«پلنگ صورتی» و موسیقی تمام نشدنی اش/دستامریزاد آقای آهنگساز! – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه هنر – علیرضا سعیدی: کارکرد عنوان چیزی شبیه به جلد کتاب است تهمت زد سعی می کند عناصر، اشکال و ترتیبات با استفاده از گرافیک و موسیقی، برای اطلاع عموم از یک اثر. شرایطی که گاهی بسیار بحرانی هستند، مراقبت و آن را حساب شده و گاه تا حدی در برابر مخاطب قرار می دهد مدرسه غمگین و بر روی انجام یک وظیفه اجباری ساخته شده است که به بیننده جلوه بصری می بخشد خیلی دور او انجام می دهد.

آنچه بهانه ای شد تا بار دیگر به کلیدواژه «عنوان» بازگردیم، مروری بر ماندگارترین و به یاد ماندنی ترین موسیقی مربوط به برخی برنامه ها و آثار سینما و تلویزیون است که برای بسیاری از مخاطبان خاطرات تلخ و شیرینی را در خود جای داده و مراجعه مجدد به آن ها در هر شرایطی می تواند دنیایی از خاطرات را برای ما به ارمغان بیاورد. خاطره بازی که پس از راه اندازی و انتشار در نوروز با استقبال ۱۴۰۰ مخاطب مواجه شد، باعث شد تا در قالب یک بازی خاطره هفتگی در روزهای جمعه هر هفته و از دوران گذار به سال هایی که بهتر از این روزهای پر دردسر بود، بیا بریم

«خاطره بازی با عناوین ماندگار» عنوان مجموعه گزارش های آرشیوی با همین رویکرد است که می توانید آن را به صورت هفتگی در گروه هنری خبرگزاری مهر دنبال کنید. انجام دادن.

در شصت و ششمین دوره از این روایت رسانه ای به سراغ موسیقی تیتراژ کارتون «پلنگ صورتی» رفتیم که بی شک یکی از فراموش نشدنی ترین خاطرات است. ابزاری ترین و شنیدنی ترین موسیقی عناوینی است که نه تنها مخاطبان دهه ۶۰ تلویزیون، بلکه مخاطبان فعلی کارتون ها و انیمیشن های رنگارنگ برنامه های تلویزیون ایران و جهان نیز با آن صمیمیت و حسی متفاوت تجربه کرده اند که قطعا خاطرات فراموش نشدنی را در خود دارد. جعبه حافظه ذهن شنواشون تا برای همیشه آن را برای خود نگه می دارند.

ملودی پر از تخیل و حس خوب که چه با دیدن پلنگ صورتی جذاب و چه نه می توان به دنیایی از رویاها و خیالات فانتزی سفر کرد که این روزها خیلی به آن نیاز داریم و می خواهیم چنین آثاری را از دردناک ببینیم و بشنویم. و اوقات غم انگیز فقط کمی دورتر بمان.

موسیقی فوق العاده نوستالژیک با تصاویر قدیمی و قدیمی که همه نسل های جامعه ایرانی و حتی دهه هفتادی با آن می نوازند. سال همچنین دوست دارند شیرین را ببینند کار کردن یکسان بگذارید پلنگ در دعوا با پلیس نادان اما هنوز هم خنده دار بنشیند خالق لحظات ناب و مفرح، ملودی جادویی همراه با روح و تخیلات وجود دارد مطابق دنیا با آنها چه نمی کند؟

موسیقی «پلنگ صورتی» پر از خاطره و رویا است همسان ایده این است که وظیفه خاکستر در فرآیند انتقال ایده به مخاطب به بهترین شکل ممکن، تکنیک ها، خلاقیت ها و تاکتیک های زیادی در طراحی و ترکیب بندی دارد که نه تنها بخشی از محبوب اغلب قطعات موسیقی برای مناطق آموزش موسیقی هستند، اما همچنین منبع تولید هر نوع موسیقی که با هر سازی قابل تمرکز باشد. موسیقی ای که می توان راضی کرد اعتیاد قطعا و قطعا یک تاریخ ابزاری ترین و تاثیرگذارترین انیمیشن های تاریخ را می توان مرجعی مهم در این زمینه نامید و دانست.

