پیوستن پاکستان به خبرگزاری طالبان – اخبار بیشتر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان از سفر یک هیئت پاکستانی به سرپرستی «صالح احمد فاروقی» معاون وزیر تجارت پاکستان به کابل خبر داد.

در همین رابطه سخنگوی طالبان اعلام کرد که در این سفر هیئت پاکستانی در مورد مسائل تجارت دوجانبه، ترانزیت، واردات زغال سنگ و تقویت روابط اقتصادی دو کشور با مقامات طالبان مشورت کرده است. است.

بر اساس اعلام وزارت معادن و نفت طالبان، در حال حاضر روزانه حدود ۱۰ هزار تن زغال سنگ از افغانستان به پاکستان صادر می شود. است از زمان به قدرت رسیدن طالبان، صادرات زغال سنگ افغانستان به پاکستان افزایش یافته است.

گفته می شود که سفر این هیئت پاکستانی به کابل پس از افزایش قیمت زغال سنگ افغانستان صورت گرفته است.

در پی انتقادات داخلی از فروش ارزان زغال سنگ به پاکستان، طالبان اخیراً اعلام کردند که قیمت هر تن زغال سنگ صادراتی به پاکستان از ۹۰ تا ۲۵۰ متغیر است. دلار در حال افزایش است.

زغال سنگ افغانستان یکی از منابع اصلی سوخت نیروگاه های پاکستان برای تولید برق ارزان است و اسلام آباد به زغال سنگ ارزان افغانستان نیاز زیادی دارد. افزایش قیمت زغال سنگ طالبان باعث شده است شهباز شریف نخست وزیر پاکستان هیأتی را به کابل بفرستد تا با مقامات طالبان برای جلوگیری از افزایش ناگهانی و چند برابر زغال سنگ و متقاعد ساختن آنها به کابل گفتگو کند. منابع سوخت نیروگاه های پاکستان از زغال سنگ افغانستان است، افزایش قیمت زغال سنگ نیز برنامه ریزی شده است. کوچک اتفاق خواهد افتاد.