کاظمی قمی: کمیته مشترکی برای جلوگیری از درگیری مرزی با افغانستان تشکیل می شود


به گزارش خبرنگار طرف افغانستانی خبرگزاری فارس، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه ایران در امور افغانستان پس از درگیری مرزی امروز در هیرمند، پس از درگیری امروز در منطقه هیرمند، جلسه ای با حضور نماینده جمهوری اسلامی و وزارت دفاع دولت موقت افغانستان. تشکیل شد.

وی افزود: وزارت دفاع طی گفت‌وگو با نیروهای مرزبانی این کشور، دولت موقت را برای پرهیز از درگیری و تشکیل کمیته مشترک برای عدم تکرار چنین اقداماتی تعیین کرد.

به گزارش فارس، عصر امروز یکشنبه برخی اخبار از وقوع درگیری مرزی در منطقه هیرمند خبر داد.

یک مقام ایرانی در این رابطه گفت: ساعتی پیش در منطقه شگلک شهرستان هیرمند درگیری بین نیروهای ایرانی و طالبان رخ داد.

والی هیرمند در رابطه با علت این درگیری افزود: امروز از سوی طالبان مرز شکسته شد و نیروهای ما پاسخ لازم را دادند و تلافی کردند اما تلفات جانی نداشتند.

از سوی دیگر، یک مقام امنیتی نیمروز به خبرنگار صفحه افغانستان خبرگزاری فارس گفت: ظهر امروز نیروهای طالبان در حین گشت زنی در منطقه نزدیک مرز ایران با مرزبانان طرف مقابل درگیر شدند و طرفین به تبادل نظر پرداختند. آتش. .”

وی افزود: در این درگیری یک تن از طالبان کشته و یک تن دیگر زخمی شد و به مناطق مسکونی نیز خسارت وارد شد.

این منبع امنیتی درباره علت این تنش نیز گفت: مرزبانان ایران اعلام کردند که منطقه تحت گشت زنی نیروهای طالبان خارج از خاک ایران است و نیروهای طالبان حق ورود به این منطقه را ندارند.

از سویی هم ریاست اطلاعات و فرهنگ نیمروز با نشر اعلامیه ای اعلام کرد که در حین گشت زنی نیروهای طالبان، مرزبانان ایرانی به سوی آنان تیراندازی کرده و درگیری آغاز شده است.

به گفته این اداره، در این درگیری یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.

انتهای پیام/ ر
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید