پنتاگون ادعای ارسال موشک از ایران به روسیه را تایید نکرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ادعای ارسال موشک از ایران به روسیه را تایید نکرد.

بر اساس این گزارش، «پاتریک رایدرسخنگوی پنتاگون گفت: آمریکا هیچ مدرکی دال بر ارسال تجهیزات نظامی از ایران به روسیه ندارد.

پیش از این خبرگزاری رویترز در خبری جعلی مدعی شده بود که اطلاعاتی در اختیار دارد که ایران در حال آماده شدن برای ارسال موشک های زمین به زمین و هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه است.

این رسانه انگلیسی که سابقه طولانی در ایجاد فضاهای پوچ و واهی علیه ایران دارد، مدعی شد که این توافق در سفر معاون رئیس جمهور ایران به روسیه در روز ۱۳ مهرماه انجام شده است.

این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص اخبار منتشر شده در هفته های اخیر و همچنین موضع برخی مقامات اوکراینی در خصوص استفاده از ارتش روسیه. هواپیماهای بدون سرنشین سازندگی ایران در جنگ اوکراین، گفت: جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده مبنی بر تحویل پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را بی اساس می داند و آن را تایید نمی کند.

وی افزود: ما از ابتدای درگیری همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم راه حل سیاسی اختلافات دو طرف به دور از خشونت اعلام کرده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در همین راستا وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی ماه های گذشته در تماس ها و دیدارهای بی شمار خود با همتایان روسی و اوکراینی خود همواره بر لزوم حل و فصل این موضوع تاکید کرده است. اختلافات مسالمت آمیز آمیز و از طریق گفتگو عزم و آمادگی کشور را برای کمک به این روند اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این ادعاهای بی‌اساس بر اساس اطلاعات نادرست و پیش‌فرض‌های مغرضانه را بخشی از جوسازی سیاسی و هدفمند سازمان‌های رسانه‌ای برخی کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران و در نتیجه آمادگی دانست. کشورمان برای گفتگو و مذاکره با اوکراین، برای رفع این اتهامات اعلام کرد.