کار بر روی بسته نهم تحریم ها علیه ایران آغاز شده است


وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که اتحادیه اروپا در حال کار بر روی بسته تحریمی جدید علیه ایران است.

به گزارش ایسنا؛ وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه با اشاره به تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران در توئیتی نوشت: اتحادیه اروپا هشت دور تحریم بزرگ اعمال کرد. روز دوشنبه پهپادهای ایرانی بذر مرگ و نابودی را کاشتند. ما در حال شروع کار بر روی بسته نهم تحریم هستیم.

روز گذشته شورای اروپا از اعمال تحریم‌هایی علیه سه نفر و سازمانی به اتهام ارسال پهپاد به روسیه برای شرکت در جنگ علیه اوکراین خبر داد. شورا در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که تحریم‌های امروز اتحادیه اروپا عزم آن را برای ارائه پاسخی سریع و قاطع به اقدامات ایران در حمایت از موضع ستیزه جویانه روسیه علیه اوکراین نشان می‌دهد.

شورای اروپا در ادامه نوشت: اموال کسانی که تحریم شده اند مسدود می شود و افراد و شرکت ها در اتحادیه اروپا از تامین مالی آنها منع می شوند. همچنین افراد تحریم شده از سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع خواهند شد.

این شورا در ادامه اعلام کرد که مایل به اعمال تدابیر محدودکننده علیه دو شخص و دو نهاد دیگر است.

محمدحسین باقری، سیدحجت الله قریشی و سعید آقاجانی به فهرست تحریم های اتحادیه اروپا اضافه شدند.

این اتحادیه همچنین تحریم های خود را علیه صنایع هوایی شهید اعمال کرده است.

این تحریم‌ها در پی ادعای برخی مقامات کشورهای اروپایی مبنی بر استفاده پهپادهای ایرانی که سال‌ها پیش به روسیه تحویل داده شده بود، در جنگ علیه اوکراین اعمال شده‌اند. این در حالی است که ایران به شدت مخالف جنگ و تسلیح همه طرف های جنگ است و از مقامات اوکراینی خواسته است سندی در خصوص استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین ارائه کنند.

البته ایران سال‌هاست که با روسیه همکاری دفاعی داشته، اما آنها از جنگ با اوکراین حمایت نکرده‌اند و هیچ یک از سلاح‌های ایرانی را برای استفاده در جنگ با اوکراین در اختیار روسیه قرار نداده‌اند.

اقدام اخیر شورای وزیران اتحادیه اروپا در رابطه با ایران مبتنی بر مجموعه ای از اطلاعات نادرست بوده است و ایران پیشتر در این زمینه هشدار داده بود که در حال بررسی واکنش متناسب و متقابل اتحادیه اروپا به این اقدام است. .