UTI و The Marketing Farce


عفونت‌های دستگاه ادراری یک بحران جدی سلامتی هستند که توسط عوامل بیماری‌زای مختلف ایجاد می‌شوند، اما اغلب توسط اشریشیا کلی، کلبسیلا پنومونی، پروتئوس میرابیلیس، انتروکوکوس فکالیس و استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس ایجاد می‌شود. مقاومت ضد میکروبی این باکتری های بیماری زا تهدید می کند که بار اقتصادی UTI را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

عفونت های دستگاه ادراری یکی از شایع ترین عفونت های باکتریایی است که سالانه ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می شوند. [۱]. ۱۰.۵ میلیون علامت UTI در ایالات متحده و ۲ تا ۳ میلیون ویزیت از اورژانس وجود داشت [۲,۳]. هزینه اجتماعی عفونت های UTI تنها در ایالات متحده ۳.۵ میلیارد دلار در سال است. این عفونت‌ها در نوزادان پسر، زنان و مردان مسن یک نگرانی قابل‌توجه هستند. این شامل:

  • تکرارها
  • آسیب کلیه در کودکان خردسال
  • پیلونفریت همراه با سپسیس
  • زایمان زودرس و عوارض ناشی از مصرف منظم ضد میکروبی

طبقه بندی UTI:

عفونت های دستگاه ادراری به دو دسته بدون عارضه یا پیچیده تقسیم می شوند.

UTI بدون عارضه: به طور کلی شناخته شده است که افرادی را تحت تأثیر قرار می دهد که در غیر این صورت سالم هستند و ناهنجاری های ساختاری یا عصبی دستگاه ادراری ندارند. [۴, ۵]. این عفونت ها به UTI تحتانی و UTI فوقانی تمایز می یابند. بسیاری از عوامل خطر با سیستیت مرتبط هستند، از جمله جنسیت زن، فعالیت جنسی، UTI قبلی، دیابت، عفونت واژن، چاقی و استعداد ژنتیکی.

عفونت ادراری پیچیده: این عاملی است که با عواملی مرتبط است که سیستم ادراری یا سیستم دفاعی میزبان را به خطر می اندازد. این همچنین شامل انسداد و احتباس ادراری ناشی از بیماری های عصبی، نارسایی کلیوی، سرکوب سیستم ایمنی، پیوند کلیه، بارداری و وجود اجسام خارجی است.

بسیاری از کودکان و نوزادان در طول شش ماه اول به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) مبتلا می شوند. شایع ترین عفونت باکتریایی در کودکان زیر دو سال، چه در بیمارستان و چه در جامعه، عفونت ادراری در پسران در این دوره شایع تر است. مواردی وجود دارد که متوجه شده ایم UTI می تواند در اوایل دوران نوزادی به اسکار کلیه تبدیل شود، عمدتاً زمانی که با ناهنجاری های مادرزادی دستگاه ادراری همراه باشد. [۸].

به طور کلی، ۴۰ درصد از زنان در مقطعی از زندگی خود دچار عفونت دستگاه ادراری (UTI) می شوند. در میان زنان بالغ جوان در سنگاپور، ۴ درصد مبتلا هستند و میزان بروز آن در زنان ۵۰ ساله به ۷ درصد افزایش می یابد. از هر سه زن یک نفر اولین دوره عفونت ادراری خود را قبل از ۲۴ سالگی تجربه می کند و تقریبا نیمی از آنها حداقل یک دوره را در طول زندگی خود تجربه می کنند. UTI در زنان جوان فعال از نظر جنسی شایع است، اما می تواند بر افراد مسن و بیماران سوند نیز تأثیر بگذارد. [۹]

UTI عود کننده

عفونت های ادراری عود کننده عفونت های علامتی هستند که به دنبال رفع یک دوره قبلی، معمولاً پس از درمان مناسب، می باشند. آنها اغلب در میان زنان جوان و سالم حتی پس از داشتن مجاری ادراری طبیعی از نظر آناتومیک و فیزیولوژیکی یافت می شوند. عوامل خطر رایج عبارتند از:

روابط جنسی

یک شریک جنسی جدید

استفاده از اسپرم کش

مادری با سابقه عفونت ادراری

سابقه UTI قبل از یائسگی

تاریخچه UTI در دوران کودکی

بی اختیاری ادرار

واژینیت آتروفیک ناشی از کمبود استروژن

سیستوسل

افزایش حجم ادرار پس از تخلیه

عفونت ادراری عود کننده بدون انجام کشت ادرار که فقط برای درمان ضروری است، تشخیص داده می شود [۱۰].

باکتریوری بدون علامت

باکتریوری بدون علامت باعث بیماری یا آسیب کلیوی نمی شود. چندین مطالعه نشان داده اند که درمان ABU خطر ابتلا به عفونت ادراری علامت دار بعدی را افزایش می دهد. به همین دلیل است که جز در اقدامات تشخیصی و درمانی توصیه نمی شود [۱۱].

