پاسدار «تفرقه» بزرگ محرک استکبار/ میراث وحدت باشیم – خبرگزاری مهر ایران و جهانخبرگزاری مهر ، گروه استان ها: «وحدت» واژه ای است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بارها از سوی بزرگان، علما و فرهیختگان به عنوان اصل ضروری برای تداوم جامعه و کسب موفقیت های بزرگ مطرح شده است.

این مؤلفه کلیدی به ویژه در استان هایی مانند خراسان جنوبی، جایی که برادران و خواهران مسلمان شیعه و سنی در کنار هم به سلامت و خوبی زندگی می کنند، اهمیت دارد.

باید از اهمیت همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با یکدیگر در این ایام گرانقدر که هفته وحدت را زینت می دهد صحبت کرد تا فراموش نکنیم که دشمن و برادری هدف بوده است.

حجت الاسلام محسن مشرفه مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: عمق دشمنی مشرکان و مشرکان امروز به خوبی مشهود است. “

وی گفت: در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری متوجه می شویم که چرا امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر وحدت و برادری تاکید کردند و باید قدر آن را بدانیم.

مولوی غلام حیدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند نیز در این زمینه اظهار داشت: امروز جنایات هولناکی در حق مسلمانان انجام می شود اما آنها به دلیل دوری از مسلمانان قادر به دفاع از خود و کشورهای اسلامی نیستند. آموزه ها از قرآن و سنت پیامبر.

اختلاف و تفرقه اساس ضعف و ناتوانی است

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم بر این نکته تاکید دارد که خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه رفتار و کردار خود را تغییر دهند، گفت: عزت مسلمان پیروی از قرآن است.

امام اهل سنت بیرجند با بیان اینکه امروز یکی از بزرگترین قیام ها در جوامع اسلامی فتنه است، گفت: فتنه یکی از دلایل اصلی ضعف و ناتوانی مسلمانان است.

مولوی فاروقی ادامه داد: علاوه بر فتنه، افراط گرایی، خشونت و برادرکشی را می توان از دیگر مشکلات جوامع اسلامی عنوان کرد که در دین ما به خون و مال و جان انسان دیگری ارج نهاده شده است.

حجت الاسلام مصیب خزاعی امام جماعت شیعیان شهرک مدیم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به هفته وحدت گفت: لطف نور از جانب خداوند و تفرقه نشانه ای از شیطان است.

دشمن به دنبال فتنه قومی و مذهبی است

وی با بیان اینکه در هفته وحدت برنامه های خوبی در شهرستان مدین برگزار شده است، اظهار داشت: در فتنه اخیر دشمن تلاش کرد تا فتنه مذهبی و قومیتی ایجاد کند اما در این مدت مشکل خاصی از میانه نداشتیم. .

امام جمعه شهرستان مدهیم با تاکید بر اینکه وحدت عملی مردم مرهون حضور علمای بصیر در این منطقه است، گفت: وحدت به معنای ذوب دین در دین دیگر نیست، بلکه به معنای حفظ دین است. دین آموزه های دینی همراه با دوستی و برادری با دیگران ادیان وجود دارد.

اجازه دهید وحدت را به عنوان مثال توضیح دهیم

خزاعی با اشاره به اینکه وحدت باید به صورت عملی به مردم نشان داده شود، گفت: آیات و روایات اخوت و اتحاد فراوان است اما باید وحدت را به صورت مثال زدنی برای مردم تبیین کنیم.

وی بیان کرد: یکی از نشانه های اتحاد و برادری در نظام جمهوری اسلامی این است که ما در هر کجای مظلوم برای دفاع از مظلوم پا به میدان گذاشتیم و برای ما فرقی نمی کرد که اهل سنت فلسطین باشند، چهار شیعه امامی و زیدی در یمن، ایزدی ها و کردها در عراق یا شیعیان در لبنان.

امام جمعه اهل تشیع در این وسط فرمودند: در یک کلام نباید از آمریکا و اسرائیل و استکبار ترسید، بلکه نگران تفرقه و از بین رفتن وحدت و برادری مسلمانان هستیم.

آیهبا رحمت بین آن را در جامعه عملیاتی کند

مولوی خالقی امام جمعه شهرستان مدهیم نیز در زمینه ضرورت وحدت بین مسلمانان اظهار داشت:با رحمت بین و به عبارت دیگر احسان و دوستی بین هم مومنان از دستورات مهم در قرآن کریم و سیره رسول خدا (ص) است.

وی ادامه داد: وجوه همدلی و دوستی را از ابتدای اسلام در بین مسلمانان به وضوح می توان دید و باید امروز این میراث ارزشمند را در بین خود پیاده کنیم.

امام جمعه مذیم می فرماید: گاهی مردم چیزهایی می گویند، اما به نظر من حکومت باید بیشتر از آن باشد استیضاح به آیه شریفهو کاظمین خشم و رفاه در باره انسان ها… و خشم خود را فرو می نشانند و از مردم دوری می کنند.

مولوی خالقی تصریح کرد: آرزوی قلبی ما این است که دوستی مسلمانان هر روز بیشتر شود و تا زنده ایم هر سال یادمان های وحدت و صلح برپا کنیم.

آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی نیز روز گذشته در دیدار علمای شیعه و سنی خراسان جنوبی اظهار داشت: اختلاف نظر فقط مربوط به مسائل دینی نیست و در همه علوم نظرات مختلفی وجود دارد. ، هرکسی نظر خودش را دارد و به تبادل نظر می پردازد.

انتظار ساعت صدر از علمای اسلام بیشتر است

وی افزود: از این منظر انتظار می رود که هر مسلمانی با یکدیگر مدارا کند و این انتظار بیشتر از علمای اسلام است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دشمنان همواره منافع خود را در تضاد داشته اند، یادآور شد: امروز قیام ها برای ایجاد اختلاف بین مردم صورت می گیرد.

آنچه مسلم است اتحاد، برادری و زندگی مسالمت آمیز با وجود اختلافات مذهبی یکی از اصول رسیدن به آرامش و آسایش در یک جامعه است.

در جوامع اسلامی که فتنه دشمن بر اساس اختلاف محقق می شود، باید وحدت دینی و دوستی را در جامعه بیش از پیش به صورت عملی و بدون شعار ترویج دهیم.