گفتگوی تلفنی وزرای خارجه روسیه و فرانسه درباره نیروگاه زاپوریژژیا


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف، کارتین کولونا، وزیر امور خارجه روسیه و همتای فرانسوی وی روز دوشنبه در گفت وگوی تلفنی درباره تامین امنیت نیروگاه اتمی زاپروژیه گفتگو کردند. .

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: پس از گفت و گوی تلفنی روسای جمهور روسیه و فرانسه در ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۲، مقامات وزارت خارجه دو کشور به تفصیل در مورد وضعیت اوکراین و عمدتاً تمرکز کردند. در مورد اطمینان از ایمنی نیروگاه هسته ای در زاپوریژیا صحبت شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، لاوروف تاکید کرد که اوکراین از تسلیحات تامین شده توسط غرب برای هدف قرار دادن زیرساخت های غیرنظامی از جمله نیروگاه هسته ای زاپوریژیا استفاده کرده و از این طریق اروپا را در معرض خطر فاجعه هسته ای قرار داده است. .

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: طرف روسی بار دیگر بر لزوم توقف فوری و کامل گلوله باران این نیروگاه و آغاز تحقیقات بی طرفانه در مورد موارد حمله عمدی به این تاسیسات تاکید کرد.

به گفته وزیر خارجه فرانسه، وضعیت نیروگاه اتمی Zaporozhye و اطراف آن بحرانی است. کولونا همچنین خواستار ایجاد یک منطقه امنیتی در اطراف این مرکز در اسرع وقت شد.

کولونا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “وضعیت نیروگاه اتمی زاپوریژژیا همچنان نگران کننده است… قرار است صبح چهارشنبه ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی در نشستی که توسط فرانسه و مدیرکل بین المللی اتمی سازماندهی شده است ملاقات کنیم. آژانس انرژی با هدف حصول اطمینان از اینکه اقداماتی برای اطمینان از ایمنی نیروگاه هسته ای در Zaporozhye انجام می شود.

نیروگاه اتمی در Zaporozhye، که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است، تقریباً دو ماه است که مورد حمله ارتش کیف قرار گرفته است. این حملات علیرغم درخواست مسکو برای توقف این حملات برای جلوگیری از فاجعه هسته ای صورت می گیرد

نیروگاه اتمی Zaporozhye، بزرگترین نیروگاه در اروپا، در ماه مارس به تصرف نیروهای روسیه درآمد. این نیروگاه نزدیک به خط مقدم باقی مانده و در هفته های اخیر چندین بار مورد حمله قرار گرفته است.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید