پیش بینی بازار سهام در روز شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱به گزارش وانانیوز،

شاخص کل بورس امروز چهارشنبه ۱۵ مهرماه بیش از ۱۲ هزار واحد افزایش را تجربه کرد. شاخص کل امروز با ۱۲ هزار و ۱۱۵ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۳۴۶ هزار رسید. شاخص تعادلی نیز در راستای شاخص کل حرکت کرد و در کانال ۳۹۲ هزار واحدی قرار گرفت.

امروز نمادهای خودرو، خساپا، خگستر، شپنا، آسیاتک، شبندر و نوری بیشترین ارزش معاملات را داشتند. از سوی دیگر بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه به نمادهای فارس، فولاد، میدکو، فملی و کگل اختصاص داشت. همچنین ارزش معاملات در این روز به بیش از دو هزار میلیارد تومان رسید.

بورس منتظر اعلام حساب است
اکنون زمان انتشار حساب های شش ماهه شرکت ها است که تغییرات وضعیت مالی شرکت را پوشش می دهد. البته پیش بینی می شود با توجه به عواملی مانند قطعی برق، افت قیمت کالاها در بازارهای جهانی، افت قیمت نفت، نوسانات قیمت دلار و … حساب های مطلوبی نداشته باشیم که البته این عوامل ۱۰۰ نیستند. ٪، و برخی از شرکت ها می توانند نتایج بسیار مثبت و سایر نتایج منفی داشته باشند.

اکثر کارشناسان معتقدند شرکت های خارجی با کاهش سود مواجه خواهند شد اما شرکت های داخلی و ریال محور وضعیت بهتری خواهند داشت.

تحلیلگران بازار سرمایه می گویند با توجه به گزارش های مثبت شش ماهه و سه ماهه بازار سرمایه روند صعودی را تجربه خواهد کرد. البته در حال حاضر ۹۹ درصد از سهام بازار سرمایه از ارزش کافی برخوردار است و عدم رغبت سهامداران به این سهام به دلیل ترس از سقوط است.

این ترس نیز ناشی از بی ثباتی وضعیت فعلی است. این بدان معناست که وضعیت مذاکرات برجام و قیمت دلار به دلیل آن مشخص نیست. این دو مولفه به تنهایی می تواند تاثیر منفی بر اقتصاد کشور و معاملات بازار داشته باشد.

با مشخص شدن وضعیت مذاکرات برجام، کشور نیز از بلاتکلیفی در مذاکرات خارجی رها می شود و سرمایه گذاران می توانند سرمایه گذاری های شفاف و کم ریسک انجام دهند.