هر آنچه که باید درباره جداسازی شکم بدانید


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی و نیاز به بهبودی در نظر گرفته می شود. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم از بین می رود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث برآمدگی محتویات شکم شود.

اگرچه این مشکل مزاحم و آزاردهنده است ، اما اغلب در چند ماه پس از تولد برطرف می شود. اما بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

امضا کردن

اکثر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییر در شکم نمی شوند.

در دوران زایمان ، مادران تازه متصل به صفاق باید بتوانند برآمدگی یا برآمدگی قابل مشاهده را در محلی که عضله شکم شل می شود ، مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف شما تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از مرکز شکم عبور می کند ، زمانی که شکم درگیر یا منقبض می شود ، بیشتر قابل مشاهده است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکلات در کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف در عضلات شکم

علائم جداسازی شلوار

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. در صورت ادامه این روند ، شل شدن نسبی یا کامل راست روده ممکن است رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

حاملگی های دیگر یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، بلند کردن وزنه و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی اوقات جدا شدن شکم را تجربه می کنند ، اما این یک مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود از بین می رود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که آیا شکستگی شکمی دارید و در صورت وجود آن ، شدت آن چقدر است. برخی از پزشکان برای تشخیص از سونوگرافی یا سی تی اسکن استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است جدایی را تا زمان بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به وضعیت خود قبل از بارداری بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری ایجاد شده است هرگز به طور کامل برطرف نمی شود.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار جدی باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

عمل جراحي

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در رفع جدایی شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای تسکین جدایی شکمی کافی نیست.

در این مورد ، جراحی شکم یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را برای بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک درمان بالقوه غیر جراحی است که ممکن است از نظر زیبایی برای شکم خوشایند باشد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضله عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز می شود ، مفید است.

جداسازی معده مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، از تمرینات دیگر اجتناب کنید:

تنش شکمی

هر ورزشی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا قدرت شکمی بر روی دست و زانو بایستید.

کلیه فعالیتهای بلند کردن سنگین که باعث برآمدگی معده می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن به عقب که شکم را کش می دهد

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

تمرینات مجاز برای جداسازی شکم

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت با جداسازی شکم انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (این معمولاً روی زانو است) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و برای دوره های طولانی تری نگه داشته می شود. ترجیحاً این مراقبت روزانه 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند مخروط و شیب لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات با شکل مناسب بسیار مهم است. بنابراین ، ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، می توانید عضلات شکم خود را قبل و در دوران بارداری تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان توصیه می کنند که دستگاه ها را متصل کنید (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکمی شما را درمان کند و شکم شما را تقویت نمی کند.

کمربند جداسازی شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جداسازی شکم می تواند شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا اگر ترشحات شکمی دارید ، برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان در بدن خود احساس قویتر و مطمئن تری داشته باشید.

اولین مرکز بهداشت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت را برای شما عزیزان در اولویت اصلی خود قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای آموزش است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید