پوتین، علی اف و پاشینیان دوشنبه آینده دیدار می کنند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در سخنرانی امروز خود در پارلمان این کشور اعلام کرد که با ولادیمیر پوتین و الهام علی اف روسای جمهور روسیه و آذربایجان دیدار خواهد کرد.

به گزارش این خبرگزاری، این نشست سه جانبه قرار است ۳۱ اکتبر (دوشنبه آینده) در سوچی برگزار شود.

وی در همین راستا ساعاتی پیش اعلام کرد که ارمنستان خواهان امضای توافقنامه صلح با جمهوری آذربایجان تا پایان سال جاری است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین پیشتر گفته بود: به زودی و به طور مستقل تاریخ دیدار روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان که به مسکو دعوت شده اند را اعلام خواهیم کرد.

همچنین «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که پوتین از رهبران آذربایجان و ارمنستان به یک نشست سه جانبه جدید دعوت کرده است تا درباره طیف کاملی از مسائل سه جانبه و دوجانبه گفتگو کنند.

مذاکرات سه جانبه قبلی پوتین، علی اف و پاشینیان در نوامبر ۲۰۲۱ در سوچی برگزار شد.

دور جدید درگیری های نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ کوهستانی که از ۶ اکتبر ۲۰۰۹ آغاز شده بود، در نوامبر همان سال با میانجیگری روسیه و امضای توافقنامه صلح بین روسای جمهور روسیه پایان یافت. و آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان.

طبق این قرارداد، ارمنستان موظف به خروج از سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان بود. با این حال، درگیری های گاه و بیگاه بین طرفین ادامه دارد.

پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان شخصاً در حل مسئله قره باغ کوهستانی مشارکت دارند. وزیر امور خارجه روسیه گفت: این کار یک روزه نیست و سران ۳ کشور شخصا درگیر آن هستند. ارتش ما نیز که بخشی از نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ است درگیر این موضوع است. «سرگئی لاوروف» افزود: ارمنستان متحد ماست.