تشخیص

در یک بیمار با علائم دستگاه ادراری تحتانی، شرح حال متمرکز و تجزیه و تحلیل نشانگر ادرار جایگزین مناسبی برای کشت ادرار برای تشخیص سیستیت حاد بدون عارضه است. کشت ادرار در بیماران مبتلا به عوامل خطر برای عفونت ادراری پیچیده و شرایط زیر توصیه می شود: (الف) علائمی که در عرض ۴-۲ هفته پس از اتمام درمان برطرف نمی شوند یا عود نمی کنند. (ب) مشکوک به پیلونفریت؛ (ج) زنانی که علائم غیر معمول دارند. د) زنان باردار؛ و (ه) بیماران مرد مشکوک به عفونت ادراری [۱۲].

مدیریت

انتخاب گزینه درمانی برای UTI بدون عارضه به عوامل متعددی از جمله پیچیده یا ساده بودن آن بستگی دارد. سیستیت ساده و بدون عارضه با استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی به خوبی درمان می شود. مطالعات نشان می‌دهد که در صورت درمان با آنتی‌بیوتیک، عفونت‌های ادراری در مقایسه با مواردی که با دارونما درمان می‌شوند بهتر است. هنگام درمان پیلونفریت، پزشکان باید به درستی بین اشکال حاد بدون عارضه و اشکال پیچیده و اغلب انسدادی UTI که نیاز به تصویربرداری اولیه مناسب دارند، تمایز قائل شوند. درمان زودهنگام مناسب می تواند از عفونت ادراری جلوگیری کند.

بیمارانی که از روش‌های اورولوژی قبلی، کاتتریزاسیون اخیر یا طولانی‌مدت، آنتی‌بیوتیک‌های فعلی یا طولانی‌مدت، و بستری شدن در بیمارستان استفاده می‌کنند، اغلب عفونت‌های ادراری پیچیده دارند. احتمال ابتلای این بیماران به اشریشیا کلی (E. coli) و جنس های پروتئوس، کلبسیلا، سودوموناس، سراتیا و انتروکوک بیشتر از عفونت های ادراری بدون عارضه است. استراتژی های درمان به شدت بیماری بستگی دارد و بستری شدن در بیمارستان اغلب ضروری است.

در عفونت‌های مجاری ادراری بدون عارضه، E. coli اوروپاتوژن غالب است که در عفونت‌های حاد و بدون عارضه دستگاه ادراری اکتسابی از جامعه در بزرگسالان و کودکان جدا شده است. [۱۳].

درمان اولیه تجربی ضد میکروبی خوراکی توصیه شده برای پیلونفریت حاد بدون عارضه خفیف و متوسط، سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز و به دنبال آن کوتریموکسازول ۹۶۰ میلی گرم دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز است.

ارجاع به متخصص در موارد خاص توصیه می شود:

اگر علائم مزاحم دستگاه ادراری تحتانی دارید که به درمان محافظه کارانه یا درمان دارویی پاسخ نداده است. اگر عفونت ادراری مکرر یا مداوم، احتباس یا اختلال در عملکرد کلیه دارید که مشکوک به اختلال عملکرد دستگاه ادراری تحتانی است، و اگر مشکوک به سرطان اورولوژی هستید، باید مصرف این دارو را در نظر بگیرید.

UTI در نوزادان زیر سه ماه با احتمال عفونت ادراری و در کودکان و نوزادان سه ماهه یا بزرگتر مبتلا به پیلونفریت حاد/UTI فوقانی باید به سرعت درمان شود. [۱۴]

عفونت های ادراری با ویژگی های زیر شایسته درمان با آنتی بیوتیک هستند: (الف) شکست درمان پزشکی (مستند). (ب) علائم شدید؛ ج) علائم احتباس یا التهاب مثانه. و (د) ناهنجاری های تشخیص داده شده در سونوگرافی مانند جرم یا تومور مثانه.

بیماران مبتلا به عفونت ادراری عود کننده (تعریف شده به عنوان ≥ ۳ عفونت ادراری در طول ۱۲ ماه) با ویژگی های زیر: (الف) عوامل خطر برای UTIs پیچیده وجود دارد. (ب) به یک علت قابل اصلاح جراحی مشکوک است، و (ج) تشخیص UTI نامشخص است باید برای درمان آنتی بیوتیکی پیشگیرانه در نظر گرفته شود.

UTI شایع ترین عفونت باکتریایی است که پزشکان عمومی با آن مواجه می شوند و اکثر UTI های بدون عارضه به صورت سرپایی با آنتی بیوتیک های مناسب درمان می شوند.

تمایز UTI های بدون عارضه به ساده و پیچیده با استفاده از طبقه بندی ORENUC انجمن اروپایی اورولوژی به مدیریت بالینی مناسب برای نتایج بهتر کمک می کند.

عفونت های بدون عارضه دستگاه ادراری در دستگاه تحتانی با آنتی بیوتیک های خوراکی مناسب بدون نیاز به کشت ادرار درمان می شوند. [۱۵]

عفونت پیچیده دستگاه ادراری با شرایطی مانند ناهنجاری ساختاری/عملکردی اندام تناسلی همراه است که خطر تبدیل شدن این بیماری به یک مشکل جدی‌تر سلامتی را افزایش می‌دهد. بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به چنین مشکلی هستند باید تحت درمان با متخصص اورولوژی قرار گیرند تا از این اتفاق جلوگیری شود.

همه مردان مبتلا به عفونت ادراری و همه نوزادان زیر سه ماه با عفونت های احتمالی باید توسط متخصص اورولوژی معاینه شوند.

نفرین بازاریابی بر مصرف کنندگان:

بسیاری از تکنیک های بازاریابی برای ترساندن و فریب مردم برای خرید محصولات استفاده شده است تا از عفونت های بیهوده دستگاه ادراری که هیچ هدفی ندارند، جلوگیری کنند. اولین تله استفاده از کلماتی مانند “طبیعی” یا “تمام طبیعی” است تا مردم فکر کنند محصول برای سلامتی آنها بهتر است. این نیست. برای شرکت‌هایی که می‌خواهند از فروش چیزی که برایشان مفید نیست، از این استراتژی استفاده کنند، غیرمعمول نیست. تاکتیک دیگر استفاده ابزاری از ترس است. به عنوان مثال، شرکت ممکن است بگوید که اگر محصولش را نخورید، دچار عفونت خواهید شد. این می تواند بسیار موثر باشد زیرا بسیاری از مردم از بیمار شدن یا ابتلا به بیماری می ترسند، به خصوص زمانی که جوان هستند و هنوز از چنین عفونت هایی مصون نیستند. استراتژی دیگر این است که ادعا کنند محصول آنها به پیشگیری از عفونت ادراری یا درمان آنها در صورت بروز کمک می کند. مشکل این نوع بازاریابی این است که هیچ مدرکی دال بر معتبر بودن این ادعاها وجود ندارد – و زمانی که هیچ مدرکی وجود نداشته باشد، اعتماد افرادی که ممکن است در مورد مسائل بهداشتی مانند UTI اطلاعات زیادی نداشته باشند، دشوار می کند. از تبلیغاتی مانند این بشنوید به طور کلی گفته می شود که اسپری ها و دستمال های مرطوبی که از شما در برابر عفونت های دستگاه ادراری محافظت می کنند به جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری از صندلی توالت کمک می کنند. این اطلاعات غلط عمودی است که منتشر می شود زیرا عفونت های ادراری هیچ ارتباطی با صندلی توالت ندارند. بالاخره ما روی صندلی چمباتمه می زنیم و آن را به اطراف مالش نمی دهیم و روی صندلی نمی رقصیم! هیچ نقطه تماسی برای ورود باکتری به مجرای ادرار وجود ندارد، بنابراین دامنه عفونت وجود ندارد. بنابراین محصولات مشتریانی را که از ترس آنها را خریداری می کنند یک احمق مطلق می کنند!

احتیاط:

برخی از افراد عادت دارند هنگام استفاده از توالت های عمومی شناور شوند و ادرار کنند. توصیه می شود این عمل را انجام ندهید، زیرا فشار زیادی به عضلات کف لگن وارد می کند و اندام های پایین تنه را ضعیف می کند.

همیشه بهتر است بدن خود، مکانیسم آن، نحوه حمله این باکتری ها به آن و نحوه عملکرد مکانیسم دفاعی بدن خود را بدانید. باور کن؛ این بهترین راه برای داشتن یک زندگی سالم و بهترین استفاده از این خلقت زیبا به نام HUMAN BODY است!

مراجع و منابع:

ما تحقیقی را که شما تصمیم می گیرید انجام می دهیم،
عشق و نور
تیم اوراکل شفا

به تعداد فزاینده ما بپیوندید MeWe: اوراکل شفابخش
به ما هم بپیوندید توییتر | یوتیوب

دادخواست جهانی

لطفا طومار جهانی ما را علیه واکسیناسیون اجباری امضا کنید. هدف از این طومار ارائه ۵ میلیون امضا به هر رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیر بهداشت و رئیس دولت در سراسر جهان است.
واکسن ها یک مشکل جهانی هستند و باید در سطح جهانی با آن برخورد کرد.
اگر به عنوان یکی بایستیم، شانس نجات فرزندان آینده را داریم.

ما را بدون آگهی نگه دارید

Healing Oracle با حمایت خوانندگان امکان پذیر شده است. اگر پست‌ها و منابع را مفید می‌دانید، لطفاً برای حمایت از ما (به هر میزان) کمک کنید تا بتوانیم به اطلاع رسانی و کمک به مردم در سراسر جهان ادامه دهیم. ما احساس می کنیم که این یک ماموریت مهم است که با درمان جایگزین به کسانی که سلامت خود را تغییر داده اند یا به یکی از عزیزانشان صدایی بدهیم. از شما برای قدردانی از کار ما و کمک به ادامه آن سپاسگزاریم.

اهدا کنید. اگر می‌خواهید به زمان و تلاش ما کمک مالی کنید، لطفاً از کادر “کمک مالی” در بالا سمت راست استفاده کنید (بر روی دسکتاپ)یا جعبه اهدای زیر (در موبایل)