وضعیت صخره های مرجانی خلیج فارس خوب نیست – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد قلی نژاد بعدازظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران حضور داشت با وی با تبریک هفته محیط زیست و یادآوری شهدای محیط زیست گفت: استان بوشهر از نظر تنوع زیستی یکی از استان های پیشرو محیط زیستی است که با توجه به توسعه سریع استان در حوزه نفت توانسته از تنوع اکوسیستم ها و اکوسیستم ها برخوردار شود. و گاز

وی گفت: استان بوشهر دارای اکوسیستم ها و اکوسیستم های کلان دریایی و سواحل زیبای طولانی و کوهستانی و زیستگاهی است. آره گونه های جانوری متنوع نیاز به مدیریت اصولی، منظم، فنی و حرفه ای دارند آه تو است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تصریح کرد: استان بوشهر دارای چهار رودخانه است. دالکیرودخانه من، رود اهرم، رودخانه شور و زائیز زیستگاه ها و حدود ۱۰ سد و چهار تالاب که همگی از خطوط ساختار زمین شناسی پیروی می کنند که در کنار تغییرات اقلیمی و بحران کم آبی به دلیل خشکسالی و صنعت آب به سواحل می رسد تا آب مورد نیاز برای اتصالات زیست محیطی استان را تامین کند.

مسابقه را به خاطر بسپار و صخره های مرجانی جدا از اکوسیستم های آب های کم عمق استوایی یکی از زیباترین آثار زنده است و برخی از بزرگترین سازه های طبیعی توسط این گروه از موجودات ساخته شده است.

وی افزود: اکوسیستم صخره های مرجانی از نظر ارزش های طبیعی، اکولوژیکی، اقتصادی و فرهنگی حائز اهمیت است که نمونه استانی و بیشترین گسترش مخازن در منطقه است. نایبندجزیره گرگ و خارکو است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه بیان کرد: جامعه اکولوژیکی صخره های مرجانی بیشترین تنوع گونه ای را دارد و روابط موجودات موجود در این محیط جالب توجه است. صخره های مرجانی پس از جنگل های منطقه ای هاره آنها دومین زیستگاه غنی جهان هستند که صخره های مرجانی خلیج فارس در وضعیت خوبی قرار ندارند.

وی افزود: منطقه نایبند دارای ۱۴ گونه مرجانی و دارای پوشش ۵۷ درصد مرجان های زنده و ۴۲ درصد مرجان های زنده شمال نایبند در مجاورت منطقه عسلویه است که بیشترین پوشش مرجانی را در شمال و جنوب نایبند دارد.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد مرجان های منطقه (به ویژه قسمت شمالی خلیج فارس) با افزایش فعالیت های انسانی و گسترش سازه های ساحلی در وضعیت نامناسبی قرار دارند.

قلی نژاد افزود: در جزیره گرگ تقریبا ۱۴۰۰ آهو با زیستگاه و جزیره محدود خارکو دارای ۲۱ گونه مرجان با درصد پوشش ۶۳ درصد مرجان های زنده در عمق سه تا شش متری و درصد پوشش ۴۷ درصد مرجان های زنده در اعماق شش تا ۱۲ متر است. در واقع این جزیره کوچک با پوشش کامل مرجانی در اطراف است جوگو اینها بهترین و جالب ترین مناطق مرجانی استان هستند.

وی خاطرنشان کرد: آلودگی ناشی از فعالیت سکوهای نفتی، جدا از شرایط سخت اکولوژیکی خلیج فارس، به عواملی مانند وجود نفت و تجارت آن و در عین حال توسعه صنعت مرتبط با نفت و افزایش روزافزون آن می‌رسد. رشد فعالیت های انسانی در منطقه و فراتر از آن. آلودگی بیش از حد یکی از دلایلی است که جوامع مرجانی این منطقه را در معرض خطر قرار می دهد.

صخره های مرجانی در خلیج فارس وضعیت خوبی ندارند

با توجه به اهمیت جوامع محلی محلی و تاثیر فزاینده عوامل طبیعی و انسانی بر مرجان ها و همچنین گرم شدن زمین، در حال حاضر ۵۸ درصد از صخره های مرجانی در معرض خطر و یکی از مهم ترین و آلوده کننده ترین آنها هستند. اکثر فعالیت‌ها حفاری دریایی برای دستیابی به منابع نفت و گاز و به طور کلی هیدروکربن‌ها است. بنابراین یافتن راهی مناسب برای دستیابی به منابع انرژی لازم و از سوی دیگر آسیب نرساندن به محیط زیست دریایی امری اجتناب ناپذیر است.

وی بیان کرد: محیط زیست به سه بخش محیط طبیعی، محیط مصنوعی یا دست‌ساز و محیط اجتماعی تقسیم می‌شود. .

وی گفت: البته استفاده از محیط زیست حق نسل های آینده است و اگر برای حفظ ۸ منطقه اقدام کنیم، چهار منطقه است. هانه جنگل گلوباردکانجنگل ها خواندن خلیج فارس نایبندپارک ملی، دریایی نایبندپارک ملی دیر نایلیلوجنگل گرم دیر، اگر در مجموع ۱۰.۸ جنگل استان از تخریب جلوگیری نشود، چیزی برای آینده باقی نمی ماند.

قلی نژاد افزود: منطقه غیر شکار زیستگاهی با ویژگی های بارز است که جمعیت جانوری آن به دلیل شکار غیرمجاز رو به کاهش است و به همین دلیل نیاز به حمایت دارد و معمولاً برای مدت محدود سه تا پنج ساله شکار ممنوع است. اگر جمعیت حیوانات منطقه در این دوره احیا شود، طبق معیارهای دیگر، می‌تواند به عنوان یکی از چهار منطقه زیر نظر آژانس محیط زیست نروژ تعیین شود.

وی بیان کرد: راهکار تعیین مناطق بدون شکار را می توان پشتوانه حفاظت از منابع طبیعی کشور و نوعی آزمایش برای بررسی امکان الحاق مناطق به مناطق حفاظت شده دانست. استان بوشهر دارای چهار منطقه غیر شکاری است. و تانگ یک آرم است و تانگ هوشمند است.