چگونه به بهبود کبد خود کمک کنیم؟ »سبک زندگی سالم


چند وقت پیش مقاله ای نوشتم که چگونه می توانید به بهبود کبد خود کمک کنید. این مقاله ادامه آن است. در حالی که مقاله برای تمرکز بر کمک به بهبود کبد نوشته شده است، بسیاری از شما موضوعات کلی تری را خواسته اید که می تواند برای سایر بیماری ها نیز استفاده شود.

بررسی اجمالی

اولین چیزی که در این مورد باید گفت این است که کار نمی کند: شما توانایی درمان کبد خود را ندارید. این یک شوخی نیست؛ شما نمی توانید از این روش برای خودتان استفاده کنید (یعنی مصرف کبد خام). این فقط در تحقیقات مفید است، و حتی در این صورت شما فقط می توانید امیدوار باشید که نرخ پاسخ ۱٪ را دریافت کنید.

گفته می شود، ممکن است به افرادی که نمی خواهند یا نیاز به درمان طب سنتی دارند (یا از شنیدن آن خسته شده اند) کمک کند. علاوه بر این، اگر فقط کنجکاو هستید که آیا این کار می کند یا خیر، ممکن است برای شما نیز جالب باشد.

کبد اندامی پیچیده با لایه ها و مکانیسم های زیادی است که می تواند بدون دلایل واضح از کار بیفتد. بنابراین، باید از همه جهات دید تا متوجه شد که چرا بخشی از آن ممکن است معیوب باشد، در حالی که ممکن است یکی دیگر علیرغم مسدود شدن، به عملکرد عالی (برای مدت طولانی) ادامه دهد.

عملکرد کبد در بدن انسان

کبد شما کارهای بسیار مهمی انجام می دهد – برخی بهتر از بقیه – اما در بیشتر موارد با تبدیل آنها به صفرا (که در کیسه صفرا ذخیره می شود) متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات ها را قبل از ایجاد مشکل کنترل می کند.

اگر به دلیل ابتلا به سیروز (یک نوع جدی بیماری کبدی) یا هپاتیت (عفونت ویروسی) مجبور به پیوند کبد هستید یا منتظر عمل هستید، کبد شما حداقل به طور موقت توسط این همه متابولیسم چربی آسیب می بیند (اما نه لزوماً غیرقابل جبران است)، و شما باید به ویژه مراقب باشید تا مطمئن شوید که بدن شما پیوند را در نتیجه این آسیب رد نمی کند.

اگر به اندازه کافی آب ننوشید، انواع مشکلات شروع می شود:

 • کم آبی باعث التهاب می شود که باعث آسیب بیشتر می شود
 • اگر التهاب کنترل نشود، باکتری ها می توانند وارد جریان خون شده و باعث عفونت شوند
 • اگر عفونت رخ دهد، کبد شروع به پس زدن عضو اهدایی می کند
 • اگر رد اتفاق بیفتد، می تواند عواقب طولانی مدت جدی مانند جای زخم و سیروز داشته باشد
 • حتی بدتر از آن ممکن است اتفاق بیفتد اگر عفونت در سایر قسمت‌های بدن که معمولاً به این عفونت‌ها مبتلا نمی‌شوید (مانند ریه‌ها) رخ دهد.

بنابراین نوشیدن آب فراوان به سلامت اندام های شما کمک می کند و همچنین از گسترش عفونت ها جلوگیری می کند!

به زبان عامیانه:

اگر مجاری مسدود شده باشد یا نتواند به درستی کار کند (به عبارت دیگر، اگر کبد شما آسیب دیده باشد)، ممکن است کبد به درستی کار نکند. مشکلات به این دلیل رخ می دهند که عملکرد طبیعی آنها توسط چیز دیگری (مانند تومور) یا چیزی که باعث عدم تعادل بین عملکرد این کانال ها می شود (مانند استرس یا دیابت) مختل می شود.

بیایید به چند مثال ساده نگاه کنیم:

پروتئینی به نام CYP2C19 ترکیباتی تولید می کند که یا توسط آنزیم کاتالاز تجزیه می شوند یا توسط محصولات پراکسیداز اکسید می شوند. اگر کبد شما نتواند به طور موثر این ترکیبات را تجزیه کند، مقادیر زیادی از آنها به عنوان مواد زائد به نام “رادیکال های آزاد” در خون گردش می کنند.

رادیکال‌های آزاد در همه موجودات زنده وجود دارند، و بنابراین حضور آنها به طور کلی برای ما انسان‌ها مضر است زیرا می‌توانند به سلول‌های ما آسیب برسانند. با این حال، وجود آنها می تواند به عنوان راهی برای تشخیص بیماری هایی مانند سرطان یا دیابت که در آن سطوح غیر طبیعی رادیکال های آزاد در نمونه های خون گرفته شده از افراد مبتلا به این بیماری ها یافت می شود، استفاده شود.

برای اینکه هر قسمت از بدن عملکرد مطلوبی داشته باشد، به مقدار مناسبی از رادیکال‌های آزاد نیاز دارد – بنابراین اگر کبد شما نتواند این ترکیبات را تجزیه کند، از علائم بالینی مرتبط با اختلالات اضافه بار رادیکال‌های آزاد مانند سیروز رنج خواهید برد که معمولاً کشنده هستند.

اکثر مردم نمی دانند که به هر شکلی از سیروز مبتلا هستند، اما بسیاری از آنها نمی دانند که مشکلات کبدی آنها ناشی از سطوح بسیار بالای رادیکال های آزاد در گردش خون در خون است، زیرا در دوره هایی که این سطوح قابل قبول است، هیچ علامتی را تجربه نمی کنند (برای مثال. به عنوان مثال، هنگامی که کارهای معمولی مانند غذا خوردن انجام می دهید).

چگونه بیماری کبد ایجاد می شود

بیماری کبد چیست؟

بیماری های کبدی گروهی از بیماری ها هستند که خون و رگ های خونی را درگیر می کنند که می تواند عوارض زیادی را در پی داشته باشد. می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد. ویروس ها باعث هپاتیت ویروسی و هپاتیت B می شوند، در حالی که باکتری ها به خون و رگ های خونی آسیب می رسانند.

بیماری باکتریایی کبد اغلب توسط سموم تولید شده توسط باکتری ها ایجاد می شود. شایع ترین علت عفونت باکتریایی هپاتیت C است که حدود ۰.۱ تا ۰.۲ درصد از جمعیت در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، می تواند ناشی از سوء مصرف الکل یا سیگار کشیدن باشد.

هنگامی که توسط یک ویروس ایجاد می شود، هپاتیت ویروسی نامیده می شود. سه نوع وجود دارد:

 • نوع اولیه یک بیماری حاد است که توسط یک ویروس به طور معمول بدون علائم ایجاد می شود که در عرض چند روز بدون درمان از بین می رود.
 • نوع ثانویه باعث التهاب کبد به نام کبد چرب غیر الکلی یا NAFLD می شود (که زمانی رخ می دهد که چربی و الکل مصرف شود).
 • نوع سوم زمانی اتفاق می افتد که یک ویروس کبد را آلوده کند اما باعث التهاب نشود (زیرا نمی تواند به اندازه کافی وارد سلول ها شود تا عملکرد کند).

سیروز کبدی می تواند زمانی رخ دهد که سایر اندام ها آسیب ببینند، به عنوان مثال در سرطان یا اختلالات مادرزادی مانند نارسایی مغز استخوان، مولتیپل اسکلروزیس یا دیابت ملیتوس، و همچنین پس از جراحی برای تومورهای سرطانی مانند سرطان روده بزرگ (حاد)، سرطان رکتوم در صورت بروز از آنجا، و سرطان سینه اگر از جاهای دیگر بدن می آید (مزمن).

سیروز همچنین می‌تواند ناشی از سیروز ناشی از اعتیاد به الکل باشد، اگر مشکل مستقیماً ناشی از سوء مصرف الکل نباشد، بلکه به دلیل تأثیر آن بر متابولیسم (به ویژه در زنان دارای هورمون‌های زنانه مانند استروژن) یا از طریق قرار گرفتن در معرض الکل از طریق بارداری در طول رشد جنین باشد.

