عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند


ارسال شده: 05 اکتبر 1400

فشار خون یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر هستند و باید شیوه زندگی و رژیم غذایی خود را تغییر دهند. در مجله پزشکی اپل ، علل و دلایل فشار خون بالا را بررسی خواهیم کرد.

علل فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این می تواند ناشی از ژنتیک ، رژیم غذایی ناسالم و عادات غذایی ، یا سیگار کشیدن و شیوه زندگی ناسالم باشد. به طور کلی ، علل فشار خون را می توان به دو دسته غیر قابل کنترل و قابل کنترل تقسیم کرد. برای پاسخ به این س whatال که چه چیزی باعث فشار خون بالا می شود ، لازم است دلایل قابل کنترل و غیرقابل کنترل را بررسی کنیم:

عوامل غیرقابل کنترل فشار خون را افزایش می دهند

سن

افزایش سن باعث سخت شدن عروق و اختلال در عملکرد کلیه می شود که هر دو فشار خون را افزایش می دهند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال فشار خون بالاتر از حد معمول دارند. لازم به ذکر است که متأسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان سن پرفشاری خون را کاهش داده است. بروز فشار خون بالا در نوجوانان و افراد میانسال نیز افزایش یافته است.

رابطه ی جنسی

قبل از 55 سالگی ، مردان بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند ، اما پس از این سن ، زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

ژنتیک

افرادی که از بستگان درجه یک با فشار خون بالا برخوردارند ، شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارند. این امر با تحقیقات ژنتیکی ثابت شده است. این افراد به دلیل عملکردهای متفاوت سیستم تنظیم کننده نمک در کلیه ها نسبت به سایر افراد به نمک و سدیم حساسیت بیشتری دارند که این امر خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد.

علل فشار خون بالا

علت فشار خون بالا در دوران قاعدگی

تحقیقات بین زنان نشان داده است که فشار خون زنان در دوران قاعدگی افزایش می یابد. البته در بیشتر موارد ، پس از مدتی فشار خون فرد ثابت شده و به حالت عادی برمی گردد. تحقیقات نشان می دهد که علت فشار خون بالا در دوران قاعدگی افزایش سطح پروژسترون در زنان است.

همچنین بخوانید: فشار خون بالا و راههای درمان آن

علل فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد در نتیجه بیماری دیگری دچار فشار خون بالا شود. بیماری های قلبی و تنگی ، بیماری کلیوی و البته مشکلات تیروئید از علل ثانویه فشار خون بالا هستند.

عوامل قابل کنترل فشار خون بالا

برخی از علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معنی است که شما می توانید با کنترل برخی از الگوهای غذایی و رفتاری خود ، خطر ابتلا به فشار خون بالا را کنترل کنید. برخی از این عوامل فشار خون قابل کنترل عبارتند از:

رژیم غذایی

رژیم های سرشار از نمک ، پتاسیم و پتاسیم کم از دیگر علل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که امروزه منبع اصلی سدیم اضافی در رژیم غذایی ، غذاهای فرآوری شده و فست فودها است. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد ، بنابراین رعایت رژیم های غنی از پتاسیم برای پیشگیری یا کنترل فشار خون در بیشتر موارد توصیه می شود.

علت فشار خون بالا بعد از غذا نیز افزایش میزان سدیم در بدن است. سدیم به بدن در حفظ مایعات کمک می کند ، که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. افزایش سدیم در بدن عامل اصلی فشار خون بالا بعد از غذا است.

علل فشار خون بالا

ورزش و فعالیت بدنی

عدم فعالیت بدنی و ورزش نکردن باعث سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود. این امر همچنین می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را از طریق افزایش وزن افزایش دهد.

چاقی و اضافه وزن

چاقی حجم کار قلب و کلیه را افزایش می دهد و به آنها آسیب می رساند. از آنجا که این دو اندام نقش کلیدی در کنترل فشار خون دارند ، اختلال در عملکرد می تواند منجر به فشار خون بالا شود. در افراد چاق ، کلسترول و تری گلیسیرید خون معمولاً زیاد است که منجر به سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود.

سیگار و الکل

نیکوتین موجود در سیگار عروق را تنگ می کند ، ضربان قلب را افزایش می دهد ، خون را غلیظ می کند و در نهایت فشار خون را بالا می برد. سیگار کشیدن همچنین باعث تولید مونوکسید کربن در خون می شود که این امر میزان اکسیژن خون را به شدت کاهش می دهد و قلب برای جبران این امر باید حجم کار خود را افزایش دهد که به سیستم قلبی عروقی نیز آسیب می رساند. نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند فشار خون را با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی بدن ، که ضربان قلب و انقباض و گشادی عروق خونی را کنترل می کند ، افزایش دهد.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و مراحل آن چگونه است؟

بسیاری از افراد در موارد زیر با علل فشار خون بالا مواجه می شوند که در زیر برخی از آنها را بررسی می کنیم:

علت فشار خون بالا در جوانان

جوانان 20 تا 30 ساله معمولاً از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند. فشار خون بالا در جوانان علل مختلفی دارد. به عنوان مثال ، یکی از دلایل افزایش بیدار در جوانان ، سطوح بالای هورمون هایپرآلدوسترونیسم است. این هورمون باعث افزایش سطح سدیم در بدن و افزایش فشار خون می شود. سایر علل فشار خون بالا در جوانان عبارتند از بیماری کلیوی و تنگ شدن عروق که می تواند باعث فشار خون بالا شود.

علت فشار خون بالا

علت فشار خون موقتی

افزایش موقت فشار خون علت اصلی دارد. استرس منجر به تولید آدرنالین و کورتیزول می شود و فشار خون شما را بالا می برد. بنابراین با کاهش سطح استرس خود می توانید علت اصلی فشار خون موقتی را از بین ببرید.

عوامل دیگر

علاوه بر این عوامل ، دیابت یک بیماری کلیوی مضر است. مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن و کمبود ویتامین D نیز می تواند شانس ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

اخرین حرف

ترکیب هر یک از عوامل فوق با عوامل دیگر خطر ابتلا به فشار خون را بیش از دو برابر افزایش می دهد. بنابراین ، شایسته است همه عواملی که تحت کنترل ما هستند در نظر گرفته شود.

my.clevelandclinic

ucsfhealth

usafibroidcenters

دیدگاهتان را بنویسید