“پلنگ صورتی” یک شخصیت کارتونی در مجموعه فیلم های پلنگ صورتی است که محبوبیت او باعث ایجاد چندین سری فیلم کوتاه و کارتون تلویزیونی شده است. اگرچه بسیاری به آنها معتقدند محبوبیت این شخصیت کارتونی، صرف نظر از محتوا و داستان هایی که برای او گفته می شود، عمدتاً به دلیل موسیقی و آهنگ هایی است که هنری چنین برای این کار ایجاد شده است. البته جالب است بدانید بر اساس چه چیزی گزاره ها در یک رسانه و سرمقاله درباره این شخصیت نوشته شده است که: «پلنگ صورتی در واقع پلنگی است که حاصل یک جهش ژنتیکی بسیار نادر است که رنگ زیبایی به این حیوان می دهد. می توان ببخش و این کارتون در واقع برای شناخت این گونه بود.

در اوایل دهه ۱۹۶۰ فریزر رول و دیوید پتی یک شرکت به نامارسالرول شرکت هادر همان زمان بود که روزی تأسیس کردند مشکی ادواردز (کارگردان فیلم های پلنگ صورتی) با حضور فردی ناشناس جعفری به ارسال استفاده از شخصیت پلنگ صورتی را در عنوان یکی از فیلم های این مجموعه پیشنهاد کرد.

ارسال و دستیاران او تقریبا ۱۰۰ طرح از این شخصیت و در نهایت این پلنگ لاغر را آزمایش کردند رنگ صورتی اشاره شد که طراحی شخصیت اصلی یک شخص ناشناس است هالی پرت ما درست در این حوزه این بود که این قطعه کوچک روی یکی از فیلم های پلنگ صورتی با حضور این شخصیت کارتونی قرار گرفت و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

اینجا بود فریزر و ارسال آنها تصمیم گرفتند یک سریال کارتونی از این شخصیت بسازند. البته فریزر اولش ناراضی بود و کی گفتگو ارسال با هرالد مریش و رضایت یونایتد آرتیستز به نتیجه مطلوب رسید، او نیز در میدان بود. تصمیم گرفتند ۱۵۶ داستان از این مجموعه بسازند و البته ۲۵ درصد فروش آن قول داده شد ارسال و فریزر بازگشت

قسمت اول این سریال (همان قسمتی که پلنگ صورتی با شخصیت دیگری در مورد رنگ خانه دعوا می کند) برنده اسکار شد. ۱۹۶۴ و گروه با عزمی راسخ تر هر ماه یک قسمت از این سریال را تولید می کردند که با استقبال فوق العاده ای در سراسر جهان به ویژه اروپا مواجه شد.

اما همانطور که قبلا توضیح داده شد، یکی از عوامل مهم و کلیدی در موفقیت چشمگیر و جهانی پروژه «پلنگ صورتی»، موسیقی فوق العاده جذاب این انیمیشن بود که توسط هنری مانچانینی برای مجموعه فیلم های این اثر و حتی ساخته شد. در سال ۱۹۹۴ نامزد دریافت جایزه شد. اسکار بهترین موسیقی متن بود. در همین حال، بنیاد فیلم آمریکا (AFI) موسیقی متن فیلم پلنگ صورتی را به عنوان بیستمین موسیقی متن برتر صد سال اخیر معرفی کرد.

