۵ عوارض جانبی رایج واکسن Tdap » زندگی سالم


واکسن کزاز، دیفتری، سیاه سرفه (Tdap) برای همه بزرگسالان توصیه می شود، اما باید عوارض جانبی واکسن tdap مرتبط با آن را نیز در نظر بگیرید. همچنین باید به افرادی که دارای نقص ایمنی هستند داده شود. دکتر دانیل جرنیگان، متخصص بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت و یکی از نویسندگان این گزارش می گوید: «این اولین بار است که ما شاهد چنین موردی در ایالات متحده هستیم.

واکسن Tdap در واقع یکی از ایمن ترین واکسن ها برای کودکان است. با این حال، برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد. این عوارض معمولاً خفیف هستند و طولانی نیستند. برخی از این عوارض عبارتند از: – تب – درد یا تورم در محل تزریق – سردرد – تهوع – استفراغ – درد شکم – اسهال – بثورات پوستی – خارش پوست – واکنش آلرژیک – خارش – قرمزی – تورم – تورم غدد لنفاوی – دشواری در تنفس – تشنج – تشنج – غش – از دست دادن هوشیاری – استفراغ – خفگی – سرفه – مشکلات بلع.

بیشتر بخوانید: ماساژ: هر آنچه که باید بدانید

واکسن Tdap و فواید آن

همانطور که همه ما می دانیم، واکسن Tdap یک ایمن سازی ترکیبی است که برای محافظت در برابر عفونت های ناشی از دیفتری، کزاز (قفل فک) و سیاه سرفه (سیاه سرفه) استفاده می شود. این دارو برای ایجاد ایمنی اولیه در برابر کزاز، دیفتری و سیاه سرفه به نوزادان داده می شود، در حالی که tdap یک تقویت کننده است که در سال ۲۰۰۵ برای بزرگسالان و کودکان بالای هفت سال در دسترس قرار گرفت.

این واکسن برای محافظت از کودکان و بزرگسالان در برابر این بیماری ها ضروری است. FDA و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) سیستم هایی را برای نظارت و تجزیه و تحلیل عوارض جانبی گزارش شده و تعیین اینکه آیا آنها احتمالاً با واکسیناسیون مرتبط هستند یا خیر راه اندازی کرده اند.

فواید tdap چندین است، اما عوارض جانبی واکسن tdap کمی نیز با آن مرتبط است.

 • اول از همه، این یک واکسن بسیار موثر است و نشان داده شده است که برای نوزادان و کودکان بی خطر است.
 • علاوه بر این، این یکی از معدود واکسن هایی است که می توان به زنان باردار تزریق کرد که آن را به گزینه بسیار خوبی برای کسانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند تبدیل می کند.
 • مزیت دیگر این است که واکسیناسیون بسیار ارزان است و تنها در یک واکسن تزریق می شود.

عوارض جانبی احتمالی واکسن tdap

برخی از عوارض جانبی واکسن tdap وجود دارد که ممکن است پس از مصرف دوز tdap رخ دهد.

 • یکی از آنها واکنش به جزء سیاه سرفه است. این معمولا چند روز پس از واکسیناسیون اتفاق می افتد و نادر است.
 • دوم واکنش به جزء کزاز است که می تواند بلافاصله یا تا چند هفته پس از واکسیناسیون رخ دهد. این نیز نادر است.
 • یکی دیگر از عوارض جانبی این است که می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود که نادر است.

عوارض جانبی واکسن Tdap در دوران بارداری

واکسن Tdap باعث حملات شدید سرفه می شود و معمولا از طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. در زنان باردار، علائم سیاه سرفه می تواند شدیدتر باشد و خطر عوارض برای نوزاد بیشتر است.

واکسن تقویت کننده برای کودکان بالای ۱۰ سال و بزرگسالان برای محافظت در برابر دیفتری، کزاز و سیاه سرفه توصیه می شود. Tdap برای ایجاد ایمنی اولیه در برابر کزاز، دیفتری و سیاه سرفه به نوزادان داده می شود، در حالی که Tdap یک تقویت کننده است که در سال ۲۰۰۵ برای بزرگسالان و کودکان بالای هفت سال در دسترس قرار گرفت.

 • عوارض جانبی واکسن TDAP همیشه جدی نیست و با دارو قابل درمان است. با این حال، برخی از عوارض جانبی بالقوه وجود دارد که زنان باردار باید از آنها آگاه باشند.
 • پس از دریافت واکسن TDAP، خطر کمی برای ایجاد یک نقص مادرزادی نادر به نام نقص لوله عصبی (NTD) وجود دارد. NTD ها یک عارضه جدی است که می تواند منجر به ناتوانی های شدید برای نوزاد شود.
 • همچنین خطر کمی برای ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید به واکسن TDAP وجود دارد. اگر پس از دریافت واکسن هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، لطفاً فوراً با پزشک خود تماس بگیرید: تب، کهیر، گرفتگی قفسه سینه، مشکل در تنفس، یا تورم صورت، لب‌ها یا زبان.
 • واکسن TDAP همچنین ممکن است عوارض جانبی جزئی مانند قرمزی، حساسیت و تورم در محل تزریق ایجاد کند.
 • مهم است بدانید که هیچ تضمینی وجود ندارد که واکسن TDAP از ایجاد NTD جلوگیری کند.

مطلب مرتبط: اهمیت سلامت دانش آموزان

توصیه هایی در مورد چگونگی کاهش احتمال تجربه عوارض جانبی واکسن tdap

یکی از شایع ترین عوارض جانبی Tdap تب خفیف است. این معمولا در عرض چند روز از بین می رود.

 • اگر عوارض جانبی دیگری را تجربه کردید، با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.
 • ممکن است بتوانید در مورد چگونگی پیشگیری یا کاهش این عوارض راهنمایی دریافت کنید.
 • اگرچه برخی از عوارض جانبی جدی ممکن است پس از دوز Tdap (معمولاً از قسمت واکسن سیاه سرفه) رخ دهد، این نادر است.
 • بهترین مکان برای دریافت واکسن Tdap مطب ارائه دهنده خدمات بهداشتی مانند پزشک اطفال، پزشک خانواده یا کلینیک سلامت است.
 • واکسن می تواند واکنش های جدی و گاهی کشنده ایجاد کند.
 • این واکسن می تواند یک نوع واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی ایجاد کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
 • بزرگسالان و کودکان بالای ۱۰ سال ممکن است برای درمان دیفتری، کزاز و سیاه سرفه به واکسن تقویت کننده نیاز داشته باشند.

نتیجه

واکسن ها یکی از موثرترین راه ها برای پیشگیری از بیماری هستند. واکسن Tdap می تواند یک واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی و برخی دیگر از عوارض جانبی واکسن tdap ایجاد کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. را

FDA و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) سیستم هایی را برای نظارت و تجزیه و تحلیل عوارض جانبی گزارش شده و تعیین اینکه آیا آنها احتمالاً با واکسیناسیون مرتبط هستند یا خیر راه اندازی کرده اند. این واکسن می تواند یک نوع واکنش آلرژیک جدی به نام آنافیلاکسی ایجاد کند که می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.