پلیس مسئول قتل «شینزو آبه» است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش آسوشیتدپرس به نقل از آسوشیتدپرس، فومیو کیشیدا، نخست وزیر کنونی این کشور در ادامه تحقیقات درباره ترور نخست وزیر سابق ژاپن، پلیس مسئول مرگ شینزو آبه را شناسایی کرد. .

نخست وزیر ژاپن از عملکرد پلیس این کشور انتقاد کرد و گفت: در تدابیر امنیتی مشکلاتی وجود دارد.

کیشیدا افزود که کمیسیون امنیت ملی و اداره پلیس در حال بررسی خطاها و کوتاهی‌های احتمالی در خصوص نحوه قتل شینزوآبه هستند و گروهی از افسران پلیس برای بررسی به مقر پلیس در نارا، شهر محل وقوع حادثه اعزام شده‌اند.

شینزو آبه صبح روز جمعه در شهر نارا در غرب ژاپن در حین سخنرانی مبارزات انتخاباتی خود مورد حمله قرار گرفت. تتسویا یاماگامی ۴۱ ساله از پشت به این سیاستمدار نزدیک شد و از فاصله حدود ۱۰ متری با تپانچه دست ساز خود دو گلوله به گردن و سینه شینزو شلیک کرد. بر اساس گزارش ها، ضارب نزدیک به یک سال بود که قصد ترور نخست وزیر ۶۷ ساله سابق این کشور را داشت.

پلیس و رسانه ها گزارش می دهند که مرد مسلح آبه به بازرسان گفته است که نخست وزیر سابق را به دلیل شایعاتی مبنی بر ارتباط او با یک گروه خاص کشته است.

پیشتر هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد و سخنگوی کابینه ژاپن، در جلسه ای درباره ترور آبه، اعلام کرد که دولت توکیو گزارشی دریافت کرده که حاکی از نقص در سیستم امنیتی و نگهبانی در جریان سخنرانی نخست وزیر سابق است. .

به گفته این مقام دولت ژاپن، حفره های امنیتی مذکور منجر به قتل شینزو آبه شده است.