«پرورش شتر» کم هزینه با سود بالا/ صنعت تبدیلی در گلستان نداریم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استان ها – مریم شریفی: پرورش شتر در سال های اخیر یکی از سودآورترین بخش های دامپروری کشور محسوب می شود که این حیوان به دلیل شرایط خاص فیزیکی که دارد توانایی زندگی در شرایط سخت را دارد و پرورش آن در مناطق شمالی و شمال شرقی رواج دارد. گلستان.

شترها به خوراک بسیار کم، آب کمی، منطقه بیابانی وسیع نیاز دارند و در برابر بیماری ها و اختلاف دما بسیار مقاوم هستند.

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از گستره شمالی استان گلستان را مناطق خشک و کویری تشکیل می دهد، با کم توجهی به ایجاد زیرساخت ها و حمایت از مردم، پرورش شتر می تواند به بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی بومیان کمک کند.

پرورش این حیوان به دلیل سازگاری با شرایط مناطق خشک و بیابانی مشکلات سایر حیوانات از جمله کمبود یا نبود غذا و تامین دام را ندارد و در نتیجه می توان آن را با سهولت بیشتری نگهداری کرد.

همچنین توانایی بالای تحمل کم آبی، تغذیه از علوفه خشک و گیاهان مرتعی و صحرایی، هزینه کم درمان نسبت به سایر حیوانات اهلی، متابولیسم پایین، افزایش وزن مناسب روزانه و دوره کوتاه شیرگیری، پرورش این حیوان را از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می کند. چشم انداز. و محصولات زیادی تولید می کند. از آن نیز گرفته شده است.

برای آشنایی با شغل پرورش شتر و شرایط نگهداری آن با «محمد خیراندیش» معاون رئیس جهاد کشاورزی گلستان که به ادمه می آید گفت وگو کرده ایم.

هزینه کم نداریم

* چند شتر در گلستان وجود دارد و شتر در کدام شهرهای گلستان پرورش داده می شود؟

بیش از پنج هزار و ۸۱۷ شتر در استان گلستان وجود دارد و پرورش شتر بیشتر در شهرستان های گمیشان، بندرترکمن و آق قلا انجام می شود.

* محصولات شتر با چه قیمتی در گلستان خرید و فروش می شود؟

در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت شتر تقریباً با قیمت گوشت گاو و گوساله برابری می کند و با قیمت ۲۲۰ هزار تومان به فروش می رسد. قیمت هر لیتر شیر شتر ۳۰ هزار تومان و هر لیتر کره شتر ۵۰ هزار تومان است.

* بازار محصولات شیر ​​شتر در کدام مناطق است؟ آیا صادرات هم در این زمینه انجام می شود؟

استقبال مردم استان گلستان به ویژه شهرستان های ترکمنستان از مصرف لبنیات شتر بسیار زیاد است و علاوه بر آن شیر شتر به شهرهای دیگر از جمله تهران ارسال می شود.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مانند عمان، امارات و قطر نیز بازار محصولات شیر ​​شتر هستند و در صورت گسترش تولید شیر، دوغ و گوشت شتر می توانیم محصولات دامی را به این کشورها صادر کنیم.

* کدام نژادهای شتر در گلستان پرورش می یابند؟

در استان گلستان بیشتر نژاد شتر یک کوهانه ترکمن پرورش داده می شود، شتر یک کوهانه از نژادهای سبک بوده و بیشترین تولید شیر را در بین سایر نژادهای شتر دارد.

هزینه کم نداریم

* چند کارخانه فرآوری شیر شتر در گلستان وجود داشت؟

به دلیل نبود کارخانه فرآوری شیر شتر در گلستان، شیر شتر به استان های دیگر ارسال و با نام تجاری شهرهای دیگر وارد بازار می شود. در حال حاضر کارخانه فرآوری شیر شتر در گلستان نداریم، شیر شتر استان گلستان به استان های دیگر ارسال می شود و با برند به شهرهای دیگر فروخته می شود.

بنیاد برکت طرح ۵۰۰ شتر در شهرک آق قلا را پیشنهاد داده است. در صورت اجرایی شدن این طرح، زنجیره تولید و فرآوری شتر در استان تکمیل می شود. این طرح در حال حاضر فقط روی کاغذ است.

مزایا و معایب پرورش شتر نسبت به سایر دام ها چیست؟
شتر و گاومیش حیواناتی از هزاره سوم هستند برخی از خصوصیات شتر توانایی مقاومت در برابر خشکسالی، تغذیه از علوفه خشک و گیاهان مرتعی و بیابانی و مقاومت بهتر در برابر بیماری ها از جمله مزایای پرورش شتر است.

شترها نسبت به سایر حیوانات هزینه نگهداری کمتری دارند و به دلیل متابولیسم پایین، افزایش وزن مناسب روزانه و مدت کوتاهی از شیرگیری، پرورش آنها مقرون به صرفه است.

در شرایطی قرار داریم که دامداران با گرانی نهاده های دامی دست و پنجه نرم می کنند، در استان گلستان علیرغم وجود مراتع وسیع بیابانی به ویژه رشد خواستار که در گلستان به مقدار زیاد یافت می شود، شترپروران به مراتب کمتر هستند. نگرانی برای تامین نهاده های دامی .

شتر تا ۶ ماه از سال در مناطق شمالی استان گلستان به وفور یافت می شود، بنابراین پرورش دهندگان شتر می توانند با استفاده از علوفه ضعیف و درشت شیر ​​و گوشت تولید کنند که بسیار ارزشمند است.

گوشت شتر طبع گرمی دارد و در طب اسلامی و سنتی توصیه شده است. از شیر شتر برای بسیاری از بیماری ها از جمله کنترل قند خون، روغن شتر برای مصارف دارویی و پشم شتر برای پوشاک و صنایع دستی استفاده می شود.

با وجود تمام این مزایا، مدت آبستنی شتر ۱۴ ماه است و شتر ماده تا ۱۳ ماه پس از زایمان باردار نمی شود، به عبارت دیگر شتر هر دو سال یک بار زایمان می کند که سرعت آن کمتر از سایر حیوانات است.

هزینه کم نداریم

جهاد کشاورزی چه حمایتی از پرورش دهندگان شتر دارد؟

بسته حمایتی برای پرورش دهندگان شتر نداریم، اما در حال رایزنی هستیم تا مراتع به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد و در صورت تایید جهاد کشاورزی، پرداخت تسهیلات به شترپروران انجام شود. اولویت بندی شده است.

ساماندهی شترداران سنتی و اعطای تسهیلات برای بهسازی و نوسازی مزارع شتر، شناسایی و پرورش شترهای یک کوهانه ترکمن نیز در دستور کار قرار دارد.

* آیا پرورش شتر برای اهداف گردشگری در استان است و چه راهکارهایی برای توسعه پیشنهاد می کنید؟

گردشگری شتر در استان گلستان به صورت بسیار محدود انجام می شود تا جایی که مسافران در کجاوه در ساحل شهرهای ترکمنستان و بازارهای محلی سوار می شوند.

مسابقات پرورش شتر از جمله مسابقه شتر دوانی و مسابقه زیبایی شتر می تواند رونق زیادی در حوزه گردشگری استان ایجاد کند و منافع اقتصادی زیادی برای شترداران به همراه داشته باشد. برای ترویج گردشگری شتر در استان باید بخش خصوصی وارد این عرصه شود.