آیا بعد از واکسن کرونا باید آزمایش آنتی بادی بدهیم؟


چند آزمایش آنتی بادی کرونا باید انجام شود؟

در این مقاله ، بررسی می کنیم که آزمایش آنتی بادی کرونا چیست و آیا آزمایش آنتی بادی کرونا پس از واکسیناسیون ممکن است نشانه ای از اثربخشی واکسن باشد.

آزمایش آنتی بادی یا سرولوژی کرونا ، که همان آزمایش خون کرونا است ، به دنبال آنتی بادی هایی در خون است که با ویروس کووید -19 مبارزه می کند. تفسیر آزمایش آنتی بادی Corona IgG و IgM ضد SARS‌_co_‌2 (کروناویروس) اغلب در تشخیص کووید 19 استفاده می شود. استفاده از آزمایشات آنتی بادی پس از دریافت واکسن کرونا نیز راهی برای ارزیابی اثربخشی واکسن شده است. در این مقاله ، بر اساس آخرین اطلاعات پزشکی ، بررسی خواهیم کرد که آیا باید بعد از واکسن کرونر ، آزمایش آنتی بادی انجام دهیم یا خیر؟ مراقب مجله پزشکی Apple Health باشید.

آنتی بادی چیست؟

آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن شما تولید می شوند و به شما در مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. آنها پس از آلوده شدن یا واکسینه شدن در برابر عفونت ساخته می شوند. واکسیناسیون یک روش ایمن و م toثر برای آموزش تولید آنتی بادی به بدن است. آنتی بادی ها می توانند شما را در برابر عفونت مجدد برای مدتی پس از عفونت محافظت کنند. مدت زمان این ایمنی برای هر بیماری و برای هر فرد متفاوت است.

به طور معمول نباید از آزمایش آنتی بادی برای تشخیص عفونت ویروسی فعلی ایجاد کننده کووید استفاده کرد. این آزمایش ممکن است در صورت وجود عفونت فعلی آنتی بادی نشان ندهد زیرا بدن ممکن است 1 تا 3 هفته پس از عفونت آنتی بادی ایجاد کند.

آنتی بادی های کروناویروس

نحوه انجام آزمایش آنتی بادی

در حالی که از نتیجه آزمایش مثبت آنتی بادی برای شناسایی افرادی که ممکن است قبلاً عفونت SARS_co_2 داشته باشند استفاده شود ، تحقیقات بیشتری در مورد افرادی که علیه کووید 19 واکسینه شده اند مورد نیاز است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا آزمایش آنتی بادی SARS_co_2 در تعیین سطح ایمنی مفید است یا خیر به دنبال پاسخ ایمنی به واکسن کووید 19.

اگر نتایج آزمایش آنتی بادی اشتباه تفسیر شود ، احتمال اینکه انسان در برابر قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا اقدامات احتیاطی انجام دهد ، وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به ویروس را افزایش داده و گسترش آن را افزایش دهد.

تصمیم گیری در مورد آزمایش توسط بخش های بهداشتی ایالتی یا محلی یا متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام می شود.

آزمایش آنتی بادی کووید 19 را می توان توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی و آزمایشگاه ها انجام داد. با پزشک خود در مورد خدمات و نیاز خود به این کار صحبت کنید.

آزمایش آنتی بادی کرونا قبل از دریافت واکسن

توجه داشته باشید که آزمایش مثبت آنتی بادی به این معنا نیست که درجه خاصی از ایمنی در برابر ویروس کرونا دارید. اگر تست آنتی بادی کووید 19 مثبت بود ، به این معنی است که احتمالاً قبلا به این ویروس آلوده شده اید. توصیه می شود در مورد معنی نتایج پیوند بای پس عروق کرونر با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش آنتی بادی کرونا چیست؟

آزمایش آنتی بادی کرونا پس از واکسیناسیون

توجه داشته باشید که اگر نتیجه آزمایش شما برای آنتی بادی های کرونا مثبت باشد ، ممکن است قبلاً به این ویروس آلوده شده باشید. واکسن کووید 19 همچنین ممکن است نتایج آنتی بادی مثبت را برای برخی از آزمایشات آنتی بادی ، اما نه برای همه ، نشان دهد. شما نباید نتایج آزمایش آنتی بادی کرون خود را به عنوان نشان دهنده سطح خاصی از ایمنی یا مصونیت در برابر عفونت کرون تفسیر کنید.

به طور کلی ، اکثر آنها نیازی به آزمایش آنتی بادی های کرونری پس از واکسیناسیون ندارند. مانند سرخک یا فلج اطفال ، داده های زیادی از آزمایشات بالینی در حال انجام و برنامه های واکسیناسیون تضمین می کند که واکسن کووید ایمنی را بدون نیاز به آزمایش آنتی بادی ایجاد می کند. فقط افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ، بیشتر در معرض واکنش منفی نسبت به واکسن قرار می گیرند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده ، آزمایش آنتی بادی می تواند منفی باشد حتی اگر واکسن کرونا در بدن شما خوب عمل کند. این به این دلیل است که روشهای مورد استفاده برای انجام آزمایش آنتی بادی کرونر متفاوت است و بنابراین آزمایش آنتی بادی کرونا نمی تواند به عنوان معیاری برای اثربخشی واکسن مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان بهداشت جهانی آزمایش کرونر بدن بعد از واکسیناسیون را فقط برای افرادی توصیه می کند که علائمی دارند یا به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایشی با آنها تماس گرفته اند.

نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا را بخوانید

برای اطلاع از میزان آنتی بادی کرونا ، ابتدا نتایج آزمایش کرونا را بخوانید ، آزمایش آنتی بادی کرونا IgG و IgM را تفسیر کنید و در نهایت وضعیت نهایی خود را با اصطلاحاتی که برای تفسیر نتایج در آزمایشگاه های مختلف استفاده می شود ، بدانید. متفاوت ، خود را با موارد زیر آشنا کنید:

مثبت: بدن شما آنتی بادی IgG Covid 19 تولید کرده است و به احتمال زیاد به بیماری عروق کرونر قلب قبلی مبتلا هستید. برخی از بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب ممکن است قبلاً هیچ علامتی نداشته باشند اما بدن آنها آنتی بادی تولید کرده است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا IgG مثبت در آینده در برابر عفونت کووید 19 مصون است یا خیر. اطمینان حاصل کنید که اقدامات احتیاطی عمومی مانند فاصله گذاری اجتماعی ، شستن دست ها و استفاده از وسایل حفاظتی شخصی مانند ماسک یا دستکش را شامل می شود.

منفی: آزمایش آنتی بادی IgG 19 Qovid منفی است. این بدان معناست که شما مبتلا به کووید 19 نیستید. توجه داشته باشید که تولید سطح IgG قابل تشخیص پس از عفونت ممکن است 14 تا 21 روز طول بکشد. اگر در 3 هفته گذشته علائم مشابه کووید 19 داشته اید و آزمایش شما منفی بوده است ، تکرار آزمایش 1-2 هفته بعد ممکن است نتیجه مثبت را نشان دهد.

مبهم (بدون ابهام): نتایج آزمایش شما را نمی توان مثبت یا منفی تفسیر کرد. شایع ترین علت نتایج مبهم ، پاسخ ایمنی است. در صورت دستیابی به یک نتیجه مبهم ، تکرار آزمون ممکن است به نتایج قابل اطمینان تری منجر شود.

توجه داشته باشید که برای خواندن نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا ، باید با این روش برای تعیین آنتی بادی که در برخی آزمایشگاه ها استفاده می شود نیز آشنا باشید:

4 1.4: این یک نتیجه مثبت است و شانس ابتلا به کرونا قبلی بسیار زیاد است.

<1.4: این یک نتیجه منفی است. یک سوال رایج این است که ، برای مثال ، اگر نتیجه آزمایش 1.3 باشد ، آیا این بدان معناست که مقداری IgG تولید می شود و نتیجه آزمایش می تواند مثبت باشد؟ پاسخ منفی است. این تفاوت کوچک همچنین به این معنی است که فرد مبتلا به کووید 19 نیست.

گاهی اوقات نتایج به شرح زیر گزارش می شود:

واکنش پذیر: شما آنتی بادی های کووید IgG 19 تولید کرده اید و ممکن است قبلاً به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا باشید.

غیرواکنشی: تست آنتی بادی IgG 19 Qovid منفی بود. این بدان معناست که شما به کووید 19 مبتلا نشده اید.

آنتی بادی کرونا باید چه باشد؟

ممکن است این سال مطرح شود که آنتی بادی کرونا باید چه باشد؟ با توجه به روش های ارائه نتایج آزمایش آنتی بادی ، نمی توان از میزان دقیق آنتی بادی اطلاع داشت. متخصصان آزمایشگاه ، بر اساس پروتکل های کیت ، در نهایت وجود یا عدم وجود آنتی بادی ها را در برگه نتایج گزارش می دهند. بنابراین ، امکان تعیین تعداد آنتی بادی های کرونری با بررسی برگه آزمایش وجود ندارد.

