کلم بروکلی چینی (Gai lan) حقایق تغذیه و مزایای سلامتی


انتخاب

گی لان یک سبزی کلم محبوب بومی چین است. این یکی از محبوب ترین سبزیجات برگ دار است که در بازارهای محلی شرق آسیا و آسیای جنوب شرقی یافت می شود.

امروزه ، همراه با سبزیجات فصلی مشابه از جمله چوما (کلم بروکلی گلدار چینی) ، کوماتسونا ، تاتسوی و غیره ، در خرده فروشان تخصصی و بازارهای آسیایی در اروپا ، استرالیا و ایالات متحده نیز موجود است.

کلم بروکلی معمولاً به عنوان محصول پاییزی ، زمستانی یا اوایل بهار کاشته می شود. سبزیجات تازه شروع به آمدن به بازار می کنند و اوج پاییز تا بهار را به اوج می رسانند. می توان آن را در تمام طول سال در گلخانه پرورش داد.

قبل از باز شدن گلها ، گای لان را برداشت کنید ، اگرچه برخی از گلهای باز از کیفیت سبزی کاسته نمی شود.

ساقه برداشت صبح زود است تا تنش آبی به حداقل برسد و آنها را در گروه های 5 تا 7 گیاهی بچسباند. ساقه اصلی باید در پایه 1.5-2.0 سانتی متر عرض و 4-6 اینچ طول داشته باشد.

به دنبال سبزی های تازه با ساقه های ترد ، سبز روشن و برگهای سبز آبی تیره باشید. برخی از گلهای باز باعث کاهش کیفیت سبزی نمی شود. از ساقه هایی با پژمردگی ، برگهای خالدار یا تغییر رنگ و دسته های پیچ دار خودداری کنید.

ذخیره سازی

کلم بروکلی چینی با توجه به سطح وسیع برگها ، در صورت باز نگه داشتن دمای بالاتر ، رطوبت سریع را از دست می دهد. در خانه ، مدت کوتاهی پس از خرید ، برگ ها را در یخچال نگهداری کنید. آنها را در یک کیسه پلی اتیلن قابل تنفس در یک جعبه تیزتر قرار دهید. رطوبت نسبی 95-100 را حفظ کنید.

اگرچه می توان آنها را تا 3 روز در سردخانه ذخیره کرد ، اما از سبزیجات تازه بروکلی چینی باید در اسرع وقت برای حداکثر مزایای تغذیه ای استفاده کرد.

روش های پخت و سرو

کلم بروکلی چینی در آشپزی کانتونی ، تایلندی ، مالزیایی ، کره ای و ویتنامی بسیار برجسته است. از برگهای تازه ، جوانه های گل و ساقه در انواع غذاها در سراسر شرق آسیا و ایالات متحده استفاده می شود.

برگها را کاملاً در آب جاری تمیز بشویید تا بقایای ماسه یا حشره کش از بین برود.

ساقه هایی را که بیش از 1/2 اینچ قطر دارند و سپس نصف می شوند ، جدا کنید. ساقه ها و برگها را به قطعات 2.5 اینچی خرد کنید و انتهای ساقه را جدا از برگها نگه دارید.

برگهای نرم و نوک گل گای لان را می توان به صورت خام مصرف کرد. اما برگها و ساقه های بزرگتر طعم کمی تلخ می دهند و معمولاً از آن سرخ کرده ، آب پز ، سفید شده ، دم کرده یا بخارپز می شود. طعم تیز و خردلی آن اگر با معطر یا سس های سبک پخته شود تا تعادل طعم پخته شود کمی ملایم می شود.

گای لان با سس هایی مانند سیر ، صدف یا سویا بسیار مناسب است. به خوبی با ادویه جات مانند زنجبیل ، گوشت مانند گوشت خوک و گوشت گاو ، ماهی ، قارچ ، ماکارونی ، برنج ، مغز کاج ، فلفل و ریحان ترکیب می شود.

در اینجا چند نکته برای خدمت ارائه شده است:

گای لان (کلم بروکلی / کلم پیچ چینی)
گای لان (کلم بروکلی / کلم پیچ چینی را سرخ کنید). با احترام: یوان مونرو
 • گای لین تازه تازه به صورت خام در سالاد ، مخلوط با سایر سبزیجات فصلی و سبزیجات میل می شود.

 • کلم بروکلی چینی را می توان به عنوان ترشی سبزیجات نگهداری کرد (گات کیمچی)، یک دستور العمل محبوب در کره و چین است. برای خوشمزه تر شدن کیمچی می توان آن را با sumy choy ، brokolin ، bok choy و غیره جایگزین کرد.

 • همچنین می توان آن را در سوپ ها و خورشت ها اضافه کرد یا با ادویه های معطر مانند سیر ، انیسون ستاره ای ، سیر و سیر سرخ کرد.

 • برگها و ساقه ها را می توان با سبزیجات دیگر سرخ کرد ، در سوپ رشته فرنگی مخلوط کرد یا کمی سرخ کرد و با غذاهای اصلی خوش طعم سرو کرد.

 • آنها همچنین می توانند به عنوان یک بسته بندی برای گوشت های پخته شده ، گیاهان و سس ها ، مخلوط در پای خورشت یا مخلوط با آب سبز و اسموتی استفاده شوند.

مشخصات امنیتی

 • گرم کردن باقیمانده گای لین می تواند باعث تبدیل نیترات به نیتریت و نیتروزامین توسط باکتری های خاصی شود که در غذاهای آماده سرشار از نیترات مانند گی لان ، خردل ، اسفناج و بسیاری از سبزیجات سبز دیگر رشد می کنند. این ترکیبات سمی می تواند برای سلامتی مضر باشد.

 • فیتات ها و فیبرهای غذایی موجود در کلم پیچ چینی می توانند در فراهمی زیستی آهن ، کلسیم و منیزیم اختلال ایجاد کنند.

 • کلم بروکلی چینی ، که از سبزیجات خانواده Brassica است ، حاوی اگزالیک، یک ماده طبیعی موجود در برخی سبزیجات است که می تواند به عنوان سنگ اگزالات در مجاری ادراری برخی از افراد متبلور شود. به افرادی که دارای سنگ اگزالات ادراری شناخته شده هستند توصیه می شود از خوردن سبزیجات متعلق به خانواده Crucifer اجتناب کنند. بنابراین مصرف کافی آب برای حفظ تولید طبیعی ادرار ضروری است.

 • کلم بروکلی چینی نیز ممکن است حاوی باشد گواتر که می تواند در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند و می تواند باعث کمبود هورمون تیروکسین در افراد مبتلا به اختلال عملکرد تیروئید شود.

(سلب مسئولیت پزشکی: اطلاعات و راهنماهای مرجع در این وب سایت فقط برای اطلاعات عمومی خواننده است. نباید از آن برای تشخیص مشکلات سلامتی یا برای اهداف درمانی استفاده شود. این جایگزینی برای مراقبت های پزشکی ارائه شده توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی مجاز و واجد شرایط نیست. برای مشاوره در مورد داروها با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.)

همچنین ممکن است بخواهید بخوانید

≺≺ بازگشت به سبزیجات از جانب کلم بروکلی چینیبه برای مشاهده لیستی چشمگیر از سبزیجات با توضیحات کامل از حقایق تغذیه ای و مزایای سلامتی آنها به اینجا مراجعه کنید.

≺≺ بازگشت به سایت اینترنتی.

خواندن بیشتر:

 1. صفحه اطلاعات دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد- تغذیه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان (پیوند در پنجره جدید باز می شود).

 2. پایگاه ملی تغذیه USDA.

 3. چینی کال-دانشگاه گوام.-PDF.

 4. شرکت بذر Kitazawa (پیوند در پنجره جدید باز می شود).

 5. Specialty Produce- Gai lan (پیوند در پنجره جدید باز می شود).دیدگاهتان را بنویسید