خطرات مکرر سلامتی || عوارض جانبی برای سلامتی چیست و چه فوایدی دارد؟


اطلاعات در مورد خطرات مکرر سلامتی متفاوت است. برخی مطالعات اثرات ضد افسردگی و ضد التهابی اجزای عود را نشان داده اند. مطالعات دیگر ارتباط بین استنشاق عود سیگار و اثرات منفی آن بر سلامتی مانند سرطان را نشان داده است.

بخور ماده ای است که سوزانده می شود تا بوی معطر بدهد. در واقع ، کلمه “بخور” از یک کلمه لاتین به معنی “سوختن” گرفته شده است. سوزاندن از زمان های قدیم وجود داشته است. در مراسم مذهبی در مصر باستان ، بابل و یونان از بخور استفاده می شد. برای قرن ها و تا به امروز ، مردم در سراسر جهان به دلایل مختلف از عود بیماری استفاده کرده اند.

آیا دود بخور می تواند برای سلامتی شما مضر باشد؟

اگر می خواهید از مکرر استفاده کنید ، باید تمام نکات ایمنی را نیز رعایت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که خطر آتش سوزی وجود ندارد.

همین حالا با مشاور پزشکی خود مشاوره آنلاین بگیرید

بخور معمولاً از مواد طبیعی تهیه می شود. اولین چوب های بخور از مواد معطر مانند مریم گلی ، رزین ، روغن ، چوب و غیره ساخته شد. با گذشت زمان ، مواد بیشتری به محتوای بخور اضافه شده است تا عطر ، توانایی احتراق و حفظ مواد موجود در بخور را بهبود بخشد.

برای استفاده از اکثر انواع بخورها به منبع آتش نیاز دارید. انتهای بخور ، که ممکن است مخروطی شکل ، چوبی ، گرد یا. باشد ، برای سوزاندن بخور توسط شعله روشن می شود. بخور طراحی شده است تا بوی شیرین و مطبوعی داشته باشد. همچنین ممکن است حاوی ذرات معلق باشد که به راحتی استنشاق می شوند. این بدان معناست که می تواند تأثیرات بالقوه ای بر سلامت فرد داشته باشد.

نکات برجسته خطرات مکرر سلامتی

خطرات سلامتی برای عود پزشکان

بسیاری از فرهنگ ها برای سلامتی و حتی برای اهداف معنوی بخور می دهند. با این حال ، تحقیقات جدید نشان می دهد که دود مکرر می تواند برای سلامتی مضر باشد.

عود یک ماده دودی است. از مواد طبیعی ساخته شده است که با سوزاندن آن می توان دودی معطر و معطر ایجاد کرد. انواع مختلف بخورها رایحه و مواد مختلفی دارند. برخی از نمونه های این اجزا شامل سرو یا گلاب است. برخی از آنها از رزین و برخی دیگر از پودر ساخته شده اند. به طور کلی ، بخور برای خوشبو کردن فضای داخلی ، اهداف معنوی ، سلامتی و بیشتر خانه استفاده می شود.

مانند هر چیز دیگری که دود ایجاد می کند ، بخور برای استفاده از آن باید استنشاق شود. اخیراً ، تحقیقاتی در مورد تأثیرات منفی دود بخور بر سلامتی انجام شده است. بیایید نگاهی دقیق تر به مضرات احتمالی دود بخور بیندازیم.

اگرچه برخی از داده ها نشان می دهد که مواد موجود در عود ممکن است مزایای بالقوه ای برای سلامتی داشته باشند ، اما برعکس آن چطور؟ آیا استنشاق بخور می تواند مضر باشد؟ بخور شامل چندین جزء است. این مواد شامل ذرات ریز ناشی از احتراق و انواع گازها از جمله مونوکسید کربن هستند.

در مطالعه ای که بر روی بزرگسالان چینی انجام شد ، شواهدی یافت شد که استفاده از عود می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

به طور خلاصه ، استفاده از بخور برای مدت طولانی وجود داشته است و برای اهداف مختلفی از جمله اعمال مذهبی ، خنثی سازی بو ، مدیتیشن و آرامش استفاده می شده است. انواع مواد ، معمولاً گیاهی ، می توانند به عنوان اجزای تکرار استفاده شوند.

سرطان یکی از خطرات عود بیماری است

محققان در سنگاپور دریافته اند که عود طولانی مدت با افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی ریه همراه است. مطالعه بر روی کودکان عمانی نشان داد که استفاده از عود بیماری باعث خس خس سینه در کودکان مبتلا به آسم می شود. با این حال ، استفاده از عود با افزایش بروز آسم همراه نبود.

بخور شامل ترکیبی از مواد طبیعی و غیر طبیعی است که ذرات کوچک قابل استنشاق را تولید می کند. یک مطالعه در سال 2009 تأیید کرد که برخی از این ذرات سرطان زا هستند ، به این معنی که می توانند باعث سرطان شوند. این مطالعه همچنین ارتباط بین خطر بالای سرطان و عود را نشان داد.

بیشتر این سرطان ها سرطان دستگاه تنفسی فوقانی یا سرطان ریه بودند.

مطالعه دیگری نشان داد که استنشاق بخور می تواند سرطان زا تر از سیگار باشد. این مطالعه فقط بر روی سلول های حیوانی و در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.

وجود بسیاری از ترکیبات سمی و محرک در دود بخور ، همراه با ترکیبات معطر آن ، مشخص شده است ، به این معنی که می تواند اثرات مضر نیز ایجاد کند.

آسم

عود بیماری آسم ایجاد نمی کند ، اما می تواند باعث حمله آسم شود. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که اجزای موجود در دود بخور برای سلولهای کشت شده در غلظتهای پایین تر از دود سیگار سمی است. لازم به ذکر است که در این مطالعه ، فقط دود بخور و ته سیگار مورد ارزیابی قرار گرفت.

ذرات معلق موجود در دود بخور نه تنها حاوی مواد سرطان زا بلکه محرک نیز هستند. این بدان معناست که دود مکرر می تواند منجر به تعدادی از بیماری های تنفسی مانند آسم شود. یک مطالعه بیش از 3000 کودک مدرسه ای را از نظر آسم ، علائم آسم و عود تنفس مورد بررسی قرار داد. این مطالعه نشان داد که بین استنشاق بخور ، آسم و علائم شبیه به آسم مانند خس خس سینه ارتباط وجود دارد.

رابطه بین عود و افزایش نیاز به داروهای آسم نیز در این مقاله نشان داده شده است.

التهاب

خطرات سلامتی برای عود پزشکان

مطالعات نشان می دهد که دود مکرر می تواند باعث التهاب مزمن در بدن شود. یک مطالعه نشان داد که دود مکرر نه تنها می تواند باعث التهاب در ریه ها شود ، بلکه باعث التهاب در کبد نیز می شود. این مطالعه محدود بود زیرا فقط در حیوانات انجام شد. این التهاب در اثر پردازش ذرات معدنی به متابولیت ایجاد شد که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو نیز می شود.

متابولیسم

ترکیبات موجود در دود بخور نیز می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که استنشاق دودهای مکرر تأثیر منفی بر متابولیسم و ​​وزن دارد. دود مکرر باعث کاهش وزن ناخواسته و کاهش سطح کلسترول خوب می شود.

مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این اتفاق می تواند برای انسان رخ دهد.

بخور از چه چیزی ساخته می شود؟

بخور معمولاً از یک ماده معطر تهیه می شود. آنها همچنین از چسب برای نگه داشتن ذرات معطر در کنار هم استفاده می کنند. مواد معطر مورد استفاده برای تهیه بخور معمولاً گیاهی هستند. این مواد می توانند شامل انواع رزین ها ، پوست ، دانه ها ، ریشه ها و گل ها باشند.

