همایش ۱۰۰ ساله ادبیات مقاومت و پایداری آذربایجان برگزار می شود


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سید قاسم نظامی صبح امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: تجلیل از شخصیت های علمی، فرهنگی و هنری استان با هر سلیقه و گروهی از اولویت های گروه فرهنگ و ارشاد اسلامی است. و تلاش می کنیم تا مراسم یادبودی برای برخی از این چهره هایی که هنوز در قید حیات هستند برگزار کنیم.

وی با اشاره به اقداماتی با هدف بازنمایی هنرمندان مطرحی چون شهریار، شمس تبریزی، خاقانی و نظامی گنجوی، خاطرنشان کرد: در همین چارچوب از اسفند سال گذشته برنامه هایی با محوریت تجلیل از نظامی گنجوی و امسال نیز در یک هفته اجرا شد. این رویکرد با شخصیت هایی مانند شمس تبریزی ادامه خواهد یافت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به نقش برجسته آذربایجان و تبریز در تاریخ ایران گفت: این کشور در صد سال اخیر کشور به ویژه از نظر فرهنگی و تاریخی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. و برخی از آثار تولید شده در ادبیات نیز مربوط به رویدادهای سیاسی، تاریخی و اجتماعی این دوران است.

وی بیان کرد: با توجه به این جایگاه و نقش تاثیرگذار تبریز و آذربایجان در تاریخ کشور، امسال همایشی با عنوان «صد سال ادبیات مقاومت و پایداری آذربایجان» برای تقویت و انجام پژوهش در این حوزه برگزار می شود. شاخه ادبی و معرف تاریخ آذربایجان و معرفی بیشتر قبل از مدرسه در تبریز برگزار می شود.

ناظمی همچنین از پیشنهاد برگزاری جشنواره فیلم موضوعی در استان خبر داد و گفت: این پیشنهاد با توجه به تاثیرات عمیق سینما در ابعاد مختلف به سازمان سینمایی داده شده و در این زمینه مصوبات اولیه اخذ شده است و در مرحله مطالعه است و با توجه به اینکه نمونه چنین رویدادی در سطح ملی و فراملی بعد از تهران فقط در اصفهان با عنوان جشنواره فیلم کودک و نوجوان برگزار می شود، نتیجه گیری آن منوط به همکاری و همکاری است. همکاری با مقامات استانی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به آمادگی این گردهمایی برای برپایی نمایشگاه، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت و تقاضای موجود در استان، مقدمات برگزاری این نمایشگاه را مهیا کرده و اعلام آمادگی کردیم وزارت فرهنگ اما ظاهرا به دلیل تغییر سیاست در بحث برگزاری نمایشگاه کتاب، وزارت فرهنگ با محدودیت هایی مواجه است که برای تعیین تکلیف از طریق معاونت فرهنگی این وزارتخانه پیگیری می کنیم.

انتهای خبر/ ۶۰۰۳۶
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید