هشدار افزایش مصرف بنزین و کمبود سوخت/ چرا طرح آزمایشی بنزین در کیش موفقیت آمیز نبود


به گزارش خبرگزاری فارس، اندیشکده حاکمیت شریف نشستی با عنوان «ماز یارانه بنزین در ایران» با نگاهی به طرح سهمیه بندی بنزین در کیش برگزار کرد.

مرتضی زمانیان، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این نشست به بررسی سیاست های چند دهه ای بنزین در ایران و طرح اختصاص بنزین به مردم به جای خودرو و همچنین آینده بنزین در کشور پرداخت.

زمانیان با اشاره به تجربه سخت آبان ماه سال ۹۸ برای کشور گفت: به دلیل سیاست های غلط در حوزه بنزین، همواره شاهد بوده ایم که در دوره های مختلف فارغ از اینکه رئیس جمهور چه کسی و از کدام حزب بوده، تصمیم گیری می شود. ساخته شده در مورد بنزین تجربه آبان ۹۸ در دولت روحانی یکی از تجربیات پرهزینه است.اغلب تصمیمات بنزین را دولت های بعد از انقلاب گرفتند، در دولت احمدی نژاد در سال های ۸۹ و ۸۶ شاهد تصمیمات جهشی در قیمت بنزین بودیم، دولت های خاتمی و هاشمی رفسنجانی نیز چنین اقداماتی را انجام دادند.

وی ادامه داد: این تصمیمات در سال های اخیر نشان می دهد که این یک واقعیت بنزینی است که نادیده گرفتن و نپذیرفتن آن منجر به تکرار یک سناریوی پرش در سال های مختلف می شود.

چرخه معیوب سیاست بنزین

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر افزود: نیازی به صحبت از غیبت نیست. روند افزایش مصرف یک واقعیت است. در حین کرونا مصرف بنزین به زیر ۸۰ میلیون لیتر کاهش یافت، در بهار به بیش از ۹۵ میلیون لیتر رسید و معمولاً در مرداد و شهریور ۱۰ میلیون لیتر نسبت به بهار افزایش مصرف خواهیم داشت که بر این اساس مصرف روزانه ۱۰۵ خواهد بود. به ۱۱۰ میلیون لیتر می رسد و کشور دوباره دچار کسری بنزین می شود.

زمانیان درباره رسیدن به وضعیت بحرانی بنزین در ماه های آینده گفت: بنابراین میزان مصرف بنزین در حال افزایش است، ظرفیت تولید در کشور افزایش نیافته است، امکان واردات با حجم بالا برای کشور پرهزینه و گران است. خرید بنزین از خارج از کشور برای خرید ارزان.. فروش آن در داخل کسری بودجه زیادی را برای کشور به همراه خواهد داشت. البته اتفاق عجیبی در کشور نمی افتد چون احتمالا بنزین وارد می کنیم و بعد به سمت پتروشیمی ها می رویم و به هر حال اقداماتی انجام می دهیم.

وی ادامه داد: نکته جالب در مورد اقتصاد این است که مشکلات واقعی است و قابل انکار نیست، یا باید این مشکلات و مشکلات را به موقع درک کرد و برای رفع آنها تلاش کرد و یا بالاخره این مشکلات ظاهر می شود. تنها تفاوت این است که در مورد دوم ما گاهی فرصتی برای انجام کار درست نداریم.

این کارشناس اقتصادی گفت: اینجا یک سوال اساسی مطرح می شود که این دور باطل تا کی ادامه دارد؟ کی دوباره به نقطه بحران می رسیم؟ مردم مسئولیت انجام کاری را به عهده می گیرند، فقط نگویید: الان وقتش نیست، الان در مورد آن صحبت نکنید!

اگر دولت قیمت های نارنجی را افزایش دهد، می تواند در آن کشور بحران ایجاد کند

استاد اقتصاد دانشکده مدیریت دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: مشکل اصلی بنزین مانند سایر حامل های انرژی بد رفتار کردی دولت است دولت بدون هیچ دلیل منطقی و اقتصادی قیمت بنزین را برای خود تعیین کرده است. من به شما قول می دهم اگر دولت قیمت پرتقال را تعیین کند، به همان اندازه که پرتقال برای اقتصاد و جامعه مهم است، در مورد پرتقال هم همین بحران ها به وجود می آید.

وی با آسیب شناسی ورود دولت به قیمت گذاری در برخی حوزه ها گفت: نتیجه منطق قیمت گذاری دولتی این است که دولت دیگر در دوره های کوتاه قیمت ها را به روز نمی کند. مردم ما الان هر روز به میدان تره بار می‌روند و مثلاً شاهد افزایش قیمت پرتقال هستند. این تغییر تدریجی و ملایم قیمت از بروز شوک های قیمتی جلوگیری می کند. اما بعد از قیمت گذاری دولتی، افزایش قیمت ها روی هم انباشته می شود، چند سالی طول می کشد و در نهایت دولت مجبور به افزایش قیمت می شود. دولت تصمیم می گیرد نتایج تورم چند ساله را در یک روز رها کند، نتیجه چه می شود؟ جهش قیمت

زمانیان افزود: از سال گذشته تا کنون اگر فقط تورم را در نظر بگیریم، قیمت بنزین ۳ هزار تومانی باید ۴ هزار و ۵۰۰ تومان می شد که به معنای افزایش ۱۵۰۰ تومانی قیمت است. اما دولت این کار را نمی کند زیرا مناسب نیست. این روش باعث ایجاد تورم سرکوب شده در سهام می شود که برای حذف آن هر چند سال یکبار نیاز به یک شوک قیمتی دارد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در سال های ۹۷ و ۹۸ ارز به مرز ۱۹ هزار تومان جهش کرد. این شوک قیمتی چنان قدرتمند بود که کشور در آستانه بحران قرار گرفت. پس از آن این جهش قیمت متوقف شد و از آن زمان به بعد نرخ ارز به تدریج افزایش یافت و اکنون به بالای ۳۰ هزار تومان رسیده است اما دیگر شاهد این بحران ها نبودیم، زیرا افزایش قیمت به تدریج اتفاق افتاد. ملایمت و کندی تغییرات از جهش و شوک قیمت جلوگیری می کند.

دولت نباید بازار بنزین را در انحصار خود درآورد

مدیر گروه اقتصاد اندیشکده حاکمیت شریف با اشاره به انحصار دولت در استخراج نفت گفت: برخی با استناد به یک استدلال غلط می گویند نفت برای دولت است پس بنزین هم برای دولت است و انحصاری است. دولت، و آنها نتیجه می گیرند که دولت مسئول کالاهایی است که در انحصار آنهاست. ، باید قیمت را تعیین کند. چنین استدلالی مطلقاً درست نیست. اگر انحصار وجود دارد، انحصار قانونی است نه انحصار طبیعی. این در حالی است که اگر همین الان با حذف مقررات محدودکننده اجازه صادرات و واردات حامل های انرژی را بدهیم، در انحصار باقی نمی ماند.

وی ادامه داد: بر این اساس من مخالف این نظر هستم که دولت قیمت بنزین را برابر با قیمت فوب تعیین کند. با توجه به حجم بالای تولید و تقاضا در کشور به راحتی می توانیم با ریال در بورس انرژی بازار داخلی داشته باشیم و قیمت حامل های انرژی را در آن تعیین کنیم. شاید بنا به ملاحظات مختلف، قیمت در بازار داخلی با قیمت بازارهای منطقه متفاوت باشد.

این کارشناس اقتصادی به مشکلات قیمتی دولت در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: اخیراً گزارشی از سوی یکی از معاونان نفت در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه زمانی بنزین را با قیمت ۵۰۰ تومان (۵ هزار ریال) صادر می کردیم. یکی می گفت بنزین را ۵۰۰ تومان صادر می کنند اما به خودمان ۱۵۰۰ تومان می فروشند. چنین سخنی دقیقا تایید می کند که قیمت گذاری دولت تا چه اندازه سیاست اشتباهی است چرا که اگر اجازه می دادند بر اساس یک بازار ریالی داخلی قیمت تعیین شود، باید قیمت بنزین در کشور ۵۰۰ تومان تعیین می شد.

وی تصریح کرد: دولت باید این نکته مهم را مد نظر قرار دهد که سیاست رفاهی باید در جهت قشر ضعیف جامعه و در این مورد خاص با منطق رفاهی تخصیص کمک هزینه باشد. به عبارت دیگر، همان طور که دارو برای افراد بیمار است، یارانه به معنای کمک و بخشش برای اقشار ضعیف جامعه است و بنابراین نیازمندترین افراد جامعه باید از یارانه بهره بیشتری ببرند.

زمانیان ادامه داد: بر این اساس در طرح اتاق فکر دانشگاه شریف نگفتیم که یارانه بنزین حذف شود، حتی نگفتیم یارانه انرژی باید عادلانه توزیع شود زیرا «عادلانه» یک مفهوم ماورایی است. . اما تاکید کردیم منطقی نیست که یارانه به درد صنوف بخورد. بنابراین بهتر است یارانه به طور مساوی بین مردم تقسیم شود تا اینکه سهم اصلی یارانه ای که اهداف رفاهی دارد نصیب افراد ثروتمند شود. در صورت اجرای چنین طرحی، افرادی که سهمیه گاز خود را مصرف نمی کنند، می توانند سهمیه مازاد خود را به افرادی که به گاز بیشتری نیاز دارند بفروشند.

بنزین یک مسئله اجتماعی است

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ابعاد اجتماعی دخالت دولت در قیمت گذاری بنزین بیشتر از ابعاد اقتصادی آن است، خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات اجتماعی بنزین بیشتر یک معضل اجتماعی است تا اقتصادی. ما باید بحث بنزین را از بعد اجتماعی حل کنیم. در بررسی‌هایی که انجام دادیم، مشخص شد که مشکل اساسی مردم فقط قیمت بنزین نیست، به‌خصوص اینکه ما در کشوری تورم‌زا زندگی می‌کنیم و برای مردم افزایش قیمت کالاها در طول زمان پدیده عجیبی نیست. بلکه مشکل اصلی بسیاری از آنها این است که چه کسی و چگونه بنزین را گران می کند.

وی ادامه داد: در واقع افزایش قیمت بنزین توسط دولت به شکل تکان دهنده و با تکانه های قوی مشکلات اجتماعی را ایجاد می کند. مردم بر این باورند که دولت برای پر کردن جیب خود بنزین را گران می کند و این باعث بی اعتمادی شده است. بنابراین تفاوت بسیار زیادی بین تعدیل قیمت بنزین به صورت تدریجی و بدون دستور مستقیم از سوی مسئولین وجود دارد و یا مسئولین با تحمیل ها و تکانه ها آن را گران می کنند و این موضوع در بررسی های انجام شده در جامعه کاملاً مشخص بود.

در کیش چه گذشت؟

زمانیان درباره طرح سهمیه بندی به ازای هر نفر که به صورت آزمایشی در جزیره کیش اجرا شد، گفت: متأسفانه همان اشتباه بزرگ برای دولت های قبلی در کیش رخ داد که باز هم ممنوعیت مبادله بین مردم و حفظ موظف دولت بود. قیمت گذاری

وی ادامه داد: در طرح آزمایشی کیش به نظر من مهمترین اشتباه این بود که در نهایت دولت تصمیم گرفت مبادلات مستقیم مردم و خریدار سهمیه مازاد را به مردم با قیمت ۳۰۰۰ تومان محدود کند. فروش آن به متقاضیان سهمیه با قیمت قطعی مورد تایید قرار گرفت. . این در حالی بود که مهمترین رکن این طرح کاهش مداخله قیمتی دولت با اجازه مبادلات مستقیم و نوسانات محدود قیمت در بازار بود.

زمانیان با اشاره به اجرای نادرست طرح سهمیه بندی مردم کیش گفت: حفظ نقش کلیدی دولت باعث شد تا مردم جزیره کیش سهمیه مازاد خود را به دولت بفروشند. از سوی دیگر مسئولان نیز نتوانستند در مدت زمان تعیین شده مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند و همین مشکل باعث کاهش استقبال شهروندان از این پروژه شد.

راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار تجربه تلخ آبان

مدیر اندیشکده اداره اقتصاد حکومتداری شریف وی با نگاهی به مسیر پیش روی دولت در ماه های آینده گفت: مقصر مشکلات امروز کسانی هستند که سال ها بر حفظ وضع موجود اصرار ورزیده اند و توصیه های اصلاحات تدریجی در زمان مناسب را نادیده گرفته اند. در مورد اصلاح قیمت ها، بهترین پاسخ به طرح فعلی این است که امکان جابجایی بین شهروندانی که بخشی از طرح هستند وجود دارد. سهمیه، سهم انتظار می رود که فرد فعال باشد. اما دولت تا زمانی که بخواهد می تواند به عرضه بنزین با نرخ ۳ هزار تومان ادامه دهد و بنابراین نرخ ارز برای مردم بالاتر از این رقم نخواهد رفت.

وی ادامه داد: اما اگر روزی به این نتیجه برسد که دیگر این روند را ادامه نمی دهد یا نمی تواند و تصمیم به تغییر قیمت بنزین بگیرد، این طرح با اصلاحات تدریجی قیمت ها و توزیع مستقیم و ملموس منافع آن در جیب ها این امکان را می دهد که بدون ایجاد شوک به جامعه اجرا شود.

وی در پایان گفت: پیشنهاد این طرح افزایش قیمت بنزین نیست، بلکه تنها در یک طرح همدلانه تلاش می شود یارانه بنزین به صورت عادلانه توزیع شود و دولت برای ایجاد بازار انرژی گام بردارد.

پایان پیام/