همه کشورهای اروپایی موافق ممنوعیت صدور ویزا برای روس ها نیستند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، “جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت بعید است وزرای خارجه اتحادیه اروپا در اواخر این هفته بر سر ممنوعیت روادید برای شهروندان روسیه به توافق برسند، زیرا همه کشورها با این پیشنهاد موافقت نکردند.

برلی او که جلسات با وزرای خارجه اتحادیه اروپا را رهبری می‌کند، گفت: فکر نمی‌کنم این به قطع روابط با شهروندان روسیه کمک کند و فکر نمی‌کنم این ایده آرای لازم را داشته باشد.

برلی وی همچنین گفت: به نظر من باید نحوه اخذ ویزا را بررسی کنیم.

به زودی و در راستای پیشنهاد رئیس جمهور اوکراین به سران اروپایی برای جلوگیری از ورود شهروندان روسیه به کشورهای اروپایی، وزرای اتحادیه اروپا این موضوع را بررسی خواهند کرد. تعدادی از وزرای خارجه اتحادیه اروپا در روزهای ۳۰ و ۳۱ آگوست (۸ و ۹ سپتامبر) در پراگ، پایتخت جمهوری چک، برای بررسی محدودیت های احتمالی در صدور ویزا برای شهروندان روسیه دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، یکی از دیپلمات های اروپایی گفت که کشورهای اتحادیه اروپا قصد ندارند صدور ویزا برای روس ها را به طور کامل ممنوع کنند، همچنان این امکان وجود دارد که به دلایل بشردوستانه برای اتباع روسیه ویزا صادر شود.

ولودیمیر زلینسکیرئیس جمهور اوکراین هفته گذشته از کشورهای غربی خواست از ورود همه مردم روسیه به کشورهایشان جلوگیری کنند. وی در گفت و گو با روزنامه «واشنگتن پست» با بیان اینکه کشورهای غربی باید مرزهای خود را به روی همه روس ها ببندند، گفت: مهمترین تحریم ها باید نزدیک مرزها اجرا شود، زیرا روس ها کشورها و سرزمین های دیگران را غصب کرده اند.

رئیس جمهور اوکراین برای توجیه اینکه چرا همه مردم روسیه باید مجازات شوند، گفت: روس ها باید در دنیای خود زندگی کنند تا زمانی که فلسفه زندگی خود را تغییر دهند.

در ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که به منظور “غیر نظامی و نازی زدایی اوکراین” و در پاسخ به درخواست کمک از رهبران جمهوری ها. دونباس (در شرق اوکراین) دستور آغاز «عملیات نظامی ویژه» در خاک اوکراین را صادر کرده است. مناطق شرقی اوکراین اصالتاً روسی هستند و سالهاست که هدف حملات مستمر ارتش وابسته به دولت مرکزی اوکراین بوده است. در اوایل ماه مارس، این مناطق خودمختاری خود را اعلام کردند.