پرداخت یارانه نقدی به مردم بهترین گزینه برای جایگزینی ارز ترجیحی است


«فرهاد آگاه» پرداخت یارانه نقدی را بهترین گزینه برای اصلاح سیاست پولی ترجیحی دانست و افزود: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بهترین راه پرداخت یارانه مستقیم به مردم است اما میزان پرداختی فعلی کافی نیست. ; زیرا بسیاری از مردم مشکل معیشتی دارند و میزان یارانه پرداختی باید افزایش یابد.

وی افزود: در حال حاضر بیشترین یارانه غیرمستقیم گاز و برق به کارخانجات، صنایع و خانوارها پرداخت می شود که دولت ابتدا با حذف یارانه گندم و غذا شروع کرد در حالی که چندین برابر این یارانه به افراد ثروتمند پرداخت می شود.

آگاه بر حذف یارانه گاز و برق و کمک مستقیم به مردم تاکید کرد و گفت: شناسایی دهک ها ریسک و اشتباه است، دولت باید به هر ۸۵ میلیون ایرانی که می خواهند یارانه دریافت کنند یارانه را آزاد کند، همین مبلغ را پرداخت کرد تا خلاص شوند. از خطر شناسایی دهک ها. اشتباه در دهک می تواند برای یک خانواده فقیر مشکلات زیادی ایجاد کند که بسیار خطرناک است، اما جواب همه این مشکلات را نخواهد داد.

این مقام مسئول با بیان اینکه با آزادسازی قیمت ها نیازی به مداخله دولت در بازار نیست، گفت: سیاست اخیر دولت به معنای آزادسازی قیمت ها نیست، بلکه قیمت از یک سطح به سطح جدید تغییر کرده است. به طور کلی باید سیاست مداخله دولت در قیمت گذاری اصلاح شود و قیمت گذاری صرفا بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا باشد.

وی کنترل تورم، حمایت از اقشار آسیب پذیر از طریق یارانه مستقیم و آزادسازی تجارت کالا برای رونق اقتصادی را از دیگر اقدامات لازم برای آزادسازی قیمت ها و حذف ارز ترجیحی عنوان کرد.

رئیس اتحادیه واردات درباره تاثیر اصلاح نظام یارانه ای بر واردات و قاچاق کالا تصریح کرد: هر کشوری محصولاتی دارد که در ازای کالاهای مورد نیاز بازار، سود صادر می کند و کالا وارد می کند، اما اصلاح سیاست ارز ترجیحی کاهش یافت. انگیزه قاچاق». اگر قیمت گذاری تداخل نداشته باشد، قاچاق از بین می رود.

ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از مصوبات دولت دوازدهم در بهار ۱۳۹۷ بود که این طرح برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در کنترل قیمت کالاهای اساسی، تلاش دامداری، دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده بود اما در سال های بعد به دلیل محدودیت ها منابع ارزی، فهرست کالاهایی که مشمول دریافت این ارز بودند، به تدریج مانند اردیبهشت ۹۷ کاهش یافت و تا مهر ماه سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۴۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران به این ارز ترجیحی اختصاص یافت و در اختیار واردکنندگان قرار گرفت.

در اسفند ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی ایران با اصلاح ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱ موافقت کرد.

دولت سیزدهم سیاست ارزی ۴۲۰۰ تومانی را اصلاح و حذف کرد. افزایش یارانه ها و تامین کالا برای دریافت کالاهای اساسی با قیمت مصوب دولت از جمله راهکارهای دولت برای جبران تورم ناشی از حذف این ارز است.

بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان ارائه صفحه گسترده را سیاستی شکسته می دانند و آن بازگشت مردم به صف های طولانی و سیاست های کوپنی است که اجرای آن به هیچ وجه نتوانست تورم را کاهش دهد.