از چه آزمایش دیگری برای تشخیص کووید 19 استفاده می شود؟

علاوه بر آزمایش آنتی بادی عروق کرونر ، از آزمایشات PCR و آنتی ژن برای تشخیص بیماری عروق کرونر قلب استفاده می شود.

آزمایش PCR

آزمایش PCR یک آزمایش کووید 19 است که مواد ژنتیکی ویروس را با استفاده از تکنیکی آزمایشگاهی به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) تشخیص می دهد ، که در آن یک نمونه مایع با مخاط بینی یا گلو از فرد متقاضی در آزمایش PCR جمع آوری می شود.

در صورت ارسال نمونه به آزمایشگاه خارج یا مناطقی که فرایند آزمایش به تأخیر می افتد ، ممکن است چند دقیقه یا کمی بیشتر طول بکشد تا نتیجه به دست آید. اگر آزمایش PCR توسط متخصص انجام شود ، می تواند بسیار دقیق باشد ، اما در آزمایش های سریع ، ممکن است در برخی موارد خطا رخ دهد و برخی موارد مثبت نباشد.

آزمایشات آنتی ژن

آزمایشات آنتی ژن پروتئین های خاصی را در سطح ویروس تشخیص می دهد و به تعیین بیماری قلبی عروقی کمک می کند یا خیر.

حساسیت و ویژگی در آزمایش آنتی بادی به چه معناست؟

اصطلاحات دیگری نیز برای خواندن نتیجه آزمایش آنتی بادی کرونا مورد نیاز است:

“حساسیت” در آزمایش آنتی بادی کرونا نشان دهنده توانایی آزمایش در شناسایی افرادی است که دارای آنتی بادی های SARS Co 2 هستند و دارای نرخ مثبت واقعی هستند. یک آزمایش بسیار حساس که اکثر افرادی که در واقع آنتی بادی دارند را شناسایی می کند و تعداد کمی از افرادی که آنتی بادی دارند در این آزمایش تشخیص داده نمی شوند (منفی کاذب).

“عملکرد” ​​توانایی آزمایش آنتی بادی کرونا در شناسایی صحیح افراد بدون آنتی بادی SARS است و به عنوان نرخ منفی واقعی شناخته می شود. یک آزمایش بسیار خاص که افرادی را که واقعاً آنتی بادی ندارند مشخص می کند ، در حالی که تعداد کمی از افراد بدون آنتی بادی دارای آنتی بادی (مثبت کاذب) هستند.

ارزش پیش بینی مثبت و منفی در آزمایش آنتی بادی چیست؟

“ارزش پیش بینی مثبت و منفی” نشان دهنده این احتمال است که انسان نتیجه آزمایش مثبت داشته باشد و در واقع آنتی بادی داشته باشد یا نداشته باشد. مقادیر پیش بینی مثبت و منفی برای آزمایش آنتی بادی کرونا با شیوع آنتی بادی های SARS_co_2 در جمعیت آزمایش در هر زمان معین تعیین می شود.

به زبان ساده ، ارزش پیش بینی کننده پیش بینی می کند که در صورت آزمایش آنتی بادی کرونا ، فرد چقدر مثبت یا منفی آزمایش می شود.

هزینه آزمایش آنتی بادی کرونا

در صورت نیاز به انجام آزمایش آنتی بادی کرونا ، خوب است بدانید که در برخی از مراکز هزینه آزمایش آنتی بادی کرونا بین 150 تا 200 هزار تومان هزینه دارد. در بیمارستان های دولتی ، هزینه آزمایش آنتی بادی کرونا در صورت داشتن بیمه حدود 30 تا 40 هزار تومان و در صورت نداشتن بیمه حدود 90 هزار تومان خواهد بود.

اخرین حرف

آزمایش خون کرونر یا آزمایش سرولوژی نشان می دهد که فردی قبلاً به کووید 19 مبتلا بوده است. در حال حاضر ، محققان نمی دانند که آیا وجود آنتی بادی ها به معنای مصونیت شما در برابر کووید 19 است و این مصونیت چقدر طول می کشد. پس از واکسیناسیون آزمایش آنتی بادی کرونا برای تعیین ایمنی یا مصونیت توصیه نمی شود زیرا حتی اگر واکسن شما کاملاً مثر باشد ، آزمایش آنتی بادی می تواند منفی باشد و حتی آزمایش مثبت آنتی بادی نشانه ایمنی کورونا نیست.

منابع:

nih.gov

cdc.gov

mayoclinic.org

citymd.com

gavi.org

fda.gov

دیدگاهتان را بنویسید