پهلوگیری ۳۴ کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر شهید رجایی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حسین عباس نژاد ضمن تشریح آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی در بزرگترین بندر تجاری ایران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۳۴ فروند کشتی ارسال شده است. تناژ یک میلیون و ۷۸۶ هزار و ۸۸۰ تن در اسکله های بار پایه در بندر شهید رجایی لنگر انداختن تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در این مدت واردات کالاهای اساسی در بندر شهید رجایی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی تصریح کرد: در حال حاضر سه کشتی باری اساسی شامل دو کشتی ذرت و یک کشتی ساختمانی در مجموع وجود دارد. تناژ ۱۸۸ هزار و ۲۷۵ نفر در لنگرگاه بندرعباس مراحل مستندسازی را طی می کنند.

به گفته عباس نژاد، سه کشتی دیگر نیز در مجموع نفت، گندم و ذرت را حمل می کنند تناژ ۱۶۷ هزار تن در مسیر لنگرگاه بندرعباس حرکت می کنند.

وی بیان کرد: در بین کالاهای وارداتی، گندم به عنوان یک کالای استراتژیک با ۱۸۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین محصول تخلیه شده در بندر شهید رجایی و بارگیری به استان های هدف بوده است.

بندر شهید رجایی به عنوان یکی از مبادی اصلی ورود کالاهای اساسی کشور دارای ۱۸ انبار سرپوشیده به مساحت ۱۳۰ هزار متر مربع با ظرفیت بالای ۳۵۰ هزار تن، شش اسکله برای کالاهای اساسی با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن است. از کالاهای اساسی فله خشک، ۹۰ ۱۰۰۰ متر مربع اسکله و ۳ پایانه ذخیره سازی فرآورده های روغن خوراکی با ظرفیت ۳۷۰۰۰۰ تن وجود دارد.