بسته به منطقه و سازنده این محصول ، مواد خاصی که در بخور استفاده می شود ممکن است متفاوت باشد. برخی از نمونه های خاص از مواد معطر که می توانند برای تولید بخور در نقاط مختلف جهان استفاده شوند عبارتند از:

  • بخور دادن
  • دارچین
  • نعناع هندی
  • چوب صندل

چسب قابل اشتعال در بخور چیزی است که شعله ور می شود. احتراق باعث عود مجدد می شود و باعث ایجاد دود می شود. مواد مورد استفاده به عنوان چسب در نقاط مختلف جهان متفاوت است ، اما ممکن است حاوی اجسامی مانند کربن یا پودر چوب باشد.

فرم مکرر

تکرار انواع مختلفی دارد ، از جمله:

  • پودر
  • چوب
  • باز پیچی
  • مخروط ها

نحوه استفاده از عود

خطرات سلامتی برای عود پزشکان

برای سوزاندن بخور ، ابتدا آن را به آرامی روشن کنید. به عنوان مثال ، برای روشن کردن بخور چوب ، از فندک یا کبریت برای روشن کردن نوک آن استفاده می شود. هنگامی که بخور روشن است ، شعله را به آرامی خاموش کنید. معمولاً با دمیدن، تکرار را خاموش کنید سپس بخور روشن می شود و شروع به تولید دود معطر می کند.

زمان سوزاندن بخور بسته به شکل آن متفاوت است. به عنوان مثال ، سوزاندن عود می تواند بین 50 تا 90 دقیقه طول بکشد. وقتی بخور کاملاً می سوزد ، خود به خود می رود. البته ، باید توجه داشته باشید که بخور دادن با خطر آتش سوزی همراه است.

برای بخور دادن بخور باید از بخور مخصوص استفاده کنید. این به کنترل بخور سوزان و خاکستر آن کمک می کند. بخورها را روی یک سطح نسوز قرار دهید. هرگز بخور سوزاننده گوشه خانه خود را بدون مراقبت رها نکنید.

شما می توانید انواع چوب بخور ، کویل و جا بخور را به صورت آنلاین خریداری کنید.

آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟

خطرات سلامتی برای عود پزشکان

قرن ها است که در سراسر جهان از بخور استفاده می شود ، اما آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟ تحقیقات محدودی در مورد فواید احتمالی بخور دادن وجود دارد. بسیاری از مطالعات موجود بر روی ترکیبات بخور و بخور انجام شده است.

استفاده از عود یکی از پایه های اصلی تمرین مذهبی و مدیتیشن از زمان های قدیم بوده است. اما آیا واقعا بخور اثر آرامش بخش یا روانگردان دارد؟

مطالعه ای در سال 2008 بر روی رزین بخور نشان داد که این عود ممکن است واکنش مشابهی به داروهای ضد افسردگی ایجاد کند. علاوه بر این ، واکنشی به این ترکیب در مناطقی از مغز که با اضطراب و افسردگی مرتبط است مشاهده شد. همچنین گیرنده های مرتبط با احساس گرما را فعال کرد.

مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که برخی ترکیبات جدا شده از بخور و رزین های مورچه دارای اثر ضد التهابی در موش ها هستند. محققان چندین ترکیب را از رزین ها جدا کردند و دریافتند که برخی از آنها بسته به دوز ممکن است پاسخ التهابی را در موش ها مهار کنند.

با این حال ، لازم به ذکر است که محققان در این مطالعات با ترکیبات تصفیه شده رزین بخور کار کردند. برای تعیین اینکه آیا این ترکیبات در دودهای مکرر وجود دارند یا خیر و آیا پاسخ های مشابهی را در افراد ایجاد می کنند ، به مطالعات بیشتری نیاز است.

اخرین حرف

از زمان های قدیم ، در سراسر جهان و در میان فرهنگ های مختلف از بخور استفاده می شده است. با توجه به آسیب احتمالی ناشی از تکرار دود ، بهتر است قبل از استفاده از عود با پزشک مشورت کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/is-incense-bad-for-you

https://www.healthline.com/health/what-is-incense

دیدگاهتان را بنویسید