پروتئین خون احتمال ابتلا به دیابت و سرطان را پیش بینی می کند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از دارو نتو، محققان دریافتند که سطح بالایی دارد پروستاسین که عمدتا در سلول ها اپیتلیال این یافته سطوح و اندام های بدن را پوشش می دهد و هم با دیابت و هم سرطان مرتبط است.

برای این مطالعه، محققان نمونه های خون گرفته شده از حدود ۴۷۰۰ بزرگسال سوئدی میانسال را به عنوان بخشی از یک مطالعه بزرگتر که از سال ۱۹۹۳ در حال انجام است، تجزیه و تحلیل کردند.

محققان گفتند پروستاسین به تنظیم سدیم، حجم خون و فشار خون کمک می کند. این پروتئین با متابولیسم قند خون نیز مرتبط است.

طی یک پیگیری متوسط ​​۲۲ ساله، محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که بالاترین سطح را داشتند پروستاسین ۷۶ درصد بیشتر از افرادی که کمترین سطح را داشتند در معرض قرار گرفتند رنج کشیدن دیابت داشت

به علاوه افرادی که بالاترین سطح را دارند پروستاسین در خون بود، ۴۳ درصد بیشتر از کسانی که کمترین سطح را داشتند، در اثر سرطان جان خود را از دست دادند.

نتایج نشان داد که غلظت دو برابر می شود پروستاسین در خون، خطر مرگ ناشی از سرطان در میان افرادی که قند خون بالایی داشتند، ۱۳۹ درصد افزایش یافت.

برای افرادی که قند خون بالایی ندارند، هر دو غلظت دو برابر می شود پروستاسین خطر مرگ ناشی از سرطان را ۲۴ درصد افزایش می دهد.

دکتر”ژو بائوسرپرست تیم تحقیقاتی بیمارستان تابعه دانشگاه نانجینگ در چین گفت: “پروستازین یک نشانگر خطر بالقوه جدید برای رنج کشیدن به دیابت و مرگ و میر این بیماری ناشی از سرطان است، به خصوص در افرادی که سطح قند خون بالایی دارند.

به گفته محققان، سطح در حال افزایش است پروستاسین می تواند پاسخ بدن به قند خون بسیار بالا را جبران کند، اما به نظر نمی رسد برای متوقف کردن یا معکوس کردن بدتر شدن کنترل گلوکز کافی باشد.