کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن یک ماده معدنی مهم است که در متابولیسم انرژی ، اکسیژن رسانی ، عملکرد شناختی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد. حدود دو سوم آهن بدن در هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز موجود است که در فریتین و میوگلوبین کمتر است.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد نیاز ما را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها جذب می کند. کمبود آهن باعث کم خونی فقر آهن می شود.

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان توصیه می شود:

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از یائسگی)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران:

با افزایش نیاز به آهن با ورزش ، ورزشکاران در برابر کمبود آهن بسیار آسیب پذیر هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی استفاده کرده و منابع آهن را از طریق غذا تأمین کنند.
برخی از ورزشکارانی که در خطر کمبود آهن هستند عبارتند از:

  • ورزشکاران زن (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله آنهایی که در ارتفاع تمرین می کنند (به دلیل نیاز زیاد به اکسیژن)
  • گیاهخواران و ورزشکاران گیاه خوار (زیرا آهن کمتری جذب منابع گیاهی می شود)
  • ورزشکارانی که دسترسی کمتری به غذا دارند

بیایید با: تبلت Iron Plus Health Brest آشنا شویم

نارسایی کمبود آهن
سطح پایین آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل می تواند در توانایی پاسخگویی یا سازگاری با محرک های محرک با کاهش ورزش و کاهش عملکرد یا سرکوب ظاهر شود.
مراحل اولیه کمبود آهن ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDNA) ، زمانی رخ می دهد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. شدیدترین مرحله ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDA) ، زمانی اتفاق می افتد که ذخایر آهن و هموگلوبین کاهش می یابد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل انواع مکمل های غذایی ، مکمل های خوراکی آهن و تزریق داخل وریدی آهن است. افزایش مصرف آهن از طریق رژیم غذایی اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن است. منابع آهن به دو دسته خانه (منابع حیوانی) و غیر خانگی (منابع گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل های خوراکی آهن یک روش درمانی هستند و معمولاً به عنوان نمک های آهن مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن تهیه می شوند.
محصولات گلوکونات آهن ، که حاوی 100 میلی گرم آهن هستند ، یک روش استاندارد برای درمان فقر آهن است. مقدار آهن موجود در این مکمل باید کنترل شود تا از دوز مورد نظر اطمینان حاصل شود.
در صورتی که نمک های آهن برای ورزشکاران قابل قبول نباشد می توان از فرمولاسیون آهن با کنترل آزاد استفاده کرد.
تزریق وریدی آهن فقط باید با مشورت متخصص انجام شود. این نوع تزریق در صورت وجود کم خونی فقر آهن (IDA) استفاده می شود ، یعنی زمانی که ذخیره های فریتین و هموگلوبین به خطر می افتد.

تنظیم: زهرا محبی (کارشناس تغذیه)
منبع: مکمل ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید