واکنش غربی ها به اعتراضات ایران فضاسازی واهی است


معاون سیاسی وزیر امور خارجه در سفر به هند به رسانه های این کشور گفت: کشورهای غربی به دلیل اعتراضات پس از درگذشت مهسا امینی، تبلیغات دروغین و بی اساس علیه ایران را آغاز کرده اند.

به گزارش ایرنا؛ علی باقری روز پنجشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آسیا اینترنشنال (ANI) گفت: مهسا امینی کشته نشد، او فوت کرد، اما فضای ایجاد شده توسط برخی رسانه‌های غربی در خصوص تحولات ایران را دیدیم. بی اساس و اشتباه است. در حالی که همه می بینند که حقوق ملت ایران توسط این قدرت های غربی پایمال شده است.

وی که برای رایزنی های سیاسی ایران و هند به هند سفر کرده است، گفت: قدرت های غربی در مورد مردم افغانستان، فلسطین و یمن صحبت نمی کنند. آنها این اعمال را محکوم یا تبرئه نمی کنند، قاتلان واقعی این افراد چه کسانی هستند؟

باقری که روز چهارشنبه با سوبرانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هندوستان دیدار و درباره همکاری های دوجانبه و مسائل منطقه ای گفت وگو کرد، درباره این دیدار گفت: دیروز دیدار بسیار پرباری با وزیر امور خارجه داشتم و در آن دیدار مهم ترین موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ما روابط دوجانبه را مورد بحث قرار دادیم و هر دو طرف تاکید کردند که باید در دوره آینده همکاری ها را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: رایزنی برای بهبود روابط دوجانبه و ادامه تعامل با یکدیگر از جمله نتایج این دیدار بود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره همکاری های اقتصادی و تجاری خاطرنشان کرد: دو کشور در حوزه اقتصادی همکاری های زیادی دارند و هر دو شریک مکمل یکدیگر هستند، اقتصاد ما مکمل یکدیگر است. ایران دارای منابع عظیم انرژی است و بنابراین می تواند انرژی هند را تامین کند و به افزایش امنیت انرژی کمک کند. از سوی دیگر هند یکی از بزرگترین تامین کنندگان مواد غذایی است و می تواند به امنیت غذایی ایران کمک کند.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری های تهران – دهلی گفت: در کنار همکاری های اقتصادی دوجانبه، می توانیم همکاری های همه جانبه ای در زمینه برای کمک به سایر کشورها به ویژه در منطقه داشته باشیم. استفاده از ظرفیت اقتصادی و فناوری هر دو کشور، هند و ایران می تواند به کشورهای منطقه به ویژه افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از آن کشور کمک کند.

باقری در خصوص نقش گذشته ایران به عنوان تامین کننده نفت هند گفت: ایران همواره آماده تامین انرژی به سایر کشورها به ویژه هند بوده است. این در راستای سیاست ما برای ایجاد ثبات در کشورهای دیگر است، کشورهای غربی سیاست هایی را به دنیا تحمیل می کنند که در راستای تضمین منافع خودشان است، این سیاست ها اختلالاتی در اقتصاد و بازار انرژی ایجاد کرده است.

وی همچنین از تحریم‌های آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی علیه سه تامین‌کننده بزرگ نفت ایران، روسیه و ونزوئلا انتقاد کرد و گفت: آنها با این اقدامات نقش اساسی در بی‌ثباتی امنیت انرژی جهان داشتند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بندر چابهار گفت: یکی از محورهای مذاکراتم با طرف هندی ارتقای همکاری با هند در خصوص چابهار و تسریع در تکمیل پروژه چابهار بود. این پروژه وجود دارد.

وی بیان کرد: این پروژه نه تنها برای ایران و هند، بلکه برای سایر کشورهای منطقه نیز حائز اهمیت است و نقش بسیار مهمی در تکمیل کریدور ترانزیتی بین المللی شمال – جنوب و اتصال منطقه ما دارد.