هنگامی که سیروز ایجاد می شود، دو راه اصلی برای درمان آن وجود دارد:

 • از طریق جراحی برای برداشتن بخشی از کبد، مانند برداشتن بخشی به نام مجرای صفراوی که جریان را به روده قطع می کند.
 • از طریق شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های باقی مانده؛ و
 • احتمالاً از طریق دارودرمانی کمکی با هدف بهبود کیفیت زندگی فرد.

علائم و نشانه های بیماری کبد

اگرچه بیماری کبد یکی از شایع ترین انواع بیماری مزمن است، اما اغلب برای چندین دهه یا حتی در زندگی تشخیص داده نمی شود. شما بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری کبد را می بینید – و این یک مشکل بسیار رایج در غرب است.

بیماری کبد یک بیماری پیچیده است که تشخیص آن دشوار است. این می تواند شبیه هر چیزی باشد، از هپاتیت A تا هپاتیت B، هپاتیت ویروسی و سیروز. اکثر موارد معمولاً به دلیل علائم تشخیص داده می شوند، اما اغلب شواهد کافی برای تأیید تشخیص وجود ندارد.

برای کمک به تشخیص زودهنگام بیماری کبد و جلوگیری از عوارض بیشتر، پزشکان اغلب از آزمایش خون یا اسکن اولتراسوند به صورت سالانه استفاده می کنند. اما پزشکان همچنین بر علائم و نشانه‌های بالینی که بیشتر نشان‌دهنده سلامت کبد شما هستند، مانند خستگی و کاهش وزن تکیه می‌کنند که تشخیص زودهنگام بیماری کبدی را دشوارتر می‌کند.

در حالی که برخی از افراد در دهه ۴۰ یا ۵۰ زندگی خود علائم بیماری کبدی را نشان می دهند، برخی دیگر ممکن است تا ۷۰ یا ۸۰ سالگی هرگز بیمار نشوند – بنابراین مهم است که هنگام مشاهده تغییرات در خود آگاه باشید. حتی – حتی اگر به شما گفته شده که هیچ علامت یا علامتی ندارید! تغییرات در بدن شما به همان اندازه در تشخیص سرطان مهم است که در تشخیص نارسایی قلبی یا نارسایی کلیه (زیرا این تغییرات اغلب با هم اتفاق می افتد).

تشخیص بیماری کبد

اگرچه بیماری کبد یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است، اما یکی از مواردی است که کمتر تشخیص داده شده است. بیماری کبد اغلب به اشتباه تشخیص داده می شود و منفی کاذب اغلب به مثبت واقعی تبدیل می شود. داشتن اطلاعات مناسب می تواند به شما در جلوگیری از این اشتباهات کمک کند.

برای تشخیص بیماری کبد، باید چهار چیز را رعایت کنید:

 1. یک شرح حال واضح و آزمایش های مناسب برای نظارت بر وضعیت شما
 2. درک خوبی از شرایط شما
 3. شواهدی برای حمایت از آنچه شما می گویید
 4. درک چگونگی واکنش بدن به داروها و سایر درمان ها.

چگونه بیماری کبد را درمان کنیم؟

این عمل در یک بیمارستان انجام شد و یک بخش کامل برای بیماران منتظر بود. دو مورد از اولین چیزهایی که به ذهنم خطور کرد: چقدر منزجر کننده است که در رختخواب از خواب بیدار شوید و کسی با سوزن نزد شما بیاید، و چقدر شیرین است که کسی بیاید و شما را با یک لیوان شراب خنک کند. شروع فرآیند من مطمئن هستم که اکثر مردم همین افکار را داشتند، حتی اگر گیرنده کاری تا این حد ناخوشایند را انجام نمی داد. بسیاری از ما آن را تجربه نمی کنیم، اما هر روز چیزی مشابه را تجربه می کنیم.

این روند به خودی خود خیلی بد به نظر نمی رسد، اما آنچه پس از آن اتفاق می افتد بسیار متفاوت است. و به همین دلیل است که ما در مورد بیماری کبد صحبت می کنیم – زیرا این یکی از چیزهایی است که همه ما می توانیم در مورد آن به بدن خود کمک کنیم، فقط اگر بتوانیم بفهمیم که چرا اتفاق می افتد و چه کاری می توانیم در مورد آن انجام دهیم. ما می‌توانیم درمان بیماران مبتلا به بیماری کبدی را از امروز شروع کنیم و دیر یا زود نتایج مثبتی را مشاهده خواهند کرد – چه در حال دیالیز باشند یا نه!

همانطور که پیشتر گفتم: ما می توانیم به بدن خود کمک کنیم تا از بیماری هایی مانند:

 • تیروئیدیت – شرایط مرتبط مانند تیروئیدیت هاشیموتو (شرایطی که در آن غده تیروئید بیش از حد فعال است) یا بیماری گریوز (شرایطی که در آن غده تیروئید مقدار زیادی از غده تیروئید را تولید می کند).
 • علل مرتبط با آنژین شامل آتروم (ضخیم شدن دیواره شریان)، آترواسکلروز (انباشته شدن چربی در دیواره شریان)، آریتمی قلبی (ضربان نامنظم قلب)، حمله قلبی (سکته قلبی) است.
 • بیماری انسدادی مزمن ریه – این شامل آسم و COPD است که در آن انسداد قابل توجهی راه هوایی به دلیل زخم یا التهاب وجود دارد. حمله قلبی در COPD می تواند توسط التهاب مزمن ناشی از عفونت های مرتبط با COPD مانند آنفولانزا یا ذات الریه ایجاد شود. در نتیجه، آزمایش‌های عملکرد ریه باید هر چند ماه یکبار در زمانی که تحت درمان عفونت یا التهاب مرتبط با COPD هستید، انجام شود.
 • دیابت شیرین – این شامل دیابت با هیپوگلیسمی است که شامل سطوح پایین قند خون ناشی از کمبود سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس می شود. دیابت بدون هیپوگلیسمی

چگونه از بیماری کبدی پیشگیری کنیم؟

بیماری کبد یک مشکل جدی است. این فقط برعکس چیزی نیست که اکثر مردم فکر می کنند – این یک علت شایع مرگ است. خبر خوب این است که شما حق انتخاب دارید که چه می خورید و چه مقدار می نوشید، بنابراین برای اکثر افراد احتمال آسیب کبدی کم است.

خبر بد این است که این خطر با سطح کلسترول شما افزایش می‌یابد، بنابراین اگر سطح کلسترول شما بالا است یا بالا می‌رود، باید مراقب آنچه می‌خورید و می‌نوشید باشید.

در اینجا روش دیگری برای بررسی آن وجود دارد: برخی از افراد یک “کبد” دارند، که در آن کبد آنها به درستی کار نمی کند (شما می توانید آن را به عنوان یک التهاب مزمن در نظر بگیرید). برخی دیگر “کبد” خود را دارند، جایی که کبد به خوبی کار می کند، اما مشکلات دیگری وجود دارد که مانع از عملکرد خوب آن می شود (آنها نمی دانند که آن را دارند، اما دارند).

تفاوت اصلی در اینجا این است که در حالی که برخی از افرادی که هر دو مشکل را دارند ممکن است در صورت تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود (با ورزش کردن و تغذیه سالم تر و اجتناب از سیگار کشیدن) بتوانند کلسترول خود را در سطح سالم نگه دارند، برخی دیگر احتمالاً نیاز به ایست قلبی دارند. – پیوند کبد

کدام مهمتر است: نوشیدن آب زیاد یا ورزش؟

جواب هر دو است!

اگر می خواهید طولانی زندگی کنید یا تناسب اندام داشته باشید، هر روز مقدار زیادی آب بنوشید! تنها راه برای انجام این کار به طور موثر، هیدراتاسیون مناسب است: آب زیاد. اگر به دلیل اینکه به اندازه کافی مشروب ننوشیده اید، حس چرندی دارید … اگر می خواهید دیگر احساس خوبی داشته باشید … اگر انرژی بیشتری می خواهید … اگر سلامتی بهتر می خواهید … پس آب بیشتری بنوشید!

نتیجه

ایده عجیبی به نظر می رسد، اما در واقع بسیار ساده است: مقدار زیادی آب بنوشید. این فقط یک موضوع هیدراتاسیون نیست، اگرچه بسیار مهم است. آب برای سلامت بدن شما ضروری است – و به رشد و ترمیم آن کمک می کند. اما کبد شما، علیرغم اهمیتی که برای سلامتی شما دارد، سالم نیست.