واکنش سوریه به حملات رژیم صهیونیستی به فرودگاه های دمشق و حلب – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، سوریه بار دیگر از شورای امنیت و دبیرخانه سازمان ملل خواست تا حمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه را نقض حاکمیت و تهدید مستقیم صلح و امنیت منطقه و بین المللی محکوم کنند.

وزارت امور خارجه و مهاجرت در نامه‌های جداگانه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت اعلام کرد که اشغالگران از نظر قانونی، اخلاقی، سیاسی و مالی مسئول هدف قرار دادن عمدی فرودگاه‌های بین‌المللی دمشق و حلب و به خطر انداختن تأسیسات غیرنظامی هستند. خرابکاری و زندگی غیرنظامیان.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد: حوالی ساعت ۲۰:۰۰ شامگاه چهارشنبه ۳۱ اوت ۲۰۲۲ (اسرائیل) به فرودگاه بین المللی تجاری حلب حمله هوایی کرد که به باند فرودگاه آسیب زیادی وارد کرد و باعث از کار افتادن آن شد. و ایستگاه کمک ناوبری به طور کامل تخریب شد، تجهیزات و خطا.

در نامه وزارت امور خارجه سوریه آمده است: همچنین حوالی ساعت ۲۱:۱۸ چهارشنبه گذشته ۳۱ اوت ۲۰۲۲، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بخش‌هایی از جنوب شرق دمشق از جمله فرودگاه بین‌المللی دمشق را هدف قرار دادند. جهت دریای طبریه در شمال فلسطین اشغالی این تجاوز منجر به خسارات مادی از جمله تخریب ایستگاه کمک ناوبری و برخی تجهیزات در فرودگاه بین المللی دمشق شد.

وزارت امور خارجه سوریه در نامه خود تاکید کرد: این اولین بار نیست که نیروهای اشغالگر در اسرائیل تاسیسات عمومی تجاری و عمرانی یا بنادر هوایی و دریایی سوریه و حمل و نقل دریایی و هوایی و دریایی، تجاری و عمرانی را هدف قرار می دهند. و همچنین زندگی و ایمنی، غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می دهد. سوریه این حق را برای خود محفوظ می دارد که به حملات اسرائیل پاسخ دهد.

وزارت امور خارجه سوریه همچنین تاکید کرد که اشغالگران از نظر قانونی، اخلاقی، سیاسی و مالی مسئول هدف قرار دادن عمدی فرودگاه های بین المللی دمشق و حلب و به خطر انداختن تأسیسات غیرنظامی، خرابکاری و جان غیرنظامیان هستند.

وزارت امور خارجه سوریه در نامه خود اعلام کرد: سوریه مجدداً از شورای امنیت و سازمان ملل درخواست می کند که حداقل اختیارات تعیین شده بر اساس منشور را در منطقه برای حفظ صلح و امنیت بین المللی اعمال کنند و این حملات اسرائیل را محکوم کنند. سوریه از دبیرخانه کل و شورای امنیت امروز در برابر اقدام اسرائیل برای تشدید تنش و درگیری در منطقه، انتظار اقدام فوری و موضع روشن و بدون ابهام دارد.