9 اصل تغذیه شنبلیله (متی) و مزایای سلامتی


خرید و ذخیره سازی

شنبلیله تازه از اواخر نوامبر تا اوایل مارس در بازارهای کشاورزان موجود است. با این حال ، برگهای خشک شده متی (کاسوری-متی) ممکن است در تمام طول سال در بسته بندی محافظ موجود باشد.

هنگام خرید ، به دنبال برگهای سبز روشن و ملایم باشید. از سبزیجات دارای گل اجتناب کنید زیرا برگ آنها سخت و تلخ است. قبل از نگهداری ، هر گونه برگ زرد ، کبود ، پژمرده و ساقه های سفت را دور بریزید.

گیاه را مانند سبزیجات دیگر مانند آروگولا ، اسفناج ، خرفه ، کلم پیچ و غیره نگه دارید و آن را در محفظه سبزیجات در یخچال قرار دهید ، با رطوبت نسبی بالا.

کاسوری متی شنبلیله خشک شده است. در هند و پاکستان به دلیل رایحه متمایز و تند محبوب است.

در بسیاری از ایالت های شمالی هند ، ایران و پاکستان عمدتا به عنوان ادویه در خورش و کاری استفاده می شود. به طور کلی ، قبل از افزودن قابلمه ها بو داده و خرد می شود تا طعم و عطر خاصی به دست آورد.

آن را در یخچال ، در شیشه ای محکم و دور از رطوبت نگهداری کنید. اگر ادامه یابد ، کاسوری متی می تواند تا شش ماه دوام بیاورد.

روش های پخت و سرو

در هند و پاکستان ، شنبلیله تازه اغلب در بازارهای محلی به صورت درختچه به فروش می رسد. ساقه های سفت را کوتاه کنید. برگهای زرد و آسیب دیده را دور بریزید.

برگها را در یک صافی بزرگ قرار دهید و در آب سرد سرد کاملاً تمیز کنید در حالی که این کار را با سایر سبزیجات مانند اسفناج انجام می دهید تا شن ، خاک ، خاک و غیره را پاک کنید ، آب را تخلیه کنید ، قبل از استفاده در پخت و پز به آرامی با یک پارچه جاذب رطوبت پاک کنید.

کاسوری متی
کاسوری متیبه

در اینجا چند نکته برای خدمت ارائه شده است:

  • شنبلیله ، که متی نامیده می شود ، اغلب در آشپزی هندی به صورت تازه یا خشک استفاده می شود و اغلب با سبزیجاتی مانند اسفناج ، سیب زمینی و ماست ترکیب می شود.

  • آلو متی (سیب زمینی-برگ متی) خورشت مورد علاقه فصل زمستان در پاکستان و ایالت های پنجاب ، بیهار و راجستان هند است.

  • سبزیجات تازه همچنین در سوپ ، کاری و در غذاهای برنج مانند پلوف ، متیریس و غیره پخته می شوند.

  • شنبلیله یک عنصر مهم در سبزیجات و غذاهای دره ای است که در روستاهای هند مصرف می شود.

  • شنبلیله خشک (Kasuri Methi) معمولاً به عنوان ادویه برای طعم دادن به انواع کاری و سبزیجات استفاده می شود.

  • از برگهای خشک شده به عنوان ادویه برای افزایش طعم ایرانی استفاده می شود قرمه سبزیبه سایر مواد اصلی در اینجا مخلوطی از گیاهان سرخ شده است که شامل جعفری ، تره یا پیاز سبز و گشنیز ، کلم پیچ و نخود زرد است.

همچنین ممکن است بخواهید بخوانید:

سبز خردلی محتوای تغذیه ای

اسفناج محتوای تغذیه ای

≻≻-بازگشت به سبزیجات از جانب شنبلیله (متی)به برای مشاهده لیستی چشمگیر از سبزیجات با توضیحات کامل در مورد حقایق تغذیه ای و مزایای سلامتی به اینجا مراجعه کنید.

≻≻-بازگشت به سایت اینترنتی.

خواندن بیشتر:

  1. گوپالان و همکاران جدول 1989 جدول 1- ارزشهای غذایی غذاهای هندی.

  2. تکنیک تولید شنبلیله (Trigonella foenum -graecum L.) – PDF

  3. تولید کنندگان نبض ساسکاچواندیدگاهتان را بنویسید