پیشنهاد تغییر اساسی در ترکیب شبکه های تلویزیونی ملی


به گزارش خبرگزاری فارس، محمد سرشار معاون فرهنگی و اجتماعی معاون اول رئیس جمهور پس از بسته شدن ۲ شبکه «ایران کالا» و «شما» در تفاهم نامه ای پیشنهاد ساماندهی شبکه های صداوسیما را داد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

«تغییر اساسی در آرایش شبکه های تلویزیونی ملی را پیشنهاد می کند

از ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ دو شبکه تلویزیونی «شما» و «ایرانکالا» برای دومین بار تعطیل می شود. ماجرای تولد و مرگ این دو شبکه نماد بارز مدیریت رسانه ملی در ایران است.

شبکه تلویزیونی “بازار” در سال ۱۳۸۹ (دوره آقای ضرغامی) راه اندازی شد اما به دلیل عدم جذب مخاطب در سال ۱۳۹۳ (دوره آقای سرافراز) تعطیل شد. بنابراین در سال ۱۳۹۵ (زمان آقای علی عسکری) با نام جدید «ایرانکالا» مجدداً راه اندازی شد و در سال ۱۴۰۱ (زمان آقای جبلی) به دلیل عدم توانایی در جذب مجدد مردم تعطیل شد.

شبکه تلویزیونی «شما» در سال ۱۳۹۰ راه اندازی شد اما در سال ۱۳۹۴ به دلیل عدم جذب مخاطب تعطیل شد. سپس در سال ۱۳۹۵ مجدداً راه اندازی شد و در سال ۱۴۰۱ به دلیل عدم توانایی در جذب مجدد مردم تعطیل شد.

البته در یک سیستم مدیریت سالم «آزموده آزمایش شده اشتباه است» و امکان تکرار دو اشتباه راهبردی در یک دهه وجود ندارد، اما در سازمان صدا و سیما – به دلایلی که الان نمی توان گفت – لازم است. بستری برای چنین تصمیمات اشتباه بزرگ، واضح و قابل تکرار.

به همین بهانه تصمیم گرفتم در سال ۱۳۹۴ طرح پیشنهادی خود را که پس از بررسی گسترده نظرسنجی ها و به بهانه ساماندهی شبکه های سیما برای رئیس جدید سازمان صدا و سیما نوشته بودم، بازنویسی و منتشر کنم. شاید جلسه برای آن باشد.

سازمان صدا و سیما باید از یک “سازمان اداری” به “سازمان رسانه ای” تبدیل شود (یادداشت قبلی من را بخوانید) و باید استراتژی های علمی “بازاریابی” را برای مدیریت ادراک مخاطبان بیاموزد.

در بازاریابی، تقسیم بندی مخاطبان یک استراتژی اساسی است.
تلویزیون می تواند مخاطبان خود را بر اساس «ویژگی های فردی»، «گرایش به قالب های تلویزیونی» و «گرایش به موضوعات محتوایی» تقسیم بندی کند.
• ویژگی های فردی شامل سن (کودک/کودک/نوجوان/جوان/../پیر)، جنسیت، زبان، نژاد/قومیت، مذهب/مذهب، جغرافیا (جهانی/ملی/محلی)، سطح خودشکوفایی و غیره می باشد.
فرمت های محبوب تلویزیونی شامل فیلم، سریال، مستند، انیمیشن، مسابقات ورزشی و غیره است.
موضوعات پرمخاطب در ایران نیز می تواند سبک زندگی، ورزش، اقتصاد، گروه های مذهبی، انقلاب اسلامی و … باشد.
سازمان صدا و سیما بودجه محدودی دارد و طبیعتاً در شرایط فعلی نمی تواند شبکه های تلویزیونی جدیدی ایجاد کند، اما می توانند با هرس و طراحی مجدد شبکه های موجود، نقاط قوت خود را تقویت کنند و روند ترسناک ریزش مخاطب را متوقف کنند.

لذا پیشنهاد می کنم شبکه های تلویزیونی به شرح زیر ساماندهی شوند:
۱. «شبکه یک» به عنوان شبکه موضوعی «انقلاب اسلامی» در جغرافیای «ملی» بازطراحی و «شبکه افق» در آن ادغام شود.
۲. «شبکه دو» باید به عنوان یک شبکه موضوع محور «سبک زندگی» با توجه ویژه به جنسیت «زن» در جغرافیای «ملی» بازطراحی شود و «شبکه نسیم» و «شبکه سلامت» در آن ادغام شود.
۳. «شبکه سه» به عنوان شبکه «جوانان» در «جغرافیای ملی» بازطراحی شود و برنامه های خانوادگی آن به شبکه دو منتقل شود.
۴. «شبکه چهار» باید به عنوان یک شبکه مخاطب محور «نخبگان» در جغرافیای «ملی» راه خود را ادامه دهد.
۵. «شبکه پنج» در جغرافیای «محلی» به عنوان «شبکه استان تهران» بازطراحی و به معاونت استان ها منتقل شود.
۶. «شبکه پویا» باید به عنوان شبکه مخاطب محور «کوچکتر» و شبکه موضوع محور «مهد کودک» در جغرافیای «ملی» تبلیغ و در فرکانس مستقل پخش شود.
۷. «شبکه نهال» به عنوان شبکه مخاطب محور «کودک» و شبکه موضوعی «دبستان» در جغرافیای «ملی» تبلیغ و در فرکانس مستقل پخش شود.
۸. «شبکه امید» باید به یک شبکه مخاطب محور «جوانان» و شبکه موضوع محور «پیشرفته» در جغرافیای «ملی» بازطراحی شود.
۹. «شبکه آی فیلم فارسی» به عنوان شبکه قالب گرا «سریال های ایرانی و خارجی» در جغرافیای «ملی» به معاونت سیما منتقل و «شبکه تماشا» در آن ادغام شود.
۱۰. «شبکه نمایش» به عنوان شبکه قالب گرا از «فیلم های ایرانی و خارجی» در جغرافیای «ملی».
۱۱. «شبکه مستند» باید به عنوان شبکه قالب محور «مستند» در جغرافیای «ملی» مسیر خود را ادامه دهد و «شبکه آموزشی» در آن ادغام شود.
۱۲. «شبکه ورزش» باید به عنوان شبکه ای با محوریت «ورزش» در جغرافیای «ملی» به مسیر خود ادامه دهد.
۱۳. «شبکه جام جم» به عنوان یک شبکه مخاطب محور «فارسی زبان» در جغرافیای «جهانی» بازطراحی و به معاونت برون مرزی منتقل شود.
۱۴. «شبکه قرآن و معارف» به عنوان شبکه موضوعی «هیئت های مذهبی» در جغرافیای «ملی» بازطراحی شود.

این مدل آرایش رسانه ای هسته اولیه ۱۲ شبکه در جغرافیای «ملی» را بر اساس استراتژی تقسیم بندی مخاطب بر اساس وضعیت فعلی تلویزیون به رسانه ملی می دهد که هم از مخاطب فعلی و هم از مخاطب گسترده محافظت می کند. موفقیت چهل سال پخش.
باز هم تاکید می کنم راه اندازی شبکه های تلویزیونی جدید در شرایط رکود اقتصادی کشور یک اشتباه راهبردی است و به افزایش مخاطبان صدا و سیما کمکی نمی کند.

پی نوشت: تقسیم بندی مخاطبان در جغرافیای «ملی» به معنای حذف برنامه های خارجی و انحصار پخش برنامه های ایرانی نیست. بلکه باید برنامه های جذاب ایرانی و خارجی مناسب همه ملت ایران از شبکه سراسری پخش شود و نگاه تهران محوری بر این شبکه ها حاکم نباشد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید