت ارضی اوکراین است.

رئیس جمهور آمریکا از کشورها خواست بدون توجه به اختلافاتشان، موضوعاتی مانند دفاع از حاکمیت و کنترل تسلیحاتی کشورهای کوچک و بزرگ را هماهنگ کنند.

جو بایدن همچنین اعلام کرد که ساختار شورای امنیت سازمان ملل باید تغییر کند و افزود: معتقدم این سازمان باید فراگیرتر باشد تا به نیازهای دنیای امروز پاسخ دهد. اعضای شورای امنیت از جمله ایالات متحده باید از منشور سازمان ملل دفاع کنند و تنها در مواقع لزوم از «وتو» استفاده کنند.

وی در این زمینه افزود: آمریکا متعهد به حمایت از افزایش تعداد اعضای دائم و موقت شورای امنیت سازمان ملل است. از جمله اعطای عضویت دائم به کشورهای آمریکای لاتین، کارائیب و آفریقا.

بایدن دیروز (سه شنبه) قرار بود در این مجمع سخنرانی کند، اما از آنجایی که روز دوشنبه برای شرکت در مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم به لندن رفته بود، نوبت خود را به نماینده سنگال داد.

هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نیویورک آغاز به کار کرد و این اولین دیدار رو در رو با سران این مجمع در سه سال اخیر است.