پاسخ اسلام به اظهارات اخیر گروسی


به گزارش وانانیوز،

محمد اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه کشوری که اهداف نظامی نداشته باشد تا ۶۰ درصد غنی‌سازی نمی‌شود، اظهار داشت: در غنی‌سازی ۶۰ درصد، اهداف جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است و ما نظارت می کنیم ما خودمان آژانس غنی سازی ۶۰ را راه اندازی کردیم.

وی با تاکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف و برنامه های خود بر اساس پادمان ها عمل می کنیم، خاطرنشان کرد: پیش از این همه این رآکتورها حتی رآکتورهای تحقیقاتی غنی سازی ۹۰ درصدی داشتند. اگر باطل باشند بقیه هم باطل هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: هر کشوری برنامه های خاص خود را دارد اما چارچوب و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی بر آن حاکم است.

اسلامی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات حفاظتی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان ادامه دارد؟ وی گفت: مذاکرات امنیتی نداریم، اما ادعاهایی وجود دارد که آژانس باید آنها را بپذیرد و کنار بگذارد.

ایران هرگز اختفا و غنی سازی خارج از چارچوب نداشته است

اسلامی همچنین در حاشیه نمایشگاه هم افزایی مدیریت ایران با بیان اینکه اساس انقلاب اسلامی بر احساس مسئولیت است، تصریح کرد: اینگونه نیست که مسئولان ما فقط دولت، سایر قوا و حاکمیت باشند، همه باید در جهت خود تأثیرگذار باشند. سرنوشت خود . وقتی موفق شدیم مردم را به موقع و به جای خودشان درگیر کنیم، در آنجا موفق شدیم.

وی افزود: اکنون کشور باید توسعه یابد و مردم محور باشد، راه حل این است که این فعالیت ها در راستای هم افزایی مدیریتی لحاظ شود. باید مواظب باشیم که دوباره این موضوع را به گردن دولت بیاندازیم زیرا یکی از مشکلات کشور این است که شکل مطالبه گری هم به دولت داده می شود و دولت هم بودجه محدودی دارد و عده ای به خاطر برنامه ما ناامید هستند. . اجرا نمی شود.

اسلامی تاکید کرد: وقتی مردم خودشان مسائل را محاسبه می کنند و راه حل های خلاقانه ایجاد می کنند، می روند و طبیعی عمل می کنند زیرا چیزی نیست که لزوماً منجر به تصمیم یک مدیر دولتی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای ایران، گفت: برای مردم و مسئولان ما بسیار خوب است که حافظه تاریخی خود را تازه کنند. ۲۰ سال است که جمهوری اسلامی را متهم به بمب اتمی می کنند و هر روز به همان جا مراجعه می کنند، علیه ما قطعنامه می دهند و تحریم می کنند.

اسلامی یادآور شد: همه دولت های گذشته ۲۰ سال مذاکره کردند و نتیجه آن توافق و چارچوبی بود که دارد، اما حالا برگشتند و همان اتهام را در قالب اسناد دزدی و مکان های ادعایی روی میز گذاشتند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه پذیرش برجام از سوی جمهوری اسلامی مبتنی بر رفع اتهامات و اعتمادسازی بود، گفت: در آن زمان جمهوری اسلامی پذیرفت که فعالیت های غنی سازی را محدود کند و ظرفیت و سرعت خود را کاهش دهد. . برای ایجاد اعتماد به نفس، اما آنها نمی چسبیدند.

اسلامی تصریح کرد: زمانی که ما با تشدید نظارت موافقت کردیم، برداشتن شارژ بود، آن دوربین ها باید شارژ را حذف کنند، اما اگر قرار است این هزینه ها باقی بماند، دلیلی برای ماندن دوربین ها وجود ندارد. خود آژانس این دوربین ها را جمع آوری کرده است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی هرگز مخفی نبوده است. ما هرگز بدون هماهنگی با آژانس غنی سازی خارج از چارچوب نداشته ایم. ایجاد ظرفیت آب سنگین و تمامی زیرساخت های صنایع هسته ای ما با هماهنگی آژانس و زیر نظر آژانس بوده و هم اکنون نیز در حال انجام است. اما این دوربین‌های به اصطلاح برجام مربوط به توافق برجام هستند، اگر به توافق برجام برگردند، همانطور که در برجام، PMD را با جزئیات بسته‌اند، دوباره همین کار را می‌کنند و وقتی مطمئن شدیم که دیگر نمی‌شوند. می خواهیم در آن شیطنت کنیم، ما هم تصمیم می گیریم.