بسیاری بر این باورند که محبوبیت این شخصیت کارتونی، صرف نظر از محتوا و داستان هایی که برای او گفته می شود، عمدتاً به دلیل موسیقی و آهنگی است که هنری مانچانینی برای این اثر ساخته است. انریکو نیکولا مانچینی، معروف به هنری مانچینی، که در سال ۱۹۹۴ در ۷۰ سالگی درگذشت، آهنگساز و رهبر ارکستر ایتالیایی-آمریکایی بود که در طول دوران حرفه ای خود برنده چهار جایزه اسکار، یک گلدن گلوب و دو جایزه گرمی شد.

پدر و مادر هنری مانچینی مهاجران ایتالیایی بودند که از منطقه آبروزوی ایتالیا به آمریکا آمده بودند. پدر هنری آهنگر بود و برای هنری کوچولو فلوت پیکولو درست کرد. او از ۱۲ سالگی شروع به یادگیری پیانو کرد. پس از دبیرستان در مدرسه جولیارد نیویورک تحصیل کرد، اما پس از یک سال به ارتش ایالات متحده پیوست. او در سال ۱۹۴۶ وارد حرفه موسیقی شد و به عنوان نوازنده و تنظیم کننده برای ارکستر گلن میلر مشغول به کار شد. البته پس از درخشش مانچینی در موسیقی فیلم «ابوت و کاستلو» در سال ۱۹۵۲، به عنوان آهنگساز سینما به شهرت رسید. به طوری که کمپانی فیلمسازی یونیورسال او را به صورت تمام وقت برای برنامه های خود استخدام کرد.

مانچینی در سال ۱۹۵۸ موسیقی فیلم “مارک شر” اورسون ولز را نوشت که به گفته او یکی از بهترین آثار او در آن دوره بود. اورسن ولز از او خواست تا اثری رئالیستی خلق کند و مانچینی در این فیلم رئالیسم را به بهترین شکل ممکن خلق کرد و با تمرکز بر هسته فیلم و تطبیق موسیقی با آن، چندین نوازنده خیابانی را در سبک موسیقی جاز به کار گرفت. .

اکنون تمام دنیا هنری مانچینی را به عنوان یک موسیقیدان و آهنگساز مشهور می شناختند. از دیگر آثار موسیقی او می توان به «صبحانه در تیفانی»، «ویکتوریا»، «روزهای شراب و گل سرخ»، «هاتاری»، «راه رفتن بچه فیل»، «پلنگ صورتی»، «ماما» اشاره کرد.

اما همه می دانند که یکی از معروف ترین آثار او موسیقی متن سریال کارتونی «پلنگ صورتی» است که در بین ۲۰ موسیقی متن برتر قرن گذشته انتخاب شد. موسیقی متن فیلم و موضوع “پلنگ صورتی” به سبک جاز نوشته شده است. نکته جالب این است که هنری مانچینی برخی از نت ها را بر اساس حرکات بدن کارتون «پلنگ صورتی» قرار داده است.

مانچینی در نیمه اول دهه ۱۹۵۰ آهنگسازی را آغاز کرد و بیش از چهل سال برخی از بزرگترین آثار موسیقی فیلم را خلق کرد. البته اگرچه او آثارش را عمدتاً در سبک موسیقی جاز خلق کرده است، اما موسیقی او محدود به سبک خاصی نیست، هم آثار پاپ و جاز و هم آثار کلاسیک در آثار او دیده می شود. او رهبری ارکسترهایی مانند ارکستر سمفونیک لندن، ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس، پاپ بوستون و تعدادی از گروه های دیگر را بر عهده داشته است.

در هر صورت موزیک مجموعه کارتونی «پلنگ صورتی» یکی از خاطره انگیزترین و نوستالژیک ترین موزیک های تیتراژی است که نه تنها در ایران، بلکه در همه قسمت ها به محبوب ترین و ماندگارترین ملودی هایی تبدیل شده است که مردم با آن آشنا هستند. کشور جهان موسیقی که حداقل برای دهه ۶۰ جذابیتی دوچندان دارد که هرگز فراموش نمی شود و هر بار که ملودی فانتزی آن را می شنویم می گوییم: زنده باد آقای آهنگساز!