کمبود سلنیوم و مسمومیت


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در انسان می شود به طوری که چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند و از بیماری های خاصی رنج می برند. به عنوان مثال ، خودزنی همراه با استرس ثانویه ناشی از عفونت ویروسی ، منجر به کشان می شود. این یک عارضه کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب است که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون به اندام های مختلف بدن مختل می شود) است که در بخشی از چین قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم توسط دولت در اوایل دهه 1970 رخ داد. بابا
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک نقش داشته باشد ، نوعی آرتروز که در مناطقی از چین ، تبت و سیبری با کمترین میزان رخ می دهد. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش دهد.
آجیل های برزیل حاوی مقدار زیادی (91-68 میکروگرم) هستند که اگر به طور منظم مصرف شوند باعث مسمومیت می شوند.

مسمومیت با سلنیوم:

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه و فرمولاسیون های ناخواسته که حاوی مقادیر زیادی se هستند ، ایجاد می شود. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر از مصرف مکمل مایع که حاوی 200 برابر مقدار برچسب بود ، عوارض جانبی جدی را تجربه کردند. مسمومیت حاد می تواند باعث علائم شدید گوارشی و عصبی ، ناراحتی حاد تنفسی ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، لرزش ، سرگیجه ، گرگرفتگی ، نارسایی کلیوی ، نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB میزان بینایی از طریق غذا و مکمل ها را بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین کرده است.
جدول 3: حد مجاز قابل تحمل برای مصرف را ببینید
سن مرد باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماه 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 میکروگرم 60 میکروگرم
1 تا 3 سالگی 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 سال 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 سال 280 میکروگرم 280 میکروگرم
14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
19 ساله تا 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
شیر مادر ، شیر خشک و غذا باید تنها منابع مهار کننده برای کودکان باشد.

با تکنیک های امروزی که از Selenium Health به دست آمده آشنا شوید (بدست آورید ، بدست آورید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری تمرکز می کنیم که در آنها می توانند نقش داشته باشند. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

با توجه به اثرات سلنیوم بر ترمیم DNA ، آپوپتوز و سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی و مکانیسم های دیگر ، از جمله خواص آنتی اکسیدانی آن ، ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.
مطالعات اپیدمیولوژیک رابطه معکوس بین وضعیت و خطر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و معده نشان داده است.

بیماری قلب و عروقی

سلنوپروتئین به جلوگیری از اصلاح اکسیداتیو لیپیدها ، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع پلاکت ها کمک می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مکمل ها ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی یا مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهند.

از دست دادن حافظه

سرم با افزایش سن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن مرتبط باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی است.

بیماری تیرویید

میزان مشاهده شده در غده تیروئید بیشتر از سایر بافت های بدن است و سلنیوم مانند ید ، عملکردهای مهمی در تولید هورمون تیروئید و متابولیسم دارد.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید