7 راه برای متعادل سازی طبیعی pH واژن


صادقانه بگویم ، من به سلامت واژن توجه زیادی نمی کنم مگر اینکه دردناک ، خارش دار ، بو و ناراحت کننده باشد. اما وقتی همه چیز در زیر خراب می شود ، اغلب با یک مزاحمت همه جانبه همراه است. هیچ چیزی ثابت.

در بیشتر موارد ، سلامت بافت واژن با pH واژن تعیین می شود که معیار اسیدیته یا قلیائیت نسبی است. خبر خوب: روشهای خاصی برای حفظ pH واژن سالم وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، نگاهی می اندازیم به اینکه چه چیزی pH واژن سالم را ایجاد می کند ، چه چیزی می تواند آن را به هم بریزد و چگونه می توان آن را دوباره متعادل کرد.

چرا تعادل pH واژن مهم است

اصطلاح pH نشان می دهد که چیزی اسیدی است یا پایه (قلیایی) ، در مقیاس pH 0 تا 14. PH زیر 7 اسیدی و pH بالای 7 اساسی در نظر گرفته می شود. بنابراین ، pH واژن سالم چیست؟ شما می توانید آن را خنثی در نظر بگیرید ، اما در حقیقت شما چیزی کمی اسیدی می خواهید.

وندی تروبو ، Ph. pH بالاتر و رسیدن به محدوده قلیایی می تواند منجر به رشد باکتری های نامطلوب و گاهی واژینوز باکتریایی (BV) شود. Gardnerella Vaginalis، خارش ، سوزش و بوی نامطبوع. “BV همچنین اغلب دارای ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید است که بوی بد می دهد.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با فقدان واژن سالم مشخص می شود. لاکتوباسیلوس باکتری ها NS لاکتوباسیلوس گونه ها بسیار مهم هستند زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند که PH واژینال اسیدی تولید می کند. از رشد باکتری های بیماری زا در واژن جلوگیری می کند. بنابراین ، اگر شما به اندازه کافی از این “بچه های خوب” ندارید ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده اتفاق می افتد.)

اگرچه BV به خودی خود مضر نیست ، تحقیقات نشان می دهد که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مختلف مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، دقیقا؟ pH بالای واژن با تعداد بیشتری از ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی دهانه رحم مرتبط است که با افزایش حساسیت به بیماری های مقاربتی و افزایش خطر زایمان زودرس در صورت بارداری همراه است.

تغییر pH واژن

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد خوب می شود. لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا برخی از متخلفان اصلی ذکر شده است:

شستشو

علیرغم توصیه پزشکان ، از هر 5 زن حدود 1 نفر به طور منظم آبیاری واژن را انجام می دهند. آبیاری واژن شامل استفاده از نازل برای شستشوی داخل واژن با ترکیبی از آب و مایع حاوی سرکه ، جوش شیرین یا ید است. اما واژن خود را تمیز می کند ، بنابراین این کاملا غیر ضروری است. آبیاری واژن نه تنها ضروری نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های مفید و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی مورد نیاز است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را برای عفونت آماده کند.

قاعدگی

از آنجا که خون معمولاً کمی بنیادی است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب این مشکل ایجاد نمی کند ، اما وقتی خون قاعدگی برای مدت طولانی باقی می ماند (به عنوان مثال ، اگر اغلب تامپون را عوض نمی کنید) ، pH برای مدت طولانی تری بالا می رود ، که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

رابطه جنسی محافظت نشده

مایع منی کمی قلیایی است ، بنابراین انزال مایع منی به داخل واژن ممکن است به افزایش pH واژن کمک کند. باز هم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد ، اما باید توجه داشت که ممکن است بخواهید به سلامت واژن خود توجه بیشتری داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی ندارد.)

سلامت روده بد

در عمل دکتر تروبو ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است. این به این دلیل است که میکروبیوم روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتری های روده و سایر میکروب ها می توانند بر ترکیب میکروبیوم واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس بیش از حد تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند بر روده شما تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک

هنگامی که پزشک آنها را برای یک بیماری خاص تجویز می کند ، نباید آنتی بیوتیک ها را کنار گذاشت ، اما مهم است بدانید که این داروها می توانند نه تنها باکتری های بیماری زا ، بلکه باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین ببرند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک های واژینال

در حالی که ویژگی های بیولوژیکی منحصر به فرد شما می تواند شما را برای pH بالقوه نامتعادل واژن آماده کند ، راه های زیادی برای بررسی مجدد سطوح و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر تروبو می گوید: “واژن یک اکوسیستم واقعاً زیبا است و به مداخلات متعدد به خوبی پاسخ می دهد.” در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید در مورد مسائل توضیح داده شده در بالا کار کنید.

  • از گرگرفتگی واژن خودداری کنیدبه در عوض ، قسمت بیرونی واژن را با آب گرم و کمی صابون ملایم و بدون بو شستشو دهید.
  • تامپون های خود را اغلب عوض کنید. بسته به جریان ، هر 4-6 ساعت یا بیشتر توصیه می شود. همچنین می توانید به جای آن از پد یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا اجازه دهید شریک زندگی شما قبل از انزال کشیده شود. اگرچه روش کندن لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، اما مانع آویزان شدن مایع منی قلیایی در واژن و افزایش pH می شود. (البته ، این ترجیح کاملاً شخصی است ، اما اگر اغلب مبتلا هستید مهم است که در نظر بگیرید.)
  • روان کننده مناسب را انتخاب کنید. اگر از روان کننده ها استفاده می کنید ، از روان کننده های معطر/طعم دار حاوی گلیسیرین یا گلیسرول که تحریک کننده هستند و با تغییر میکروبیوم واژن می توانند به مرور زمان بر pH واژن تأثیر بگذارند ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال یک روان کننده بدون بو ، بر پایه آب یا سیلیکون باشید. برخی حتی می گویند که PH متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک خودداری کنید. فقط این نوع داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و چند مکمل پروبیوتیک یا غذاهای تخمیر شده را برای چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک برای پر کردن باکتری های خوب بدن خود مصرف کنید (به پروبیوتیک های مفید زیر مراجعه کنید). .).
  • با یک رژیم غذایی مغذی از روده خود حمایت کنید. دکتر تروبو می گوید: “اگر کیفیت متعادل نیست ، از طریق روده ها به آن تعادل دهید.” تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت. » سپس سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و غذاهای مغذی مانند ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک روزانه مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حمایت از نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH سالم و اسیدی مهم است. به ویژه مکمل های حاوی لاکتوباسیلوس سویه های پروبیوتیک باکتریایی (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. مطالعات نشان داده است که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروارگانیسم ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را از بین ببرند و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین در حالی که pH نامتعادل واژن می تواند عواقب ناخوشایندی جدی داشته باشد ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در شیوه های بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و روال مکمل ایجاد کنید تا pH واژن خود را در محدوده اسیدی سالم نگه دارید. و در حالی که گاهی اوقات ممکن است برای رسیدگی به موارد مداوم BV به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید ، تنها یک شیوه زندگی سالم سالم به حفظ سطح pH شما کمک می کند ، که می تواند از شیوع بیماری BV در آینده جلوگیری کرده و خطر ابتلا به همه عوارض مرتبط را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید