۵ بهترین درمان برای مزوتلیومای پلور » شیوه زندگی سالم


بهترین درمان برای مزوتلیومای پلور، جراحی، شیمی درمانی، ایمونوتراپی، کاتتر و آزمایشات بالینی است. افرادی که قبلاً در معرض آزبست قرار گرفته اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مزوتلیوما، سرطان پلورا هستند.

خطر ابتلا به بیماری مزوتلیومای پلور برای افرادی که کارگران ساختمانی، سازندگان، معدنچیان یا دیگرانی هستند که در اطراف آزبست کار می کنند، بیشتر است. مزوتلیومای پلور در بافتی که ریه ها و دیواره قفسه سینه را می پوشاند تشکیل می شود و باعث جمع شدن مایعات و ایجاد مشکل در تنفس می شود.

هدف این مقاله معرفی خوانندگان با گزینه های درمانی موجود و بحث در مورد عوارض جانبی احتمالی مرتبط با این درمان ها بود.

مزوتلیومای پلور چیست؟

مزوتلیومای پلور یک سرطان نادر است که پوشش ریه ها و دیواره قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می دهد. در بیشتر موارد، قرار گرفتن در معرض آزبست علت اصلی مزوتلیومای پلور است.

مزوتلیومای پلور در پلورا، یک غشای نازک روی دیواره قفسه سینه که ریه ها را می پوشاند، تشکیل می شود. این بیماری نام خود را از مزوتلیوم گرفته است، پوششی که به محافظت از اندام های داخلی کمک می کند.

مزوتلیومای بدخیم پلور چیست؟

مزوتلیومای بدخیم پلور (MPM) یک سرطان تهاجمی سطح پلور است. این با قرار گرفتن در معرض قبلی آزبست همراه است، با یک دوره تاخیر ~۴۰ سال بین قرار گرفتن در معرض فیبر و تظاهر بیماری.

آیا مزوتلیومای پلور سرطانی است؟

مزوتلیوما سرطانی است که معمولاً در لایه‌های بافتی که هر ریه را می‌پوشاند (پلور) شروع می‌شود. به همین دلیل است که به آن مزوتلیومای پلور می گویند.

علل مزوتلیومای پلور

مزوتلیومای پلور (PM) خطرناک ترین شکل این بیماری است که بیش از ۹۰ درصد موارد را شامل می شود. زمانی که پلور ملتهب و عفونی می شود تشکیل می شود.

شایع ترین علت سارکوم مزوتلیال (MES) قرار گرفتن در معرض آزبست است. با این حال، مردم حتی اگر هرگز با آزبست کار نکرده یا با آزبست کار نکرده باشند، می توانند به PM مبتلا شوند.

مراحل مزوتلیومای پلور

چهار مرحله مزوتلیوما اندازه تومور و میزان گسترش آن را توصیف می کند. بنابراین تاثیر مستقیمی بر علائم بیمار دارد.

مراحل مزوتلیومای پلور عبارتند از:

  1. رشد اولیه تومور در امتداد پوشش مزوتلیال ریه رخ می دهد.
  2. سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.
  3. تومورها به بافت های عمیق تر در اندام های مجاور و غدد لنفاوی دور حمله کرده اند.
  4. متاستازها وجود دارند و تومورها در نقاط دوردست بدن تشکیل شده اند.

علائم مزوتلیومای پلور

مزوتلیومای پلور یک سرطان تهاجمی است که از تغییر در پوشش ریه ها ایجاد می شود. پزشکان با استفاده از روش‌های درمانی مختلف توانسته‌اند این سرطان را درمان کنند، اما از آنجایی که این سرطان بسیار نادر است، انتظار می‌رود تنها تعداد انگشت شماری از بیماران این درمان را دریافت کنند.

مزوتلیومای پلور، که بر بافت اطراف ریه ها تأثیر می گذارد، علائم و نشانه هایی را ایجاد می کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد قفسه سینه
  • سرفه دردناک
  • تنگی نفس
  • توده های غیرمعمول بافت زیر پوست روی سینه
  • کاهش وزن غیر قابل توضیح

اولین قدم برای بهبود شانس زنده ماندن از این بیماری، کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن است.

چگونه مزوتلیومای پلور را تشخیص دهیم؟

تشخیص مزوتلیومای پلور برای درمان مزوتلیومای پلور اغلب شامل چندین آزمایش است.

اسکن تصویر

اسکن های تصویربرداری، مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن، ممکن است ابتدا برای شناسایی تومورها یا متاستازها (گسترش بیماری) انجام شود.

آزمایش خون

در صورت تشخیص تومور، پزشکان آزمایش‌های خونی را برای یافتن نشانگرهای زیستی خاص (سطوح بالای مواد خاص در خون) انجام می‌دهند که می‌تواند به تشخیص مزوتلیوما از سایر بیماری‌ها کمک کند.

بیوپسی

بیوپسی تنها راه برای تایید تشخیص مزوتلیومای بدخیم پلور است. با این حال، پزشکان همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند توراسنتز را برای گرفتن نمونه بافت یا مایع برای تجزیه و تحلیل انجام دهند. برای توراسنتز، پزشک یک سوزن ظریف را وارد می کند تا تجمع مایع در قفسه سینه را خارج کند.

پنج بهترین درمان برای مزوتلیومای جنب

موثرترین درمان برای مزوتلیومای پلور جراحی است که در کمتر از ۳ درصد موارد از پرتودرمانی موضعی یا منطقه ای استفاده می شود. با این حال، مطالعات تحقیقاتی محدودی در مورد این موضوع وجود دارد و هیچ داده بالینی برای حمایت از استفاده از این درمان ها وجود ندارد.

بیایید نگاهی دقیق تر به این گزینه های درمانی بیندازیم.

عمل جراحی

عمل جراحی

به عنوان یک درمان رایج برای بیماران مزوتلیومای پلور، پزشکان ممکن است جراحی را برای تشخیص و حذف تومورهای سرطانی به طور کامل یا جزئی انجام دهند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی

پزشکان می توانند شیمی درمانی را برای توقف تکثیر تومورهای سرطانی و کشتن سلول های سرطانی انجام دهند. شیمی درمانی می تواند به عنوان یک درمان مستقل یا در ترکیب با جراحی استفاده شود.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی

این یک گزینه درمان سرطان برای بیماران مزوتلیوما است. در این درمان، سیستم ایمنی بدن بیمار با سلول های سرطانی مزوتلیوما مبارزه می کند.

در سال ۲۰۲۰، FDA داروهای ایمونوتراپی مانند Opdivo (nivolumab) و Yervoy (ipilimumab) را به عنوان اولین گزینه های درمانی همراه با ایمونوتراپی تایید کرد.

کاتترها

کاتترها

کاتتر یک لوله نازک و قابل انعطاف است که در قفسه سینه بیمار قرار می گیرد تا مایع را از فضای پلور تخلیه کند.

در این فرآیند، باید توجه داشته باشید که اگر پس از تخلیه ۱۰۰۰ میلی لیتر مایع از فضای پلور، احساس تنگی نفس کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

مطالعات بالینی

مطالعات بالینی

بیماران مبتلا به مزوتلیومای پلور که با جراحی قابل برداشتن نیست، شیمی درمانی می شوند.

علاوه بر این، مطالعات بالینی برای آزمایش گزینه های درمانی جدید برای بیماران مبتلا به مزوتلیومای بدخیم پلور انجام می شود.

رایج ترین درمان مزوتلیوما چیست؟

رایج ترین درمان مزوتلیومای پلور شامل ترکیبی از جراحی و شیمی درمانی است. با این حال، سایر درمان‌های حمایتی نیز می‌توانند به تسکین علائم و بهبود زندگی بیماران مزوتلیومای پلور کمک کنند.

میزان بقای مزوتلیومای پلور چقدر است؟

میزان بقای مزوتلیوما در فواصل زمانی ۱، ۲ و ۵ ساله محاسبه می شود. میانگین بقا در یک سال پس از تشخیص ۷۳ درصد، سه سال پس از تشخیص ۲۲.۹ درصد و پنج سال پس از تشخیص ۱۰ درصد است.

آیا شیمی درمانی برای مزوتلیوما موثر است؟

اگرچه شیمی درمانی نمی تواند مزوتلیوما را درمان کند، اما می تواند علائم را تسکین دهد، کیفیت زندگی را بهبود بخشد و بقا را طولانی تر کند.

آیا پیوند ریه می تواند مزوتلیوما را درمان کند؟

از آنجایی که جراحی بهترین گزینه درمانی برای بیماران است، پیوند ریه نمی تواند مزوتلیوما را درمان کند. بلکه در گیرندگان پیوند ریه می توان به مزوتلیوما مشکوک شد.

آیا مزوتلیومای پلور قابل درمان است؟

مزوتلیومای پلور قابل درمان نیست، اما درمان های خاص علائم را تسکین داده و عمر را طولانی می کند.