چهار کشتی دیگر حامل غلات بنادر اوکراین را ترک کردند – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، چهار کشتی حامل غلات در راستای توافق چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی، بنادر دریای سیاه این کشور را ترک کردند.

مقامات اوکراین و ترکیه اعلام کردند که چهار کشتی حامل مواد غذایی اوکراینی روز یکشنبه بنادر دریای سیاه اوکراین را ترک کردند. این اقدام به عنوان بخشی از توافق برای رفع محاصره صادرات دریایی اوکراین انجام شده است.

خبرگزاری رویترز نوشت: یک مقام بنادر اوکراین در پیامی فیسبوکی اعلام کرد که این چهار کشتی تقریباً ۱۷۰ هزار تن ذرت و سایر مواد غذایی حمل می کردند.

الکساندر کوباکوف، وزیر زیرساخت اوکراین نیز در پیامی در فیسبوک خود نوشت: روز شنبه برای اولین بار از آغاز جنگ در ماه فوریه، کشتی با پرچم خارجی برای بارگیری غلات وارد اوکراین شد. در پیام این مقام دولت اوکراین آمده است که به تدریج حجم صادرات غلات را افزایش می دهیم و در نظر داریم در آینده نزدیک از توانایی بنادر برای جابه جایی حداقل ۱۰۰ کشتی در ماه اطمینان حاصل کنیم.

پیش از این توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین با حضور نمایندگان روسیه، ترکیه، سازمان ملل و اوکراین در مراسمی در استانبول امضا شد. صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه از بنادر اودسا، چورنومورسک و یوگنی تضمین شده است.

راشا تودی در این خصوص افزود: اعتبار این قرارداد ۱۲۰ روز است و امکان تمدید آن برای مدت بیشتری نیز وجود دارد.