وضعیت اسفناک زندانیان عقیدتی در عربستان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از عربی ۲۱، «عبدالحکیم الدخیل» مدیر اجرایی مؤسسه «زوینا» که در زمینه حقوق خانواده های زندانیان عقیدتی در عربستان سعودی فعال است، بر وجود موانع و چالش هایی برای همگان شکل فعالیت قانونی در عربستان سعودی است و خواستار پایان دادن به رنج زندانیان عقیدتی در این کشور شد.

وی در بیانیه‌های خود در پاریس بر یکپارچه‌سازی تلاش‌ها و راه‌های کمک به زندانیان و خانواده‌های آنان تاکید کرد و خواستار تشویق زندانیان مذهبی و خانواده‌هایشان به دفاع از خود به هر وسیله ممکن شد.

الدخیل افزود: ما در کمک به خانواده و نزدیکان خود کوتاهی نخواهیم کرد و فعالان، وکلا و اصحاب رسانه در این نهاد در کنار کسانی هستند که مورد ظلم مقامات سعودی قرار گرفته اند.

لازم به ذکر است که عربستان سعودی آشکارا حقوق بشر را زیر پا می گذارد و حقوق زندانیان را زیر پا می گذارد و سازمان های بین المللی و غیردولتی حقوق بشر و همچنین رسانه های گروهی از منتقدان اصلی نقض حقوق بشر در این کشور هستند.

مقامات عربستان سعودی شرایط بسیار سختی را برای زندانیان عقیدتی در این کشور ایجاد کرده اند به گونه ای که این زندانیان حق ملاقات با خانواده و وکلای خود را ندارند. این مشکل پرونده این افراد را پیچیده کرده است.

به گفته سازمان های حقوق بشر، زندانیان عقیدتی در عربستان سعودی در معرض مجازات های خودسرانه و ناعادلانه هستند. این احکام بر اساس اعترافات این زندانیان صادر شده که تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده اند.

بسیاری از فعالان حقوق بشر حاضر در زندان های سعودی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و با شرایط انسانی سختی روبرو هستند. این افراد حتی اجازه انتخاب وکیل را ندارند و در سلول انفرادی به سر می برند و مورد انواع شکنجه های ماموران زندان قرار می گیرند.